1403-02-191403-02-29bool(false) 1403-02-191403-02-29bool(false) کشاورزان به منابع آبی بی‌رحمانه دست‌اندازی نکنند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 29 ارديبهشت 1403

Today : Sat, May 18, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  133409 تاریخ انتشار:  1402-05-02 - 09:02 تعداد بازدید:  477
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاندار همدان در شورای حفاظت از آب:
کشاورزان به منابع آبی بی‌رحمانه دست‌اندازی نکنند

اخبار


مدیرعامل آب منطقه‌ای: تخصیص بودجه برای تکمیل پروژه تالوار ادامه دارد

ظرف 2هفته آینده با اتصال برق قدرت انتقال ۱۸۰۰لیتر در ثانیه آب از تالوار را خواهیم داشت.

استاندار همدان در شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان همدان، با بیان اینکه سال گذشته وضعیت استان همدان در زمینه آب بسیار بحرانی بود، اظهار کرد: سال گذشته در منابع و مصارف آب توازن وجود نداشت اما امسال با مدیریت و هماهنگی واحدی که در استان ایجاد شد، منابع و مصارف کنترل شد.

علیرضا قاسمی‌فرزاد با اشاره به اینکه نزولات آسمانی امسال نسبت به سال گذشته بهتر بود، تصریح کرد: ذخیره سد اکباتان ۴.۶میلیون مترمکعب بود اما امسال با مدیریت و مراقبت ذخیره فعلی سد به ۱۱.۲میلیون مترمکعب رسید.

به گزارش ایسنا، قاسمی‌فرزاد بیان کرد: سال گذشته میزان مصرف آب در همدان ۲۰۰۰لیتر در ثانیه بود اما امسال به ۲۳۰۰لیتر هم رسیده و مصرف بی‌رویه شده است که باید الگوی مصرف آب رعایت شود بنابراین از ائمه جمعه و صداوسیما می‌خواهیم در زمینه فرهنگسازی در رعایت الگوی مصرف آب مشارکت کنند.

وی با اشاره به مدیریت جهادی و انقلابی در حوزه آبرسانی، یادآور شد: در ایستگاه پمپاژ شماره یک ۱۲ پمپ مستقر شده است و هر پمپ ۲۰۰لیتر قدرت پمپاژ دارد و ایستگاه شماره۳ پمپ‌ها قوی‌تر و هر پمپ قدرت انتقال ۶۰۰لیتر در ثانیه آب را دارد.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه قدرت انتقال آب ایجاد شده است، بیان کرد: قسمتی از دکل‌های برق در حوزه بیجار مشکل تملک داشت که رفع معارض شده است و با کابل‌کشی 2، 3دکل به شبکه متصل خواهیم شد.

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه ۳۰حلقه چاه پدافندی در استان همدان حفر شده است البته بهره‌برداری نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه وضعیت آبی استان همدان در شرایط پایداری است و هیچ جای نگرانی نیست در ضمنکمترین برداشت را از سد اکباتان خواهیم داشت.

وی با اشاره به آبرسانی به روستاها، بیان کرد: فرمانداران با همکاری شرکت آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان مسائل روستایی را دنبال کنند. آبرسانی با تانکر افتخار نیست و باید برای دسترسی به آب شرب پایدار و سالم در روستاها تلاش شود.

استاندار همدان با بیان اینکه در بحث مصرف آب در بخش کشاورزی نیز مراقبت شود، خطاب به فرمانداران و مدیران، گفت: در صورت حفر چاه غیرمجاز برای اتصال آن وساطت نکنند.

وی با تأکید بر ممنوعیت کشت دوم در استان همدان تصریح کرد: فرمانداران با کمک دادستان‌ها با این موضوع مقابله کنند و سازمان جهادکشاورزی به کشاورزان هشدار دهد تا برخی بی‌رحمانه به منابع آبی دست‌اندازی نکنند.

این مقام مسئول با اشاره به ممنوعیت کشت هندوانه در همدان، گفت: هوشمندکردن کنتورها به‌ویژه در چاه‌های کشاورزی اولویت ماست.

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه سال گذشته تجربه تلخی را در همدان داشتیم، اظهار کرد: منابع آبی باید درست مصرف شود و اولویت نخست آب شرب است. در مصارف صنعتی هم باید به سمت استفاده از پساب برویم.

وی خاطرنشان کرد: اگر میزان انتقال آب پایین است به اسم ضعف سیستم نگذارند چراکه در حال حاضر زمینه انتقال و تصفیه ۱۸۰۰لیتر رسیده شده اما برداشت به میزان ضروری است چراکه انتقال با ظرفیت کامل برای ما خیلی هزینه دارد.

استاندار همدان درباره مصرف آب در حوزه عمرانی و ساخت وسازها، مطرح کرد: باید در بحث عمرانی از چاه‌های غیرقابل شرب استفاده شود و انشعابی برای ساخت و سازها داده نشود.

معاون عمرانی استاندار همدان نیز در ادامه این جلسه گفت: خوشبختانه امسال همدان از شرایط بی آبی و کم آبی عبور کرده و به ساحل امنی رسیده است.

فرزاد تیموری اظهار کرد: سال گذشته درباره کیفیت آب تالوار مباحثی پیش آمد که امروز هم اعلام شد آب همدان از استاندارد کشور هم کیفیت بالاتری دارد.

وی با بیان اینکه در شرایط امنی هستیم، تصریح کرد: از سالگذشته در زمینه تأمین آب روستاها با هماهنگی قرارگاه امام حسن مجتبی(ع)، ۱۶۰روستا هدفگذاری شده است.

