ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکن محرومین در استان همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116826 تاریخ انتشار:  1400-01-21 - 14:03 تعداد بازدید:  101
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل بنیاد مسکن استان:
ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکن محرومین در استان همدان

اخبار

 اگر بخواهیم در وهله اول به نقش اصلی بنیاد مسکن در طی این مدت اشاره بکنیم می‌توانیم به نقش آن در محرومیت‌زدایی از مناطق محروم و افزایش تولید مسکن در هر جامعه که نه‌تنها نشان‌دهنده رشد اقتصادی است، بلکه در تأمین نیازهای اجتماعی افراد نقش مؤثری ایفا می‌کند.
بر این اساس بخش مسکن به‌عنوان یکی از فصول اساسی و اولویت‌دار برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر کشور درنظر گرفته شده است.
از طرف دیگر روستاها مرکز تولیدات کشاورزی، دامی و صنایع‌دستی کشور محسوب می‌شوند که سهم عمده‌ای را در تولیدات سایر بخش‌ها و اشتغال برعهده دارند. با وجود این درصورت کم‌توجهی به شرایط زندگی در این مناطق، ضمن تشدید روند مهاجرت به شهرها تعادل‌های اجتماعی، کالبدی و اقتصادی منطقه‌ای نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.
همچنین در مناطق روستایی به‌دلیل کم‌بودن درآمد روستاییان و نبود مازاد اقتصادی، بهسازی سکونتگاه‌های روستایی به‌ویژه در مناطق کمتر توسعه‌یافته به کُندی انجام می‌شود.
بر این مبنا درصورت وقوع حوادث طبیعی، زیان بسیاری به ساکنان این مناطق وارد خواهد شد. در این زمینه، وظیفه دولت در حمایت از بهسازی مساکن روستایی اهمیت فراوانی دارد.
سرمایه‌گذاری دولت در روستاها با تخصیص بودجه و اعتباردهی به مناطق روستایی، سبب توانمندی جوامع روستایی می‌شود، توانمندسازی اقتصادی، از جمله اعطای اعتبارات به جوامع روستایی سبب می‌شود تا بتوان فقر اقتصادی و در پی آن فقر فرهنگی و اجتماعی را از چهره روستاها زدود.

 مسکن روستایی محلی برای زندگی، کار و تولید
از دیدگاه اقتصادی مسکن روستایی بر سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال روستا اثرگذار است. پیشینه مشارکت روستاییان در ساخت مسکن و وجود نیروی کار ساده و نیمه‌ماهر و دسترسی به زمین ارزان، امکان ساخت مسکن را به‌صورت تدریجی و با هزینه کم فراهم می‌کند.
ایجاد اشتغال پایدار، افزایش بهره‌وری شاغلان از طریق آموزش و بهبود مهارت‌ها و در نهایت افزایش تولید در روستا به افزایش درآمد واقعی خانوار و کاهش فقر می‌انجامد.
علاوه‌بر این بخش ساختمان و مسکن در اقتصاد روستا، پس از کشاورزی بیشترین سهم را از شاغلان در زیربخش‌های اشتغال روستایی داشته است.
بنابراین تقویت و توسعه بخش مسکن روستایی موجب بهبود ارتقای کیفیت زندگی، ایجاد اشتغال پایدار، توسعه روستا و تنوع بخشیدن به اقتصاد روستا، افزایش درآمدها و کاهش فقر و در نتیجه محرومیت‌زدایی شده است.

