«دانشنامه همدان» نیازمند پشتیبانی علمی و سرمایه‌ای همدان پیام
 
 
يكشنبه - 22 تير 1399 - شماره 3799
 
امروز : دوشنبه ، 23 تير 1399

Today : Sun, July 12, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98729 تاریخ انتشار:  1398-06-17 - 09:45 تعداد بازدید:  134
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

«دانشنامه همدان» نیازمند پشتیبانی علمی و سرمایه‌ای

اخبار

یکی از پژوهشگران برتر تاریخ شفاهی حوزه هنری تدوین و انتشار دانشنامه و شناخت‌نامه‌ای درباره همدان را از کارهای ضروری و ماندگار دانست و بر لزوم پشتیبانی علمی و سرمایه‌ای از آن تأکید کرد.
علیرضا کمری در جلسه شورای علمی و اجرایی دانشنامه همدان، یکی از وظایف حوزه هنری را ترویج هنر دینی، اسلامی و انقلابی دانست و اظهار کرد: ثبت تاریخ این کشور، انتقال آداب و رسوم به آیندگان، حفظ هویت، حمایت از پژوهش، پرورش پژوهشگران و تولید دانشنامه و شناخت‌نامه بسیار لازم و از وظایف حوزه هنری است.
وی ادامه داد: با توجه به وظایف حوزه هنری انقلاب اسلامی، تدوین و انتشار چنین دانشنامه و شناخت‌نامه‌ای درباره همدان از کارهای ضروری و ماندگار بوده و از رسالت‌های این نهاد است.
به گزارش فارس، این پژوهشگر برتر تاریخ شفاهی حوزه هنری گفت: باید ساختارهای ستادی و استانی اعم از اداری، پژوهشی، مذهبی و... از این مجموعه حمایت کامل داشته باشند و همه برای تداوم و ارتقای آن با تمام وجود تلاش کنند.
وی پشتیبانی علمی و سرمایه‌ای را برای دانشنامه حیاتی دانست و افزود: دانشنامه استان همدان کار بزرگ و بسیار مهمی است که شروع شده است.
 دسترسی آسان به تولیدات دانشنامه مهم است
رئیس حوزه هنری استان همدان نیز تاریخ‌نگاری را به همراه تحلیل، ارزشمند دانست و گفت: هدف ما در تدوین دانشنامه جمع‌آوری محتوای خوب و پژوهشی، حفظ امانت و کتاب آرایی زیبا و کامل است اما از تحلیل و چرایی وقایع و آینده‌پژوهی غافل نیستیم.
سید محمدباقر حسینی‌سیر دانشنامه همدان را دارای چهار پیوست دانست و تصریح کرد: پیوست اول شامل شناخت‌نامه، پیوست دوم حاوی مطالب ادبی و هنری اعم از آلبوم موسیقی، فیلم و... پیوست سوم ترجمه آثار به سه زبان انگلیسی، فرانسه و عربی است و پیوست چهارم شامل بایگانی، آرشیو و اصلاح و بروزرسانی مطالب است.
انتشار کتبی در خصوص همدان
معاون شعر «بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان» نیز از انتشار کتبی در خصوص همدان در سطح استان خبر داد و گفت: باید تدبیری اندیشید تا کتاب‌های مرتبط با تاریخ همدان زیر چتر حوزه هنری استان و ذیل مداخل دانشنامه به شکل حرفه‌ای و نه سلیقه‌ای تدوین و منتشر شود.
جواد محقق، دانشنامه همدان را دارای مخاطب خاص و عام معرفی کرد و افزود: هدف ما تدوین دانشنامه‌ای است که هم برای عموم مردم و هم برای پژوهشگران و محققان با سطح علمی مختلف قابل استفاده باشد.
پژوهشگر برتر استان همدان نیز به فعالیت‌های همدان‌شناسی در استان اشاره کرد و گفت: حوزه هنری استان برخلاف دیگران، بدون هیچ ادعایی، با تامین حداقل بودجه و امکانات توانسته با کار کارشناسی، دانشنامه‌ای علمی و در خور همدان تدوین کند و باید به معنای واقعی کلمه آن را بنیاد همدان‌شناسی نامید.
پرویز اذکایی تولیدات دانشنامه حوزه هنری همدان را به لحاظ محتوا، صحافی و چاپ، مطلوب عنوان کرد و افزود: از مهمترین اقدامات حوزه هنری همدان قبل از شروع تدوین دانشنامه توجه به کتاب شناسی بود که به موضوعاتی پرداخت که تاکنون به آن توجه نشده بود و مورد اقبال و توجه مخاطبان قرار گرفته است.
علیرضا ذکاوتی قراگزلو، دیگر نویسنده و پژوهشگر برتر همدان به برگزاری منظم جلسات شورای علمی و اجرایی دانشنامه تاکید کرد و گفت: اگر هر کتاب قبل از چاپ نهایی به فراخور موضوع در یکی از شورا‌های تخصصی بررسی دقیق انجام و تایید علمی آن اخذ شود، از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.
تیمور آقامحمدی معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری همدان نیز از برنامه‌ای برای بهره‌برداری حداکثری از کتب دانشنامه خبر داد و گفت: تولید محتوای برگرفته از دانشنامه برای کودکان و نوجوانان، تولید کتاب کاغذی و کتاب الکترونیکی به شکل خلاصه از کتب دانشنامه با عکس و طراحی جذاب، فروش اینترنتی کتب کاغذی و الکترونیکی و... از اقدامات حوزه هنری استان همدان برای ارائه دانشنامه همدان است.
در این جلسه پرویز اذکایی، علیرضا ذکاوتی قراگوزلو، جواد محقق، علیرضا کمری، میرهاشم میری، رضا نظری ارشد، عباس زارعی مهرورز، محسن صیفی‌کار، محمد قنبری، سید محمدباقر حسینی، تیمور آقامحمدی و خلیل‌ا... بیک محمدی حضور داشتند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com