شهرک‌های صنعتی استان صاحب کتابخانه شوند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135643 تاریخ انتشار:  1402-09-08 - 11:20 تعداد بازدید:  81
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه مجلس:
شهرک‌های صنعتی استان صاحب کتابخانه شوند

اخبار


نشست توسعه متوازن(پیوند صنعت و فرهنگ) که در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد.

نماینده مردم همدان و فامنین و رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  در این نشست گفت: صنعتگران با احداث کتابخانه شهرک‌های صنعتی را به عنوان نخستین شهرک دارای کتابخانه به کشور معرفی کنند.

حمیدرضا حاجی‌بابایی با بیان اینکه تا فرهنگ توسعه نیابد، توسعه صنعتی و اقتصادی به توسعه متوازن ختم نمی‌شود اظهار کرد: استان همدان یک شرایط بسیار مهیا برای توسعه متوازن دارد چرا که مردم استان از نظر فکری و ذهنی توسعه یافته هستند اما هرچه در این حوزه هزینه شود باز هم کم است.

وی با بیان اینکه عاقل‌ترین افراد در دنیا، افرادی هستند که بر روی فرزندان خود سرمایه گذاری کنند افزود: رشد فکری و اجتماعی فرزندان ما بسیار مهم است و باید آنچه از زیرساخت لازم است برای آنها فراهم کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در استان همدان 3600 میلیارد تومان مالیات باید پرداخت شود که به خزانه دولت واریز و به استان هم کمک‌هایی می‌شود.

وی با بیان اینکه از این 3600 میلیارد تومان می‌توان مدرسه یا کتابخانه بسازیم و میزان هزینه کرد بودجه در استان را افزایش دهیم  ادامه داد: اگر در گوشه‌ای از شهر همدان که جمعیت زیادی دارد، یک کتابخانه احداث به ساختن افرادی که می‌توانند رشد کنند و در جامعه موثر باشند، منجر شود، همه سهیم خواهند بود.

حاجی‌بابایی با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی استان همدان از کتابخانه‌های فعال و پیشرو کشور است خاطرنشان کرد: در شهر همدان اگر 50 کتابخانه نیز ساخته شود بازهم نیاز داریم چرا که 700 هزار نفر جمعیت شهر است.

وی با بیان اینکه با حضور صنعتگران یک نهضت کتابخانه سازی ایجاد شود گفت: چند صنعتگر می‌توانند یک کتابخانه را احداث کنند و به نام خود ثبت کنند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر  در شهرک‌های صنعتی یک کتابخانه احداث شود یک اتفاق بی نظیر در کشور خواهد بود اظهار کرد: در شهرک صنعتی بوعلی با 140 واحد صنعتی می‌توان یک کتابخانه عمومی ویژه کارگران و صنعتگران احداث شود.

 شهرک صنعتی جدیدی در ۲۰۰ هکتار کلنگ زنی می‌شود

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان  نیز گفت: یک شهرک جدید الاحداث در حد و اندازه شهرک صنعتی بوعلی در ۲۰۰ هکتار پهنه صنعتی جدید در شهرستان همدان پیش بینی شده که به زودی کلنگ زنی خواهد شد.

مصطفی حقیقی  با بیان اینکه در شهرستان همدان طی دو سال دولت مردمی اقدامات خوبی در حوزه زیرساخت‌های صنعتی رخ داده است اظهار کرد:  یک شهرک جدید الاحداث در حد و اندازه شهرک صنعتی بوعلی در ۲۰۰ هکتار پهنه صنعتی جدید در شهرستان همدان پیش بینی شده که به زودی کلنگ زنی خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهرک صنفی- صنعتی بوعلی 2  در دولت مردمی سیزدهم مورد بهره برداری قرار گرفت ادامه داد: تا قبل از سال 1402 دومین شهرک صنفی- صنعتی کشور نیز در شهرستان همدان در پهنه‌ای بزرگتر از شهر بوعلی 2 کلنگ زنی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان با اشاره به اینکه با دو سالی که از عمر دولت سیزدهم گذشته اخبار امیدآفرینی و عملکرد مناسبی قابل ارائه‌ای وجود دارد خاطرنشان کرد: در منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد احیای طرح راکد  پتروشیمی ابن سینا با 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری وضعیت مناسبی از حیث زیرساخت رقم خورده و 150 هکتار به جز عرصه اختصاص داده شده به پتروشیمی دیوار کشی و آماده واگذاری است.

وی با بیان اینکه همه این اتفاقات انجام شده است و تنها قول و وعده نیست گفت: تا کنون در شهرستان ملایر زیر 300 هکتار پهنه اقتصادی وجود داشتو هم اکنون  به همین نسبت در حال اضافه شده زمین صنعتی در این شهرستان هستیم، همچنین در شهرستان بهار نیز زمین برای یک پهنه صنعتی جدید آماده شده و کلنگ زنی آن انجام خواهد شد.

