تغذیه ۹۰ درصد نوزادان استان همدان با شیر مادر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 6 تير 1403

Today : Tue, June 25, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125542 تاریخ انتشار:  1401-05-16 - 18:55 تعداد بازدید:  351
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تغذیه ۹۰ درصد نوزادان استان همدان با شیر مادر

اخبار


مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه طبق بررسی های صورت گرفته بیش از ۹۰ درصد نوزادان استان با شیر مادر تغذیه می شوند گفت: تغذیه با شیر مادر زیر بنای بقا و سلامت کودک است.

 شهلا نوری روز یکشنبه به مناسبت هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر در گفت و گو با ایرنا درباره اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر بیان کرد: شیر مادر تغذیه ای بی نظیر و بدون جایگزین برای رشد و تکامل کودک فراهم می کند.

وی افزود: کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند دارای ضریب هوشی بالاتر، تکلم روانتر، ارتباط عاطفی قوی تر با مادر و تربیت پذیری بهتر هستند.

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان خاطرنشان کرد: میزان بروز سرطان پستان، تخمدان، دهانه رحم و پوکی استخوان، سنگ کیسه صفرا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی در مادرانی که نوزاد را با شیر خود تغذیه می کنند کمتر است.

نوری اضافه کرد: ترکیب شیر مادران دارای نوزادان نارس با مابقی مادران متفاوت است همچنین بهترین تغذیه برای نوزاد نارس، شیر مادر خودشان است چراکه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می شود.

وی ادامه داد: ترکیب شیر مادر بر حسب سن شیر خوار و تغییر نیازهای او حتی در هر وعده غذایی تغییر می کند یعنی ترکیب شیر مادر در زمان صبح، ظهر و شب متفاوت است.

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: همچنین در هنگام بروز بیماری برای مادر، ترکیب شیر او تغییر کرده و به دفاع کودک علیه بیماری ها کمک می کند.

به گفته نوری، اگر مادر با آگاهی کافی و شناخت دقیق وارد فرایند بارداری و زایمان شود در شیر دهی فرزند خود موفق خواهد بود بنابراین شرکت مادران در کلاس های آمادگی زایمان و کلاس های مشاوره شیر دهی و کسب آگاهی بسیار حائز اهمیت است.

نوری یادآوری کرد: ارتباط پوستی اولیه نوزاد با مادر در یک ساعت اول تولد، برای نوزاد و مادر بسیار مفید است چرا که حس دمای بدن نوزاد از نظر روحی و عاطفی برای نوزاد آرامش بخش و از نظر تغذیه ای بسیار مناسب است.

وی با بیان اینکه همه بیمارستان های همدان بیمارستان دوستدار کودک هستند گفت: در این بیمارستان ها تماس پوست با پوست از بدو تولد برقرار و با آموزش نحوه تداوم شیردهی به نوزاد، زمینه تغذیه نوزاد با شیر مادر در ساعات اولیه تولد فراهم می شود.

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تاکید کرد: برخورداری از این نوع حمایت ها از حقوق اولیه مادران است و مادر می تواند این حق را مطالبه کند.

 نوری اظهار داشت: مادران نیاز حمایت در راستای دریافت خدمات بهداشتی، درمانی و حمایت در محل کار و جامعه به منظور تغذیه شیر خوار خود با شیر مادر دارند که این فرایند «تشکیل زنجیره گرم حمایت و پشتیبانی» نامیده می شود.

نوری افزود: مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان در هفته جهانی شیر مادر، با ترویج شعار «قدمی به جلو برای تغذیه شیر خوار با شیر مادر از طریق آموزش و حمایت» سعی در ارتقای آگاهی خانواده ها در این باره دارند.

به گزارش ایرنا، ۱۰ تا ۱۶ مرداد به عنوان هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر نامگذاری شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com