از صبر و همکاری مردم قدردانی می‌کنیم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 10 آذر 1402

Today : Fri, December 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126056 تاریخ انتشار:  1401-06-02 - 10:57 تعداد بازدید:  173
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاندار همدان:
از صبر و همکاری مردم قدردانی می‌کنیم

اخبار


 استاندار همدان با قدردانی از صبوری و همکاری مردم همدان در شرایط کم‌آبی گفت: تمامی امکانات و ظرفیت‌های استان را برای حل مشکل آب مردم به کار گرفته‌ایم.

به گزارش روابط عمومی استانداری همدان، «علیرضا قاسمی فرزاد» در جلسه مدیریت بحران آب استان همدان با بیان اینکه  تأخیر در پروژه آبرسانی به شهر همدان به خاطر تجهیزات مورد نیاز است، افزود: تجهیزات مورد نیاز این پروژه، در کشور تنها توسط یک شرکت تولید می‌شود، از طرفی نیز با توجه به بحران کم‌آبی در کشور و تقاضاهای بسیار بالای تجهیزات، تأمین همه این درخواست‌ها توسط شرکت، زمان‌بر شد.

وی ادامه داد: قرار بود طبق برنامه‌ریزی،‌ پروژه انتقال آب به شهر همدان، پایان مردادماه تکمیل شود، اما در طول ۱۷ سال گذشته فقط ۴۰ درصد از این پروژه انجام شده بود، این در حالی است که در طول چهارماه گذشته، عمده کارها انجام شده است.

استاندار همدان خاطر نشان کرد: دلیل حضور وزیر نیرو به استان به منظور بازدید از طرح‌آبرسانی آب به شهر همدان نیز همین مساله آماده نشدن تجهیزات و تأخیر در پروژه بود که دستور اکید دادند تا این پروژه هرچه سریع‌تر تکمیل شود.
قاسمی فرزاد اظهار داشت: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، قرار بود سد اکباتان، طبق میزان مصرف متوسط سال گذشته، تا پایان شهریور ماه سال جاری، مصارف شهروندان را تأمین کند؛ اما به دلیل افزایش گرما و حضور مسافران در همدان و دلایل دیگر، میزان مصرف از ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه به حدود ۲۲۰۰لیتر تا ۲۳۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش یافت.
وی تصریح کرد: بی‌شک، ما نمی‌توانیم آب را به روی مردم قطع کنیم، برخی از شهروندان پرسشی را مطرح کردند که چرا از همان ابتدا آب سهمیه‌بندی نشد تا این مشکل پیش نیاید، باید گفت اگر می‌خواستیم آب را سهمیه‌بندی کنیم، باید مقامات عالیه کشوری و وزارت نیرو موافقت می‌کردند در صورتی که مجوز این اقدام را ندادند. استاندار همدان افزود: از طرف دیگر از نظر فنی و مهندسین متخصص، اگر سهمیه‌بندی یا قطعی آب تأثیر موثر و مناسبی داشته باشد، باید حداقل بین 8 تا ۱۰ ساعت آب قطع شود.
قاسمی‌فرزاد گفت: برخی نیز بر این باور بودند که اگر روزانه ۲ الی سه ساعت آب قطع می‌شد، این مشکل پیش نمی‌آمد، در صورتی که این اقدام، موثر نیست و جز ایجاد مشکلات روحی و روانی برای شهروندان، هیچ اثر بخشی در کاهش مصرف و یا ذخیره آب نداشت.
وی اظهار داشت: از نظر فنی، امکان انتقال آب چاه‌های کشاورزان، به برخی از نقاط شهر وجود نداشت، اما با احداث خط ۱۵ کیلومتری، رینگ شهری تکمیل می‌شود و می‌توانیم به هر نقطه دیگری که خواستیم آب را انتقال دهیم.
وی ادامه داد: همان‌طور که وزیر نیرو تأکید داشتند، در چند هفته آینده این اتصال انجام و مشکل آب شرب نیز حل خواهد شد.
استاندار همدان با بیان اینکه طی توافقاتی که با کشاورزان کردیم روز به روز میزان انتقال آب به شبکه آبرسانی همدان در حال افزایش است از مردم تقاضا کرد که الگو مصرف را رعایت و از استفاده بی‌رویه آب پرهیز کنند.
قاسمی‌فرزاد یادآور شد: از اقداماتی که برای مدیریت بحران آب در نظر گرفته شد، این بود که به‌سرعت ورود و برخی از چاه‌های کشاورزی را با هماهنگی کشاورزان به شبکه آبرسانی پمپاژ و وصل کردیم.
وی خاطرنشان کرد: در مناطقی که قطعی آب بیشتر است، با تانکر به صورت مستمر آبرسانی انجام می‌شود و طی این چند روز با افزایش تعداد تانکرها، بالغ بر ۵۰ تانکر برای مناطق و محلات مختلف که قطعی آب داشتند، آبرسانی انجام می‌شود.  
استاندار همدان با بیان اینکه از طریق سازمان صمت میزان قابل توجهی آب معدنی سفارش داده شده و در بازار توزیع می‌شود گفت: با مساعدت و دستور رئیس جمعیت هلال احمر کشور، یک میلیون بطری آب معدنی اختصاص یافت که در مناطق مختلف شهر همدان که آب کمتری دارند، توزیع می‌شود.
وی تصریح کرد: جمعیت هلال احمر همچنین، ۶هزار ظروف پلاستیکی به صورت دبه‌های شیردار در اختیار هلال احمر استان قرار داد که در حال حاضر هزار عدد از آنها دریافت شده و پس از دریافت مابقی، با آب بهداشتی در مناطق مختلف به صورت رایگان توزیع می شود.
قاسمی فرزاد افزود: اقدامات دیگری که بتواند وضعیت را بهبود بخشد در حال انجام است و امیدواریم با این مجموعه فعالیت‌ها و تکمیل پروژه، بتوانیم به وضعیت ثابتی در حوزه آب دست پیدا کنیم.
وی تأکید کرد: شهروندان همدان می‌توانند، با شماره‌های اعلام شده توسط آبفا و تعزیرات، کسانی را که در این شرایط کم‌آبی مصرف بی‌رویه دارند، گزارش کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com