جهاددانشگاهی همدان به دنبال اجرای طرح فناورانه عصاره‌گیری "سیر" همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 29 اسفند 1401

Today : Mon, March 20, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124966 تاریخ انتشار:  1401-04-26 - 13:04 تعداد بازدید:  131
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان مطرح کرد:
جهاددانشگاهی همدان به دنبال اجرای طرح فناورانه عصاره‌گیری "سیر"

اخبار

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱ که مزین به شعار "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" است برنامه های مختلفی با نگاه به ظرفیت های استان در راستای تحقق شعار سال داریم که مهمترین آنها شامل اجرای طرح فناورانه اسانس و عصاره گیری گیاه سیر است.

دکتر علی کلانترنیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: استفاده از تحقیقات و فناوری یکی از رویکردهای اصلی جهاددانشگاهی در رفع حوزه های مختلف جامعه از جمله صنعت، کشاورزی، سلامت و پزشکی است، در واقع می توان گفت تحقیقات و پژوهش ها در جهاددانشگاهی کاربردی و در جهت رفع نیازهای کشور است.

وی ادامه داد: استفاده از فناوری های موجود و به کار بستن آنها در جهت حل مشکلات لاینحل حوزه های مختلف و دستیابی به فناوری های جدید منجر به مفهومی به نام نوآوری می شود و جهاددانشگاهی به عنوان یکی از نهادهایی که رسالت اصلی آن حل مشکلات در حوزه های مختلف است، همواره نوآوری و حمایت در جهت دستیابی به فناوری های مختلف را در برنامه های خود قرار داده و پیشرفت های آن در حوزه های مختلف نشان دهنده این موضوع است.

کلانترنیا با اشاره به اینکه مهمترین نقش در دستیابی به فناوری ها، به کار بستن آن است و نوآوری را نخبگان و نیروهای جوان و پرانرژی بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی واحد استان همدان در سال ۱۴۰۱ که مزین به شعار " تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" است برنامه های مختلفی با نگاه به ظرفیت های استان در راستای تحقق شعار سال دارد که مهمترین آنها شامل اجرای طرح فناورانه اسانس و عصاره گیری گیاه سیر است که با توجه به اقلیم استان، سیر یکی از کم نظیرترین محصولات کشاورزی در سطح دنیا به شمار می آید.

وی مطرح کرد: از آنجا که اسانس عصاره و ماده مؤثره گیاه در حوزه های پزشکی و بهداشتی، صنایع غذایی و ... کاربردهای گوناگونی دارد، در جهت جلوگیری از خام فروشی، دستیابی به ارزش افزوده بیشتر و خلق ثروت و ایجاد اشتغال پایدار طرح فناورانه اسانس و عصاره گیری سیر در دستور کار جهاددانشگاهی واحد همدان قرار گرفت تا با رویکرد دانش بنیان و با کمک پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی قسمتی از مشکلات این حوزه حل شود.

به گفته کلانترنیا، راه اندازی مرکز درمان ناباروری یکی از طرح هایی است که نزدیک به چهار سال است در جهاددانشگاهی واحد همدان در حال پیگیری است به طوریکه راه اندازی این مرکز به لحاظ فیزیکی و فراهم شدن زیرساخت ها دارای پیشرفت بالای ۹۰ درصد بوده و امیدواریم در سال جاری با کمک مسئولان استانی و دفتر مرکزی جهاددانشگاهی افتتاح شود و مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی افزود: راه اندازی درمانگاه تخصصی با رویکرد زنان در کنار مرکز درمان ناباروری به منظور پرداختن به درمان بیماری های زنان درنظر گرفته شده که همزمان با راه اندازی مرکز درمان ناباروری این درمانگاه نیز به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان اضافه کرد: در این مجموعه در یک برنامه ریزی جدید و با هماهنگی دفتر تخصصی جهاددانشگاهی و پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی، به عنوان عضوی از شبکه درمان و غربالگری سرطان پستان، غربالگری و درمان سرطان پستان را در دستور کار داریم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی واحد همدان در آبان ماه ۱۴۰۰ اقدام به راه اندازی سلامتکده طب سنتی با مجوز وزارت بهداشت کرد که البته راه اندازی این سلامتکده با نگاه بر پتانسیل استان به لحاظ نیروهای تخصصی و ظرفیت گیاهان دارویی استان صورت گرفت و بسیار تأثیرگذار بود و مورد استقبال مراجعان قرار گرفته است.

کلانترنیا ادامه داد: این سلامتکده که در ساختمانی به مساحت حدود ۲۰۰ مترمربع مورد بهره برداری قرار گرفته، تمام فعالیت های خود را زیرنظر پزشک متخصص طب سنتی انجام می دهد که شامل بخش های اعمال یداوی، داروخانه، طب سوزنی، مطب پزشک، ماساژ درمانی و ... است، در سال ۱۴۰۱ برنامه هایی برای ارائه خدمات در حوزه های مشاوره سبک زندگی و تغذیه و با توجه به استقبال مراجعان افزایش شیفت کاری مرکز به دو شیفت را داریم.

وی در بخش دیگری اظهار کرد: یکی دیگر از حوزه هایی که در سال های اخیر با نگاه به ظرفیت استان در جهاددانشگاهی همدان بر روی آن سرمایه گذاری شده است، سفال و سرامیک است به طوریکه مرکز تخصصی فناوری سفال واحد، با داشتن دو کارگاه میناکاری و ساخت کاشی زمینه اشتغال بیش از ۳۰ نفر را فراهم کرده است.

کلانترنیا افزود: علاوه بر آن، این مرکز با جذب نیروی نخبه جوان و متخصص اقدام به راه اندازی آزمایشگاه استانداردسازی سفال و لعاب کرده که تاکنون به تولید چند محصول دانش بنیان از جمله لعاب بدون سرب، لعاب شب تاب و گل بدنه با ویژگی های خاص منجر شده است.

وی اضافه کرد: این مرکز تاکنون موفق به انجام چندین پروژه و سفارش برای ادارات و سازمان ها شده و در سال ۱۴۰۱ تجاری سازی محصولات به دست آمده در این مرکز و دستیابی به دانش فنی چند محصول جدید در دستور کار این مرکز است.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان در پایان تصریح کرد: در تمامی مواردی که به عنوان برنامه های جهاددانشگاهی واحد همدان در سال ۱۴۰۱ بیان شد با نگاه به کارگیری نیروهای جوان و نخبه جلساتی با دانشگاه و مراکز پژوهشی و نهادهای مرتبط برگزار شده و رایزنی هایی صورت گرفته که پاره ای منجر به عقد تفاهم نامه شده است و هم اکنون تعدادی از این افراد در مجموعه مشغول به فعالیت هستند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com