تالاب‌های همدان جان گرفتند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Tue, March 5, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132744 تاریخ انتشار:  1402-03-30 - 08:55 تعداد بازدید:  527
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تالاب‌های همدان جان گرفتند

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

اخبار


 تالاب‌ها قلب محیط زیست هستند و با وجود اینکه برخی از آنها خشک شده‌اند اما رها نشده‌اند.

این جمله بخشی از صحبتهای مدیر کل محیط زیست استان همدان بود که به نظر می‌آید با تجربه حاصل از خدمت در چند استان آمده‌است تا محیط‌زیست همدان را حفظ، احیا و جان ببخشد.

در نشست 2 ساعته‌ای که جمعی از خبرنگاران استان دیروز با سیده مریم محمدی داشتند؛ به عینه مشخص بود که وی از جمله مدیرانی است که از زیر بار هیچ پرسشی از سوی خبرنگاران، به حاشیه نرفته و با جدیت از جایگاه حاکمیتی این اداره کل دفاع می‌کند.

وی که در هفته محیط زیست در نشستی با اصحاب رسانه به گزارش برنامه‌ها و پروژه‌های انجام شده در این یک هفته پرداخت پرسش خبرنگار ما در خصوص برنامه محیط زیست استان برای تالاب‌ به عنوان یکی از دیدنی‌ترین زیستگاه‌ها را پاسخ داد.

مدیر کل محیط زیست استان همدان اظهار کرد: تالاب‌ها می‌توانند کارکرد بین‌المللی داشته باشد و برای نمونه میزبان پرندگان مهاجر از کشورهای مختلف، زمستان گذرانی و جوجه‌آوری این گونه‌ها شوند.

محمدی بیان کرد: تالاب‌ها در سه بخش فصلی، سیلابی و طبیعی تقسیم‌بندی می‌شوند که از هر یک باید بر اساس شناسنامه و نوع کارکرد انتظار داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان با بیان اینکه همدان دارای سه تالاب طبیعی با نام‌های آق‌گل ملایر، چم‌شور و پیرسلمان است گفت: سال گذشته بارندگی‌ها موجب جوشش چشمه‌ها، آبگیری و سرریز شدن تالاب پیرسلمان اسدآباد شد.

وی ادامه داد: 2 دریچه آب در تالاب پیرسلمان اسدآباد ایجاد شد تا در تالاب تعادل ایجاد شود و کشاورزان بتوانند حق آبه را برداشت کنند.

 کشت دوم کشاورزان متخلف حاشیه تالاب پیرسلمان شخم می‌شود

وی ادامه داد: در حاشیه تالاب پیرسلمان برخی کشاورزان اقدام به کشت پر آب‌بر، کشت دوم و ایجاد چاه عمیق کردند که امسال با هماهنگی دادستان مقرر شد که تمام کشت‌های دوم حاشیه تالاب را شخم بزنیم چون در خشک شدن تالاب تأثیر می‌گذارد و این موضوع به جهاد کشاورزی و کشاورزان اطلاع رسانی شده‌است.

سیده مریم محمدی تأکید کرد:مطالعات تالاب آق‌گل ملایر انجام شده و حق‌آبه تالاب از طغیان آب از رودخانه قره‌چای تعلق می‌گیرد.

وی بیان کرد: با وجود اینکه 3 سال است که تالاب آق‌گل ملایر خشک  شده است اما رها نشده به گونه‌ای که یک میلیارد و 200 میلیون برای ساخت دریچه روی آق گل برای تعدیل آب انجام گرفت. سال گذشته نیز 200 میلیون برای آموزش جوامع محلی در راستای حفظ تالاب‌ها هزینه شد.

محمدی که گریزی هم به برنامه‌های هفته محیط زیست داشت گفت: برنامه هفته محیط زیست امسال متناسب با شعار جهانی "نهضت ملی برای کاهش آلودگی پلاستیکی" شروع شد، چرا که زباله‌های پلاستیکی به یک معضل، بحران و چالش تبدیل شده‌است.  