حقیقی با بیان اینکه در همه شهرستان‌ها افزایش پهنه‌های صنعتی را شاهد هستیم اظهار کرد: همه این موارد اتفاق افتاده و سخنی از وعده و وعید در آینده نیست.
وی افزود: سالی 60 مگاوات در دوران دولت مردمی و قوی سیزدهم در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برق تأمین شده در حالی که در سنوات گذشته به طور میانگین 6 مگاوات تولید شده و این یعنی 10 برابر سنوات پیشین.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان تأکید کرد: پیش از این میانگین طرح‌هایی که به واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تبدیل ‌شدند کمتر از 50 طرح بوده اما در هر سال از عمر دولت سیزدهم بیش از 250 واحد به بهره برداری رسیده یعنی در دو ساله دولت سیزدهم 500 طرح تولیدی به مرحله بهره برداری رسید.

وی گفت: همه در دولت و در مجلس به دنبال رخ دادن اتفاقات مثبت  هستند و این نشان از کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامي دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان با بیان اینکه همه تولید کنندگان عاشق هستند اظهار کرد: همه تولید کنندگان اهل فرهنگ هستند و سرمایه گذاری در حوزه کتاب و کتابخوانی به توسعه استان و کشور منجر خواهد شد و عواید آن به همه به ویژه اهالی صنعت خواهد رسید.

 هزینه‌های انجام شده برای احداث، تعمیر و تجهیز کتابخانه‌ها از مالیات کاسته می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان گفت: طبق ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم تمام مودیان چه اشخاص حقیقی و چه حقوقی برای تعمیر، تجهیز و احداث کتابخانه‌ها هزینه کنند، آن میزان هزینه کرد از درآمد مشمول مالیات کاسته می‌شود.

وجیه‌اله ذکوری در نشست توسعه متوازن(پیوند صنعت و فرهنگ) که در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد اظهار کرد: طبق ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم تمام مودیان چه اشخاص حقیقی و چه حقوقی برای تعمیر، تجهیز و احداث کتابخانه‌ها هزینه کنند، آن میزان هزینه کرد از درآمد مشمول مالیات کاسته می‌شود، به عبارت دیگر اگر 100 تومان برای کتابخانه هزینه شود بین 15 تا 20 تومان از مالیات کاسته می‌شود و این اتفاق در هر صورت یعنی رد یا قبول اظهارنامه انجام می‌شود و منوط به نگه داری دفاتر نیز نیست.

وی افزود: لزومی ندارد که پول به حساب کتابخانه‌ها واریز شود، بلکه اگر کتابخانه احداث، تعمیر شود، از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری تجهیز شود و کتابخانه‌ها تأیید کنند چه به صورت نقدی و چه غیر نقدی مشمول ماده 172 می‌شود و کافی است در اظهارنامه ذکر شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان تصریح کرد: واحدهای تولیدی می‌توانند نسبت راه اندازی کتابخانه سیار اقدام کنند و این هزینه‌ها مشمول ماده 172 خواهد شد، حتی اگر زمینی اهدا کنند نیز می‌توان از هزینه‌های مالیاتی آنها کاست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز در این نشست  اظهار کرد: سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی با شعار آینده خواندنی است را پشت سر گذاشتیم و تحقق این شعار نیازمند آن هستیم که از ظرفیت همه مردم استفاده کرده و نفوذ خود را در بخش‌های مختلف جامعه افزایش دهیم.

عاطفه زارعی با بیان اینکه خواندن امری همگانی است و منحصر به گروه یا فرد خاصی نیست افزود: اگر بخواهیم جامعه کتابخوان و دانش مدار داشته باشیم باید خواندن را اجتماعی کنیم و همه در تحقق این مهم نقش دارند.

وی تأکید کرد: با استفاده از اعتبارات دولتی شاید نتوانیم همه نیازها را پوشش دهیم و به رسالت‌ها و مأموریت‌های خود جامه عمل بپوشانیم بنابراین قانون‌گذار پیش بینی‌هایی را در این حوزه انجام داده و ظرفیت بسیار خوبی ایجاد شده و استان‌هایی چون آذربیجان شرقی، فارس و قزوین از آن استفاده کردند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه جامعه  ما کتابخوان  است  و نیاز داریم زیرساخت‌ها را به خوبی فراهم کنیم گفت: آنچه آمارهای نهاد کتابخانه‌های عمومی نشان می‌دهد، افزایش علایق کودکان و نوجوانان به کتاب و کتابخوانی است و افزایش درخواست‌ها در حوزه منابع اطلاعاتی و فضاهای مطالعاتی است.

وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی می‌توانند کتابخانه‌ها را با نام خودشان احداث کنند خاطرنشان کرد: در حال حاضر بانک پاسارگاد 14 کتابخانه روستایی در استان همدان احداث کرده و یا در حال احداث است که به زودی به اتمام می‌رسد.

زارعی با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی یکی از بسترهای اصلی برای رشد افراد متخصص است گفت: ما باید بتوانیم نسلی را پرورش دهیم تا آینده‌ای درخشان داشته باشیم و در این راه تلاش ما این است که از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com