 تکمیل سدخرمرود اولویت آب‌ منطقه‌ای

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان هم با تأکید بر اینکه تکمیل سد خرمرود در اولویت این شرکت است، گفت: امسال ۵۱۰میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه اختصاص داده شده است که با تکمیل این سد مشکل آب شرب روستاهای منطقه حل می‌شود.

رضا اخلاص‌مند اظهار کرد: در طرح آبرسانی از تالوار با پیگیری‌های صورت گرفته در مرحله اول تخصیص ۲۲۰میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شد که وزیر قول داده این تخصیص‌ها ادامه داشته باشد تا آبرسانی به ظرفیت کامل برسد.

وی تصریح کرد: در ایستگاه‌های شماره ۱ و ۲، ۱۲پمپ نصب شده که ۹پمپ برای ظرفیت ۱۸۰۰لیتر در ثانیه وارد مدار خواهد شد و 3پمپ در حالت استندبای(آماده باش) خواهدبود.

اخلاص‌مند با بیان اینکه هر 2 ایستگاه از نظر تعداد پمپ تکمیل است و فقط خط برق‌رسانی باید انجام شود، افزود: معارضاتی در استقرار دکل‌های برق داشتیم که مرتفع شد و ظرف ۲۰روز آینده خط برق انجام و نواقص پست فیروزی هم برطرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در ایستگاه شماره۳ نیز سه پمپ نصب شده و یک پمپ نیز خریداری و در حال انتقال است، خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی تصفیه‌خانه نیز در مرحله انجام است و در حال حاضر تصفیه آب به صورت کاملاً با کیفیت انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با تأکید بر اینکه آب خروجی از تصفیه‌خانه به تأییدیه دانشگاه علوم پزشکی و شرکت آبفا رسیده است، یادآور شد: در حال حاضر آب تالوار وارد شبکه آبرسانی می‌شود و مشکلی در تأمین آب پایدار نداریم.

وی با بیان اینکه سال گذشته کار بزرگ و بی‌نظیری در استان همدان انجام گرفت و خط بای‌پس در مدت ۴۰ روز انجام شد که باعث اتصال زون شرقی و غربی شد، ادامه داد: برای تجهیز ۱۵چاه پدافندی نیز دستور ابلاغ ۴۰میلیارد تومان اعتبار را دریافت کردیم.

اخلاص‌مند با اشاره به مشکلات آبی شهرستان‌های کبودراهنگ، فامنین و پایگاه نوژه، اظهار کرد: مصوبه مطالعات فاز نخست دریافت شده و برای مطالعات فاز ۲ نیز پیگیر اعتبارات هستیم تا از محل اعتبارات تنش این پروژه‌ها آغاز شود.

وی با تأکید بر احداث بندهای بتنی در بالادست سد اکباتان، افزود: اگر بتوانیم بندهای بتنی در بالادست سداکباتان ایجاد کنیم با استفاده از دریچه‌های کنترل کننده از برداشت‌های بی‌رویه جلوگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه امسال مدیریت توأم مصرف آب و برق را در دستور کار داریم، تصریح کرد: نصب کنتورهای هوشمند در راستای کنترل برداشت‌ها در دستور کار قرار دارد.

 آب شرب همدان هیچ مشکلی ندارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان هم با اشاره به اینکه دستگاه آرسناتور خریداری و در تصفیه خانه نصب شده است، اظهار کرد: خروجی تصفیه خانه به‌طور دائم پایش می‌شود و عملکرد تصفیه خانه عالی بوده و امروز با قاطعیت می‌گویم آب شرب همدان هیچ مشکلی ندارد و مردم با خیال راحت از آب شرب استفاده کنند.

فرهاد بختیاری‌فر با بیان اینکه ۵۸ درصد از مشترکان الگوی مصرف آب را رعایت می‌کنند، تأکید کرد: لازم است صرفه‌جویی در مصرف آب ادامه پیدا کند و برخورد با مشترکان پرمصرف در دستور کار قرار دارد به طوری که ۱۴۰ اخطار قطعی برای مشترکان پرمصرف صادر شده است.

بختیاری‌فر با اشاره به اینکه برای شهرستان‌های کبودراهنگ و تویسرکان نیز پیش‌بینی تنش آبی شده بود، ادامه داد: در تویسرکان مدیریت برداشت از سد سرابی صورت گرفت و در حال حاضر حداقل برداشت از سد سرابی را داریم. در کبودراهنگ خط انتقال از سه حلقه چاه در دست اجراست.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شهرستان اسدآباد 2حلقه چاه جدید در حال حفاری است، یادآور شد: به زودی تست پمپاژ و لوله‌گذاری انجام می‌شود و با بهره‌برداری از این دو حلقه چاه مشکل آب اسدآباد نیز حل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مشکل آب گل‌تپه و فامنین نیز حل شده است، خاطرنشان کرد: یک حلقه چاه با آبدهی ۲۵ لیتر در ثانیه حفر شده و وضعیت آب شرب فامنین پایدار است. در گل تپه نیز دو چاه به‌صورت ضربتی وارد مدار کردیم.

بختیاری‌فر با تأکید بر اینکه ظرف سه سال آینده روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان مشکل آب نخواهند داشت، افزود: مجتمع آبرسانی حسین‌آباد عاشوری در هفته آینده وارد مدار خواهد شد که از این طریق به شش روستا آبرسانی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان از جذب ۴۵ میلیارد تومان اعتبار جدید برای آبرسانی روستایی خبر داد و گفت: ۱۰ میلیارد تومان برای اسدآباد، ۱۰ میلیارد تومان برای ۱۴ روستای نهاوند، ۲۰ میلیارد تومان برای اتصالات و اجناس خریداری شده و پنج میلیارد تومان برای روستاهای منگاوی، الفاوت و کمری در نظر گرفته شده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com