آبگرفتگی در دستورکار مديريت شهري همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84274 تاریخ انتشار:  1397-02-20 - 05:45 تعداد بازدید:  91
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آبگرفتگی در دستورکار مديريت شهري

اخبار

 شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری همدان روز گذشته  با حضور در کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با هدف بررسی راهکارهای لازم برای حل مشکل آبگرفتگی معابر دورهم جمع شدند.
در هفته‌های اخیر و به دلیل بارش ها بهاری، آب گرفتگی در مناطق مختلف شهر همدان منجر به اعتراض‌های گسترده شهروندان به ویژه در فضای مجازی شد.
این اعتراض ها سبب شد تا عباس صوفی شهردار همدان مستقیم دست بکار شود و با حضور در مناطق بحرانی، نسبت به رفع مشکلات مردمی اقدام کند.
سال هاست که شهر همدان با این مشکل دست به گریبان است اما تاکنون راه حلی از سوی مسئولان و به ویژه شهرداری همدان برای رفع آن ارائه نشده است.
 شهرداری برای رفع مشکل آبگرفتگی چاه های جذبی ایجاد کند
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان در این نشست  گفت: شهرداری همدان برای رفع مشکل آبگرفتگی ناشی از بارش ها در سطح شهر نسبت به ایجاد چاه های جذبی اقدام کند.
به گزارش ایرنا کامران گردان اظهار کرد: اینگونه چاه ها می تواند مانع از جمع شدن آب در یک منطقه شود ضمن اینکه نسبت به تقویت آب های زیرزمینی نیز کمک شایانی می کند.
وی اضافه کرد: ترازبندی نکردن مناسب آسفالت معابر و خیابان های سطح شهر همدان نیز از دیگر دلایل آبگرفتگی به هنگام ریزش باران است و که اغلب در زمان طراحی، آسفالت و یا روکش آسفالت در خیابان ها روی می دهد.
گردان بیان کرد: اگر خیابان ها در زمان طراحی یا آسفالت و روکش سطحی ترازبندی مناسب شود، کمتر شاهد جمع شدن آب در یک نقطه خواهیم شد و این اقدام همچنین سبب هدایت آب های روان به سمت جوی ها و نیز فضای سبز می شود.
وی خاطرنشان کرد: آبگرفتگی معابر فقط مختص به بهار نیست بلکه در فصول سال نیز هنگام بارندگی با مشکل آب گرفتگی مواجه هستیم و تاکنون راه حل اساسی از سوی شهرداری و اداره آب و فاضلاب صورت نگرفته است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان اظهار کرد: هم اینک نیز برخی خیابان های همدان از جمله پل رسالت، چمران، شهرداری، پل بعثت، سعیدیه، شهید قهاری و پل غدیر با معضل آب گرفتگی مواجه هستند که تردد عابرین پیاده را با مشکل مواجه کرده است.
گردان با اشاره به اینکه در بافت های قدیمی و حاشیه شهر آسفالت به صورت دستی و ساده انجام شده گفت: این شیوه نه تنها منجر به جمع شدن آب در این مناطق شده است بلکه خطر ریزش دیوارهایی که آب در اطراف آن انباشته شده را تشدید می کند.
وی از شهرداری همدان خواست در قالب برنامه کوتاه مدت نسبت به هدایت آب به سمت گلوگاه ها، ایجاد چاه های جذبی و هدایت آب ها از معابر اصلی به سمت حاشیه ها اقدام کند.
گردان خاطرنشان کرد: ارائه طرح های فنی و کارشناسی در راستای رفع اشکالات و ترازبندی مناسب خیابان ها و معابر از دیگر برنامه های ضروری برای حل مشکل آب گرفتگی در قالب برنامه بلند مدت است.
