نفس همدان بالا نمی‌آید همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 9 آذر 1401 - شماره 4470
 
امروز : پنجشنبه ، 10 آذر 1401

Today : Wed, November 30, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  123748 تاریخ انتشار:  1401-02-28 - 09:49 تعداد بازدید:  167
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شاخص آلودگی به 500 رسید
نفس همدان بالا نمی‌آید

نویسنده : میثم میرزایی

اخبار

روز گذشته(سه شنبه) هوای اکثر شهرستان های استان همدان آلوده بود و شاخص کیفیت هوای همدان 9برابر حد مجاز رسید که این وضعیت در روز گذشته نیز تداوم داشت و شاخص کیفیت هوای همدان تا عدد 500 یعنی مرحله خطرناک رسید.
با وجود این شاخص در همدان ، سازمان های ذی ربط به تعطیلی مهدهای کودک، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی در سراسر استان اکتفا کردند درحالی که در استان تهران با شاخص آلودگی 267 تمامی مقاطع تحصیلی، دانشگاه ها و ادارات تعطیل شد.
علیمردان طالبی مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان درباره علت تعطیل نشدن کامل گفت: در شرایط آلودگی هوا تأکید بر کاهش تردد در فضای باز است و مسافت بین خانه و محل کار و یا مدرسه در همدان بسیار کم است.
مدیرکل محیط زیست استان همدان نیز دراین‌باره گفت: شرایط استان ها با یکدیگر متفاوت است و نباید مقایسه ای در این خصوص صورت گیرد.
براساس اطلاعات روابط عمومی اداره هواشناسی استان می گوید پیک این آلودگی در دوشنبه شب و سه شنبه صبح بوده و براساس پیش بینی های ما از بعدازظهر سه شنبه به تدریج از آلودگی هوا کاسته شده و تا عصر روز چهارشنبه شرایط عادی می شود.
مریم محمدی در خصوص وضعیت سلامت هوا از ابتدای سالجاری تاکنون گفت : از ابتدای سالجاری تاکنون هوای شهر همدان 2 روز ناسالم یک روز بسیار ناسالم و یک روز خطرناک، ملایر 7 روز ناسالم،2 روز خطرناک، نهاوند 4 روز ناسالم 1 روز بسیار ناسالم و 2 روز خطرناک ، کبودرآهنگ یک روز بسیار ناسالم و یک روز در وضعیت خطرناک و قرار داشته است. همچنین تعداد روزهای هوای پاک در همدان 10 روز ، ملایر 6 روز ، کبودراهنگ 26 روز و اسدآباد 43 روز در وضعیت هوای پاک قرار داشتند.
محمدی در پاسخ به این پرسش که چه تدابیری برای مهار این گردوغبار اندیشیده شده گفت: به دلیل اینکه پدیده منشا خارجی دارد می بایست سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در این خصوص توضیح دهد.
گفتنی است شاخص کیفیت هوا بر اساس اندازه گیری ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و انتشار کربن منوکسید انداره گیری میشود. شاخص هوای 0 تا 50 بدون آلودگی و سالم بوده و شاخص هوای 300 تا 500 بیشترین مقدار آلودگی را شامل بوده و برای هرکس خطرناک است.
همچنین به مردم توصیه شده است که با توجه به‌ آلودگی هوا همه افراد جامعه و به طور ویژه سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری های قلبی- عروقی و تنفسی از تردد غیرضرور در فضای باز و انجام فعالیت‌های ورزشی در فضای بازخودداری و در زمان حضور در فضای باز از ماسک استفاده کنند.
منشا این گردوغبار اغلب کشورهای همسایه همچون عراق ، سوریه ، اردن و کویت بوده و مرز مشترک عراق و سوریه یکی از کانون های اصلی خیزش این گرد و غبار است که علت وقوع آن رشته سد سازی هایی است که کشور ترکیه انجام داده است و اینک دامنه آلودگی آن کشور ما را هم درگیر کرده است. با تغییرات ایجاد شده و روند فعلی می توان پیش بینی کرد که شاهد افزایش وقوع توفان ریزگزد در کشور باشیم لذا لازم است با فعالسازی دیپلماسی محیط زیست و دستیابی به یک کنوانسیون منطقه ای به این موضوع پرداخته شود.

 

عکس: امین صادقیان


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com