 بهره‌برداری بیش از 1100 واحد مسکونی برای محرومان
مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان نیز از ساخت ۳ هزار واحد مسکن محرومان روز گذشته در جمع خبرنگاران خبر داد و گفت: درحال‌حاضر ۳ هزا واحد مسکن محرومان در استان همدان درحال ساخت است.
حسن ظفری با بیان اینکه پروژه مسکن محرومان از مهرماه سال گذشته در استان آغاز شده است، افزود: از آغاز این پروژه تاکنون بیش از ۱۱۰۰ واحد به بهره‌برداری رسیده و در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

 2503 متقاضی موفق به عقد قرارداد با بانک‌های عامل شده‌اند
وی خاطرنشان کرد: برای اجرای پروژه مسکن محرومان بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی با کارمزد 5 درصد و ۹۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره) و دولت درنظر گرفته شده است.
ظفری ادامه داد: تاکنون براساس سهمیه منظور شده بیش از ۳ هزار و ۱۵۳ متقاضی شناسایی و ۲ هزار و ۸۰۵ متقاضی به بانک‌ها معرفی شده است و ۲ هزار و ۵۰۳ متقاضی موفق به عقد قرارداد با بانک‌های عامل شده‌اند.
مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با بیان اینکه بیش از هزار و ۷۷۹ واحد پی‌کَنی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در هزار و ۴۸۵ واحد اسکلت و بیش از هزار و ۳۴۶ واحد اجرای سقف انجام گرفته است.
وی یادآور شد: خوشبختانه با هماهنگی و برنامه‌ریزی صورت گرفته در سطح استان شاهد پایان ۳ هزار واحد مسکن محرومین در سطح روستاهای استان پیش از نیمه سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.

 شاخص نوسازی و بهسازی مسکن در سطح استان 66درصد است
ظفری با بیان اینکه براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ بیش از ۱۶۵ هزار واحد مسکن روستایی در سطح روستا وجود دارد، تصریح کرد: در این واحدها بیش از ۱۹۹ هزار خانوار زندگی می‌کنند.
وی گفت: با توجه به تأیید و تصویب طرح ویژه مسکن روستایی از سال ۸۴ مبنی‌بر بهسازی و نوسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در سطح روستاهای کشور با استفاده از تسهیلات یارانه‌ای و آورده متقاضیان تاکنون از ابتدای شروع این برنامه بیش از ۱۴۸ هزار سهمیه به استان اختصاص پیدا کرده و براساس این سهمیه بیش از ۱۴۰ هزار متقاضی شناسایی، تشکیل پرونده، معرفی به دفاتر نظام فنی روستایی و بانک‌های عامل انجام شده است‌.
این مقام مسئول افزود: بیش از ۱۲۲ هزار متقاضی موفق به عقد قرارداد و آغاز به ساخت واحد مسکونی در سطح روستاهای استان کرده است که خوشبختانه بیش از ۱۱۰ هزار واحد موفق به گرفتن پایانکار شده‌اند.
وی با بیان اینکه شاخص نوسازی و بهسازی مسکن در سطح روستاهای کشور ۴۸درصد است، اظهار کرد: این شاخص در سطح استان به ۶۶درصد رسیده است که براساس برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌های ملی تا افق ۱۴۰۴ باید این شاخص به ۷۰ درصد برسد.

 ثبت‌نام 10 هزار و 311 همدانی در سامانه تم
ظفری با اشاره به پروژه مسکن ملی در این استان، گفت: در مرحله یکم و دوم ده هزار و ۳۱۱ همدانی در سامانه تم(تأمین مسکن ملی) ثبت‌نام کردند که براساس پایش بیش از ۶ هزار و ۲۴۵ متقاضی حائز شرایط تشخیص داده شدند. وی خاطرنشان کرد: ۹۹۷ متقاضی مبادرت به تشکیل و تکمیل پرونده کردند که از این تعداد ۹۲۱ متقاضی افتتاح حساب کرده و ۶۲۲ متقاضی واریز وجه داشته‌اند.
این مقام مسئول بیان کرد: واریز وجه ۶۱۰ متقاضی براساس رقم اعلامی از سوی وزارت راه و شهرسازی بوده و ۱۲ نفر کمتر از این میزان بوده است.
وی تصریح کرد: از ۶۱۰ متقاضی نهایی شده طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر صد هزار نفر به ۵۷۴ متقاضی تخصیص پروژه داده شده است و حدود ۳۶ متقاضی به‌دلیل کمبود زمین در انتظار تخصیص قرار دارند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com