1399-02-291399-03-08bool(false) نبود آموزش صحیح در عرصه بانکداری مشکل ساز شده است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  99007 تاریخ انتشار:  1398-06-26 - 08:53 تعداد بازدید:  57
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

امام جمعه همدان:
نبود آموزش صحیح در عرصه بانکداری مشکل ساز شده است

اخبار

امام جمعه همدان از نبود انگیزه جدی برای اصلاح ساختار بانکداری ابراز گلایه کرد و گفت: یکی از معضلاتی که در سیستم بانکی کشور وجود دارد نبود آموزش صحیح در عرصه بانکداری است.
حجت الاسلام حبیب ا... شعبانی در شورای هماهنگی بانک های استان همدان خاطر نشان کرد: سیستم بانکی به لحاظ شرایطی که دارد قابلیت سوءاستفاده در آن وجود ندارد و باید گفت که این موضوعات اختلاس جزو موارد نادر در سیستم بانکی است.
وی افزود: در زمینه ساختار ها و در بحث اقتصادی برخی از بانک ها وارد عرصه فعالیت های اقتصادی می شوند که ممکن است منع قانون نداشته باشد اما ورود به آن مشکلاتی را در کشور ایجاد خواهد کرد.
 لزوم حمایت از جوانان و زوج های جوان
امام جمعه همدان با تاکید بر لزوم حمایت از جوانان و زوج های جوان یادآور شد: برای برخورد با شائبه این که بانک ها در پرداخت تسهیلات سختگیرانه برخورد می کنند لازم است شرایطی را فراهم کنیم که در دریافت وام ازدواج، جوانان راحت تر به تسهیلات دست پیدا کنند.
به گزارش مهر، وی با بیان این که پایان نامه ارشد خود را در زمینه موضوعات بانکی ارائه کرده است، اظهار داشت: اگر قانون عملیات بانکی کشور که در سال ۶۲ مصوب شده توسط مراجع و فقها مطالعه شود هیچ ایرادی به آن نمی توان گرفت چرا که برگرفته از نظریات شهید صدر در بحث بانکداری است.
نماینده ولی فقیه در استان همدان یادآور شد: این قانون چه در بحث تخصیص منابع و چه در بحث تجهیز منابع مشکلی ندارد اما علت این که نگاه مردم به سیستم بانکی عوض شده مشکل در اجرای این قانون است.
وی با اشاره به این که زمانی که وارد عمل می شویم با اشکالات این قوانین آشنا می شویم، اظهار داشت: یکی از معضلاتی که در سیستم بانکی ما وجود دارد نبود آموزش صحیح در عرصه بانکداری است.شعبانی تصریح کرد: زمانی که عنوان قرض باشد پای ربا نیز به میان خواهد آمد اما اگر خرید به صورت قسطی باشد این مشکلات را نخواهیم داشت و تاثیری هم در ماهیت قرارداد ندارد اما متاسفانه نگاه مردم به دلیل نبود آموزش صحیح در جامعه این است که همه این ها قرض و ربا است.
وی از عدم وجود انگیزه جدی در اصلاح ساختار بانکداری ابراز گلایه کرد و گفت: این عبارتی است که مشاور فقهی بانک مرکزی به آن اشاره داشته و وجود این مشکل جای نقد و اشکال دارد و باید به آن توجه جدی شود.
وی خاطر نشان کرد: وجود فاکتور صوری خود به خود ماهیت قرارداد را تبدیل به قرض می کند چرا که پول دو طرف معامله ربا خواهد بود اما اگر این فاکتور واقعی باشد هیچ اشکال شرعی به آن نمی توان گرفت.
امام جمعه همدان با بیان این که اگر فاکتور واقعی باشد امکان ایراد از نظر اقتصادی وجود دارد اما از لحاظ فقهی خیر، اظهار داشت: همه جامعه باید این موضوعات را یاد بگیرند و تنها مختص به فعالان در بانک نیست.
 پرداخت سود زیاد توسط بانک ها به تولید آسیب جدی وارد خواهد کرد
وی رفع بسیاری از مشکلات را نیازمند بررسی در سطح کلان عنوان کرد و گفت: افراد سرمایه دار به دنبال جایی هستند که سود بیشتری به آنها پرداخت شود در حالی که پرداخت سود زیاد توسط بانک ها به تولید ما آسیب جدی وارد خواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به گلایه یکی از مدیران بانک های استان از نظارت های سختگیرانه در استان همدان یادآور شد: متاسفانه در استان همدان نظارت های سختگیرانه باعث پایین آمدن توسعه اقتصادی و ریسک پذیری می شود و این نیازمند همکاری همه دستگاه ها برای رفع این مشکل است.
وی با بیان این که امیدواریم انگیزه جدی اصلاح ساختارها در مسئولان ایجاد شود، اظهار داشت: نتیجه عدم وجود آگاهی  این می شود که هر نوع سودی را ربا عنوان می کنند در حالی که صرف سود معامله را ربوی نمی کند به دلیل اینکه در هر معامله ای طرفین به دنبال سود هستند.
امام جمعه همدان حمایت جدی از پژوهشگران اقتصادی را خواستار شد و گفت: در پژوهشکده قم در بحث اقتصادی پایان نامه ای ارائه شد که پس از ارائه به مجلس تبدیل به یک طرح اقتصادی در کشور شد، بنابراین اگر واقعا به این افراد توجه شود می توان بسیاری از مشکلات را از بین برد چرا که نخبه های زیادی داریم که دارای طرح ها و ایده ها خوبی برای رفع مشکلات و موانع هستند.
وی در پایان با اشاره به شعار سال، بانک ها را از عوامل توسعه تولید و درخط مقدم این جبهه دانست و گفت: خواهش من از شما این است که تا آن جایی که می توانید یاور تولید کنندگان باشید و در جلسات که با این افراد برگزار می کنید راهکارها و پیشنهاد هایی ارایه شود تا شاهد بهبود اوضاع تولید در استان باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com