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از بسته‌بندی‌ها بصورت پلاستیکی است که تنها پنج درصد این پلاستیک‌ها بازیافت و مابقی در طبیعت، دریا و دیگر اراضی رها شده و دوباره به سفره ما باز می‌گردد.

وی ادامه داد: در این راستا برنامه‌های هفته محیط زیست همدان با "پویش 100 متر" آغاز شد و از طبیعت گران خواسته شد تا محدوده 100 متری خود را پاکسازی و عکس آن را برای محیط زیست ارسال کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 300 کیلومتر از محیط زیست استان با مشارکت مردم پاکسازی شد افزود: این کار با هدف جلب مشارکت مردم و فرهنگسازی در زمینه خودداری از رها‌سازی زباله انجام شد تا افراد گذری، مسافران و رانندگان را نیز که شاهد این اقدام هستند نسبت به خودداری از رهاسازی زباله‌های پلاستیکی همراه کنیم.

محمدی در ادامه گفت: در هفته محیط زیست پنج شهرستان تویسرکان، رزن، درگزین، بهار و فامنین از محل اعتبارات مصوب سفر و اعتبارات تملک به دستگاه پایش کیفی هوا مجهز شدند.

وی ادامه داد: همزمان با هفته محیط‌زیست بصورت ویدیو کنفرانس 102 طرح محیط زیستی بهره‌برداری شد که سهم همدان افتتاح 6 تصفیه خانه در شهرستان‌های اسداباد، نهاوند، ملایر، فامنین و رزن است.

تصفیه خانه در واحدهای صنعتی استان اجباری شد

وی خاطر نشان کرد:  سال گذشته 20 واحد صنعتی برای ایجاد تصفیه خانه شروع به ارائه برنامه کردند و 2 هزار متر مکعب پساب مدیریت و مجدد از این پساب برای فضای سبز و آبیاری مزارع کشاورزی استفاده شد.

محمدی بیان داشت: رها‌سازی فاضلاب در طبیعت سلامت و امنیت مردم را تهدید می‌کند و به تازگی در حوزه پسماند با نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان 500 تن لجن صنعتی کشف و فرد متخلف مکلف به پرداخت جریمه شد.

وی ادامه داد: 75 تن پسماند شیمیایی و دارویی که حدود 10 سال دپو شده بود با همت محیط زیست و دانشگاه علوم‌پزشکی مدیریت و به محل‌های پیش‌بینی شده منتقل شد.

 مدیرکل محیط زیست استان گفت: طبق قانون، مدیریت پسماند بر عهده واحد تولید است و محیط‌زیست تنها مکلف به نظارت، ارائه تذکر و صدور اخطاریه و معرفی افراد و نهادهای کم کار به مرجع قضایی است تا از دپو پسماندهای تهدید کننده علیه سلامت جلوگیری شود.

محمدی بیان کرد: طبق قانون هوای پاک مصوب سال 96، اداره کل حفاظت محیط زیست بر استقرار واحد صنعتی، تغییر خط و توسعه واحد نظارت دارد.

وی افزود: با توجه به خشکسالی و تغییر اقلیم، اساس برنامه هفتم توسعه کشور بر مبنای بهره‌وری مناسب از آب تنظیم شده‌است بنابراین نیاز به برنامه‌ریزی در حوزه آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی ضرورت می‌نمود.

 80 خانه محیط زیست در استان ایجاد می‌شود

محمدی اظهار داشت: 80  خانه محیط زیست در دهیاری‌ها و کتابخانه‌ها هفته آینده با حضور مسئولان افتتاح می‌شود و هدف از ایجاد خانه محیط‌زیست جلب مشارکت مردمی و فرهنگ‌سازی توجه به محیط‌زیست و حفظ آن برای نسل کنونی و آینده است.

وی اضافه کرد: در بخش صنعتی، بهره‌وری از آب به چند شکل تجلی می‌یابد نخست آنکه با الزام واحدهای صنعتی به ایجاد تصفیه‌خانه آب را باز چرخانی کرده و اجازه نمی‌دهیم که آب پرت شود.

