1401-02-171401-02-27bool(false) فاضلاب دزدی برای تغذیه مردم همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : سه شنبه ، 27 ارديبهشت 1401

Today : Tue, May 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  118255 تاریخ انتشار:  1400-03-31 - 08:56 تعداد بازدید:  240
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

محصولات سرطانی، ثمره ورود فاضلاب به مزارع کشاورزی است
فاضلاب دزدی برای تغذیه مردم

اخبار

 هر سال در فصول گرم موضوع آبیاری سبزیجات با پساب رها شده از شیرابه‌ها  نقل محافل خبری و مردمی شده و برای مدتی موجب آزرده‌خاطری برخی مسئولان می‌شود.
شاید برخی ندانند که نه فقط در حواشی شهر، بلکه در برخی نقاط گردشگری همدان نیز پساب رهاسازی می‌شود، اما همه درباره سرنوشت آن نظر مشابهی دارند که استفاده از آن برای کشت سبزی و محصولات کشاورزی غیرقانونی است.
در تکمیل این اظهارنظر هم باید گفت که براساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر اقدامی مانند ‌آلوده کردن آب آشامیدنی و توزیع آن، دفع غیر بهداشتی فضولات دامی و مواد زاید،‌ تخلیه سموم در رودخانه‌ها و استفاده غیرمجاز از فاضلاب خام یا پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع است.
از طرفی امسال همدان نیز مانند بسیاری از دیگر مناطق کشور پیش‌بینی خشکسالی دارد، به عبارتی با این شرایط نیاز آب در کاشت سبزی و صیفی‌جات و ابهام در آبیاری مزارع و زمین‌های کشاورزی با فاضلاب شهری و تصفیه نشده یکی از مهمترین دغدغه‌های کارشناسان و دلسوزان حافظ محیط‌زیست در همدان شده است، زیرا در کنار آسیب به محیط‌زیست و سلامت مزارع کشاورزی  با ارتباطی که با سلامت شهروندان جامعه دارد می‌تواند عامل بروز بیماری‌های خطرناکی از جمله سرطان در بین آنان شود.
متأسفانه گزارش‌ها و بررسی‌های انجام شده در حاشیه شهر و حتی برخی نقاط از همدان که به علت آب‌و‌هوای خوش اکنون به نوعی تفرجگاه مردم هم شده است نشان می‌دهد انواع سبزی، صیفی و محصولاتی که در این زمین‌ها تولید می‌شود، به طور عمده با فاضلاب پرورش داده می‌شود و بدون هیچ نظارتی هم برداشت و هم به فروش می‌رسد.
پساب و فاضلاب شهری منبع آبی است که ارتباط مستقیم با مصرف‌گرایی مردم دارد به این معنا که می‌توان گفت در اثر هجوم فرهنگ مصرف‌گرایی در بین مردم روز به روز  فاضلاب‌ها هم در حال افزایش هستند، به همین علت پیشنهاد بسیاری از دلسوزان و حافظان محیط‌زیست این است که نه تنها این پساب‌ها به حال خود  رها نشوند، بلکه بهتر است بر روی آن تصفیه تکمیلی انجام شود تا بتوانیم در تمام قسمت‌ها از آن حتی در بخش کشاورزی هم استفاده کنیم.
در این میان اما همواره مدیران آبی استان معتقدند هیچ برداشت مستقیمی از پساب‌ها و فاضلاب شهری برای مصارف کشاورزی انجام نمی‌شود و همواره با برداشت‌کنندگان مستقیم که غیرمجاز تلقی می‌شوند، برخورد قانونی انجام می‌شود و در صورت مشاهده و یا گزارش مردمی، پس از اخذ دستور دادستان ادوات آنها جمع‌آوری می‌شود.
از طرفی ارزش اقتصادی پساب فاضلاب هم نکته جدیدی نیست که تاکنون نشنیده باشیم، استفاده اقتصادی از این مایع بدبو برای تولید ثروت تجربه‌ای است که کشورهای پیشرفته سال‌هاست آن را معرفی و از آن بهره‌برداری کرده‌اند، اما متأسفانه در استان ما درصد استفاده مفید از این تجربیات به حدی پایین است که گفتنی نیست و این طلای بدقیافه نه تنها از دست می‌رود، بلکه به جای اینکه راهی پیش پای توسعه بگذارد، در بسیاری از موارد باری بر دوش آن شده است.
این شرایط در حالی است که بر اساس قانون کنترل و نظارت جهاد کشاورزی بر اراضی زیرکشت، مؤثرترین راه حل این معضل است، زیرا کشاورزان از خدمات متعدد این ارگان بهره‌مند می‌شوند.
در این بین انتظار می‌رود جهاد کشاورزی به عنوان متولی بخش کشاورزی تصفیه تکمیلی برای مزارع کشاورزی را مدیریت و اجرا کند تا بتوانیم در همدان نه تنها محصولات را عرضه و به فروش برسانیم، بلکه با استفاده از علوم و تخصص از فاضلاب‌های تولید شده نهایت بهره‌برداری را در این بخش داشته باشیم.
در همین راستا باید گفت نظارت در مسائلی که با سلامت مردم در ارتباط است، اهمیت ویژه‌ای دارد، اما برخی از مسئولان هنوز این موضوع را جدی نگرفته‌اند در حالی که این مسأله تا جایی پیش رفته است که امروز شاهد سبزی‌های سرطانی بر سر سفره‌های مردم هستیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com