ره آورد دولت سیزدهم در همدان و استان های همجوار همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 6 خرداد 1403

Today : Sat, May 25, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125384 تاریخ انتشار:  1401-05-10 - 12:27 تعداد بازدید:  225
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ره آورد دولت سیزدهم در همدان و استان های همجوار

نویسنده : میثم میرزایی

اخبار


 در سفرهای رئیس جمهوری به استان ها پیش از سفر کارهای کارشناسی توسط متخصصان و کارشناسان انجام شده، چالش ها و مسائل هر منطقه دسته‌بندی و بر اساس ظرفیت‌های هر استان و امکانات دولت برای تخصیص بودجه، تصمیم‌گیری می‌شود و سپس در سفر با دیدار مردمی و حضور در جلسات نقاط ضعف و کاستی که از ماه ها قبل شناسایی شده در جلسه شورای اداری به تصویب و در برخی موارد دستورات ویژه صادر می شود. این امور به عهده هیأت های اعزامی از پایتخت است که از یک تا دو ماه پیش از سفر در استان مستقر می شوند.
دولت در سفرهای استانی رویکرد خاصی را در رابطه با ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم دنبال می‌کند. پیش از سفر میزهای خدمت در آن استان با حضور مدیران و کارشناسان کشوری مسقر می شود و در تمامی سفرها دیدارهای مستقیم مردمی برای آیت ا... رئیسی پیش بینی شده که در این سفر هم با رفتن به شهرستان کبودراهنگ و روستای کردآباد دیداری با اهالی این منطقه داشت.
سفر رئیس جمهوری به استان همدان 179 مصوبه داشت و از مهمترین‌ مصوبات سفر رئیسی به استان را می توان به اتمام پروژه آبرسانی طی 2ماه آینده اشاره کرد، پروژه ای که مربوط به سفر رهبر معظم انقلاب در سال 83 به استان است اما به دلایل متعدد تاکنون به اتمام نرسیده است و اینک که استان با بحران جدی آب مواجه شده است توجه به آن قوت گرفته و مسئولان درصدد تکمیل و اتمام آن هستند.
همچنین 2 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش‌کشاورزی استان اختصاص یافته است، چرا که استان همدان همچنان اقتصادی زمین پایه دارد و کشاورزی در آن رونق دارد اما در سال های اخیر که کمبود بارش ها موجب خشکسالی شده است کشاورزان روی به مهاجرت به شهرها آوردند که دولت با اختصاص این مبلغ به حمایت از کشاورزی استان اقدام کرد.
مصوبه مهم بعدی اختصاص اعتبار 300میلیارد تومانی به محور همدان علیصدر برای 4بانده شدن این مسیر است، مسیری پر تردد که مسافران و گردشگران بسیاری از این مسیر عبور می کنند اما به دلیل کم عرض بودن و 2بانده بودن این مسیر همواره خطر تصادفات و سوانح وجود داشته و حتی در برخی موارد شاهد تصادفات ناگواری در این محور بودیم. از دیگر طرح های تصویب شده در این سفر می توان به اعتبار دهی به پروژه کنارگذر غربی همدان که چندین سال است به عقب افتاده اشاره کرد. همچنین رئیس جمهوری در سفر خود از مشکل جدی کمبود مسکن استان گفت و تصریح کرد: برای استان همدان در طی 4سال پیش بینی ساخت 100هزار واحد مسکونی را کرده ایم.
رفع مشکلات زمین شهری و اوقاف کبودراهنگ در کمتر از 2ماه، تکمیل راه‌آهن همدان- ملایر،ساماندهی پرونده ثبت جهانی هگمتانه و پروژه‌های محرومیت زدایی، توسعه زیرساختی و احیای واحدهای صنعتی از دیگر برنامه ها و مصوبات می باشد.
در مجموع طرح های مصوب در سفر استانی به همدان شامل ۳۵ طرح زیربنایی، سه پروژه حوزه آب، خاک و کشاورزی، ۲۵ طرح بهداشتی و درمانی، ۷۹ طرح فرهنگی، ورزشی و گردشگری، ۳۳ طرح مرتبط با اشتغالزایی و ۲ طرح صنعتی و معدنی است. استان های همجوار همدان پیش از استان ما میزبان رئیس جمهوری و اعضای دولت بودند، در ادامه گزارشی به طور خلاصه از سفر دولت سیزدهم به استان های پیرامون ارائه می شود تا به توان با مقایسه از این طریق درک بهتری از نتایج سفر رئیس جمهوری به استان داشته باشیم.

بیشترین اعتبارات برای اشتغالزایی در کرمانشاه
 در سفر دولت سیزدهم به استان کرمانشاه 200 مصوبه برای استان کرمانشاه تصویب شد که اشتغالزایی با 11 طرح و بیشترین اعتبار در صدر این مصوبات بود و رئیس جمهوری نیز مشکل اصلی این استان را بیکاری عنوان کرد. همچنین ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین و طرح های زیربنایی از جمله راه آهن کرمانشاه - همدان و کشاورزی از جمله مصوبات مهم دولت در کرمانشاه بود.

2500 میلیارد تومان اعتبار برای کشاورزی کردستان
 استان کردستان در سفر هیأت دولت 182 مصوبه از آن خود کرد که ایجاد 8 هزار شغل، اختصاص 2500 میلیارد تومان برای کشاورزی، ایجاد منطقه آزاد اقتصادی و تکمیل راه آهن همدان سنندج مهم ترین آنها است.

۱۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار، رهاورد دولت به استان قزوین
 سفر رئیس جمهوری به استان قزوین 191 مصوبه داشت که مبلغ ۱۱۰ هزار میلیارد ریال به این استان اختصاص پیدا کرد. از جمله آن می توان 2250 میلیارد تومان اعتبار در بخش کشاورزی و اختصاص ۱۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی قزوین و احیای کارخانه کنتورسازی اشاره کرد.

ایجاد 40هزار فرصت شغلی برای لرستان
 استان لرستان دولت سیزدهم 170 مصوبه به ارزش 7900 میلیارد تومان داشتند که محوری ترین آنها ایجاد 40هزار شغل و اختصاص 1500 میلیارد تومان برای کشاورزی استان است. همچنین برای سد معشوره و راه ‌آهن لرستان اعتبار جداگانه و ویژه‌ای در نظر گرفته شد که به انداره سایر اعتبارات است.

220 مصوبه سهم استان مرکزی از سفر رئیس جمهوری
 استان مرکزی از سفر رئیس جمهوری به این استان تعداد ۵۰ طرح زیربنایی، ۳۹ طرح در بخش آب، خاک و کشاورزی، ۶۵ طرح در بخش فرهنگی، آموزشی و ورزشی، ۲۰ طرح در بخش تکمیل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، ۹ طرح اشتغال، هشت طرح صنعت و معدن، ۲۳ طرح مسائل رفاهی و ۱۰ طرح در حوزه انتظامی و قضایی دریافت کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com