 مدیران شهرداری قبل از نارضایتی مردم رسیدگی کنند
رئیس کمیسیون بودجه، حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این نشست با انتقاد از رفع نشدن به موقع مشکلات مردمی به ویژه در بارش های اخیر گفت: مدیران مناطق قبل از اینکه مردم از شهردار در فضای مجازی تقاضای کمک کنند، این معضل را حل کنند.
حسین قراباغی با بیان اینکه چرا باید ابتدا صدای مردم بلند شود تا نسبت به حل مشکلات آنها اقدام کنیم اضافه کرد: در منطقه چمران چهار سال بود که مردم نسبت به آبگرفتگی اعتراض داشتند و به هر حال هفته قبل با پیگیری و اقدام شهرداری مشکل رفع شد.
وی خاطرنشان کرد: مشکل آبگرفتگی بیشتر مختص مناطق سه و چهار همدان است ضمن اینکه بازار همدان به خصوص "سرگذر" با آب گرفتگی مواجه هستند و باید اقدام لازم صورت بگیرد.
 واگذاری سمت‌ها در شهرداری بر اساس رابطه انجام می‌شود
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه ارزیابی عملکرد در شهرداری همدان وجود ندارد، گفت: هیچ مدیر یا مسئول عمرانی یا کارشناس شهرسازی در شهرداری دارای امتیاز عملکرد بر اساس ارزیابی دقیق نیست و جابجایی‌ها و واگذاری سمت‌ها هم بر مبنای رابطه و رفاقت انجام می‌شود.
نرگس نورا..زاده اظهار داشت: در شرایط آب‌گرفتگی فعلی جوی‌ها و جداول کنار معابر به سبب تلنبار زباله مسدود شده و آب به داخل معابر سرازیر می‌شود.
وی گفت: در مواردی آب‌گرفتگی ناشی از نقایص عمرانی است و لازم است مسئولان عمرانی مناطق شهرداری در شرایط ایجاد مشکل برای مردم به مناطق رفته و حوزه‌های آسیب‌زا را شناسایی کنند.
 12 نقطه بحرانی ناشی از آبگرفتگی
سرپرست ســازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری نیز در این نشست گفت: هم اینک 12 نقطه بحرانی ناشی از آبگرفتگی در همدان وجود دارد.
وحید علی ضمیر افزود: طرح های فنی لازم برای رفع این مشکل تهیه شده و تلاش مجموعه شهرداری رفع معضل آب گرفتگی قبل از فصل پاییز امسال است.
وی بیان کرد: ستادهای مختلفی را نیز در این زمینه تشکیل داده ایم و تلاش ما برای جلب رضایت مردم و ارائه خدمات مناسب برای آنها است.
علی ضمیر خاطرنشان کرد: مشکل آبگرفتگی به طور قطع نگران کننده است و عزم همه جانبه را می طلبد.
مدیر خدمات شهری شهرداری همدان نیز در این نشست گفت: همه ساله چندین بار در طول فصول نسبت به پاکسازی کانال های فاضلاب شهری اقدام می شود.
حسین خانجانی افزود: همچنین تمامی رودخانه ها لایروبی و جوی های آب نیز به صورت روزانه توسط پاکبانان تمیز می شود.
 عذرخواهی می‌کنیم
مدیر منطقه 2 شهرداری همدان نیز  با اشاره به وقوع سیلاب در برخی مناطق شهر گفت: ما در خیابان چمران مشکل را با کار شبانه رفع کردیم اما در مورد نقاط دیگری که دچار آبگرفتگی شده از مردم عذرخواهی می‌کنیم.
رضا ابرارخرم اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌ها دو سه مورد مشکل‌آفرین در این منطقه وجود داشت که یک مورد آن را در چهارراه مزدقینه شاهد بودیم.
وی خاطرنشان کرد: امسال پروژه میدان رسالت را اجرایی خواهیم کرد تا مسئله آبگرفتگی در آنجا رفع شود و سایر نقاط خطر‌زا را هم شناسایی کرده‌ایم تا مشکلات زمان بارش در این منطقه به حداقل برسد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com