وی ادامه داد: تمام تلاش محیط زیست رسیدن به جایگاه حاکمیتی است و در این راستا اجازه آغاز عملیات اجرایی به هیچ طرحی بدون مجوز محیط زیستی و پیوست زیست محیطی داده نمی‌شود.

وی گفت: امسال ضوابط استقرار واحدهای صنعتی بازنگری و بسیاری از مواد حذف، جاهایی تسهیل و جاهایی ضوابط سختگیرانه پیش بینی شد و این ضوابط اسفند سال گذشته به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

وی افزود: امسال از سه هزار 998  استعلام واصله از سوی واحدهای صنعتی و خدماتی به اداره کل محیط‌زیست، برای 95 درصد استعلامات مجوز صادر شد که نشان دهنده در پیش گرفتن مسیر توسعه پایدار در همدان است.

وی اضافه کرد: اداره کل محیط زیست با پنج درصد استعلامات مخالفت کرد و سرمایه‌گذار به تغییر محل، صنعت و نحوه فعالیت هدایت و تشویق شدند تا مجوز زیست محیطی دریافت کنند.

وی بیان کرد: طرح یک روز محیط‌بان در هفته محیط زیست با حضور امام جمعه، استاندار، مسئولان قضایی و دیگر مسئولان  با هدف نشان دادن سختی کار محیط بانی اجرا شد و مسئولان با حضور در مناطق مختلف محیط زیست با سختی های کار محیط‌بانان آشنا شدند.

 بی‌مهری مجلس به محیط زیست

وی تصریح کرد: معتقدم مجلس یازدهم در بخش بودجه به محیط زیست بی مهری کرد با این وجود انتظار می‌رود در حوزه احکام پیشنهادی سازمان محیط زیست در برنامه سند هفتم ما را کمک کنند.

محمدی با بیان اینکه محیط زیست با کمبود نیرو مواجه است افزود: هم اینک با یک سوم چارت نیرو 62 هزار هکتار اراضی محیط زیست را تحت حفاظت داریم که سال آینده 21 نیرو جذب می‌شود .

وی قوانین مربوط به استفاده از اسلحه را در محیط بانی سخت و محدود دانست و گفت: تعداد شهدای محیط زیست خود گواه این امر است که شهادت را به قصاص ترجیح داده‌اند.

وی از نصب 3 دوربین تصویر برداری در شب، از محل اعتبار سفر خبر داد و گفت: باید به سمت هوشمند سازی برای حفطظ محیط زیست حرکت کنیم.

 مشکل آلایندگی کارخانه‌های سلیس کوبی حل شد

محمدی در ادامه در خصوص کارخانه‌های سیلیس کوبی که دارای حاشیه‌های محیط زیستی بود نیز گفت: سال 92 تا 97 با تلاش‌ها و پیگیری‌های محیط زیست، 43 کارخانه سلیس کوبی‌ مجهز به دستگاه فیلتراسیون و فیلتراسیون الکتروفیلتر شدند اما با توجه به اینکه باید این الکترو موتور در مدار باشد و این هزینه زیادی به لحاظ مصرف برق دارد برخی عمدی و سهوی یا به علت نقص آن را از مدار خارج می‌کنند.

در همین ارتباط اداره کل محیط زیست آنها را ملزم به نصب الکتروموتور کرده و در صورت بی‌توجهی در لیست صنایع آلاینده قرار خواهد داد. همچنین اتفاق خوب سالجاری، در حوزه محیط زیست محدود کردن ارئه مجوز برای کارخانه های فروسلیس بود.

وی در خصوص آلایندگی نیروگاه نیز گفت: سوخت نیروگاه هم اینک گاز است اما در برخی موارد به ویژه زمستان‌ها به لحاظ مدیریت مصرف بر اساس یک برنامه کشوری در برهه‌ای سوخت نیروگاه مازوت می‌شود.سال گذشته تلاش کردیم که 17 درصد سهم گاز نیروگاه افزایش یابد.

وی همچنین از برخورد با افرادی که نخاله‌های ساختمانی را در محیط‌زیست رها می‌کنند خبر داد و افزود: شماره تلفن 154 محیط زیست آماده گزارش مردم در خصوص تخلفات زیست محیطی است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com