ایران در آستانه ابر بحران جمعیت قرار دارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 6 تير 1403

Today : Tue, June 25, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130777 تاریخ انتشار:  1401-12-14 - 12:29 تعداد بازدید:  489
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایران در آستانه ابر بحران جمعیت قرار دارد

اخبار


 سرپرست اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشور در آستانه سالخوردگی جمعیت است و به سرعت در حال پیر شدن هستیم که از آن با نام «ابر بحران» یاد می‌شود.

به گزارش ایرنا، صابر جباری افزود: غیر از مباحث قانونی برای جوانی جمعیت، فرهنگ سازی در فضای عمومی برای افزایش جمعیت در کشور ضروری بوده و برگزاری این جشنواره در راستای نهادینه شدن فرهنگ بهداشت عمومی است.

وی اظهار کرد: باید باور کنیم که به سرعت به سمت پیری پیش می رویم و نمی توانیم از بحران جمعیت خارج شویم و بر اساس قانون جوانی جمعیت، وزارت بهدشت ۹۰ درصد تکالیف اجرای این قانون را بر عهده دارد و در این راستا دستورالعمل ها و بازنگری کتابچه ها تدوین و ابلاغ شده است.

جباری ادامه داد: ۱۰/۷ هزارمیلیاردتومان بودجه قانون جوانی جمعیت برای سال ۱۴۰۱ تخصیص یافته بود که هنوز یک ریال آن هم تحقق نیافته و امید است دولت اعتبارات خوبی را برای سال آینده در این حوزه اختصاص دهد تا با انجام برنامه های حمایتی، میزان موالید در کشور افزایش یابد. به گفته وی، قانونی جوانی جمعیت هنوز به درستی اجرا نشده است و رسانه های دیداری و سازمان‌ها هنوز وظایف خود را به درستی انجام نداده اند، تسهیلات فرزندآوری و ازدواج نیز باید به‌طور کامل انجام شود.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت بیان کرد: برخی از گزاره ها را در حوزه بهداشت و درمان تغییر دادیم، به عنوان مثال در سیستم بهداشتی اعلام می‌شد، بارداری زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال پرخطر است اما الآن این محدودیت سنی وجود ندارد. این گزاره از قدیم‌هم غلط بوده مثلاً نظام بهداشتی آمریکا و سایر کشورها می‌گویند زیر ۱۷ سال و بالای ۴۲ سال بارداری پرخطر نیست و فقط به مراقبت بیشتر نیاز دارد و حتی از فرزندان این مادران به عنوان فرزند طلایی یاد می‌کنند.

وی تأکید کرد: برای اینکه سقط عمدی جنین آسان شود از آن به عنوان سقط القایی یاد می‌شد که این واژه‌سازی تغییر کرد و گفتیم این سقط عمدی است و حکم قتل نفس دارد و سن جنین هم در این مورد تفاوتی ندارد، تلقی این بود که تا زمانی که روح دمیده نشده، سقط مشکلی ندارد اما در تمام مراحلی که جنین تشکیل می‌شود، سقط حرام است.

جباری تأکید کرد: بیمه شدن هزینه درمان ناباروری نیز از اقدامات خوب در قانون جوانی جمعیت است که می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

 خط ۶ سامانه ۱۹۰ برای رسیگی به شکایات قانون جوانی جمعیت
وی تصریح کرد: خط ۶ سامانه ۱۹۰ برای ثبت شکایات قانون جوانی جمعیت اختصاصی یافته تا نظارت های مربوطه را داشته باشیم.

جباری در مورد غربالگری مادران باردار نیز گفت: غربالگری اختلالات کروموزمی باید سامانه محور باشد و بر اساس تجویز متخصص زنان و زایمان انجام می شود.

عبدالرضا پازوکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز گفت: جوانی جمعیت یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود زیرا مقام رهبری زنگ خطر کاهش جمعیت را برای همه مردم و مسئولان به صدا درآوردند. دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این راستا می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد و در این ایام فعالیت‌هایی در قرارگاه جوانی جمعیت داشته است.

وی افزود: از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به راه‌اندازی جشنواره ملی هنری و ادبی سرزمین جوان من اشاره کرد که همزمان با هفته ملی جمعیت در اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود.

 در سال ۱۴۲۰ رشد جمعیت منفی است


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست گفت: در سال ۹۵ نرخ رشد جمعیت 2/1 درصد بود اما در سال ۱۴۰۰ با کاهش ۵۰ درصدی به 6 دهم درصد رسیده که بی‌سابقه است، در سال ۱۴۲۹ از هر 3 ایرانی یک نفر سالمند خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود رشد جمعیت کشور در سال ۱۴۰۵ به 2 دهم درصد برسد و اگر با همین سیر پیش برویم در سال ۱۴۱۵ به 4 دهم درصد خواهیم رسید و در ۱۴۲۰ نیز رشد جمعیت منفی خواهد شد.

محمد طباطبایی اظهار کرد: نرخ باروری کلی یعنی تعداد فرزندان زنده‌ای که یک زن در سنین باروری به دنیا می‌آورد از سال ۹۵ که 1/2 بوده به 5/1 در سال ۹۹ رسیده است که از سطح جانشینی کمتر است که به معنای این است که دچار رشد منفی جمعیت خواهیم شد و در سال ۱۴۲۹ ایران جزو کشورهای سالخورده خواهد شد.

طباطبایی تصریح کرد: اگر در طول ۶ سال پیش رو اقدامات اساسی را انجام ندهیم با چالش جدی جمعیت روبه‌رو می شویم، ۶۰ درصد از قانون جوانی جمعیت که در سال ۱۴۰۰ تصویب در حوزه وزارت بهداشت است و این موضع چند بعدی بوده به همین خاطر قرارگاه جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران روی موضوع فرهنگ سازی جوانی با برگزاری جشنواره ملی، هنری و ادبی سرزمین جوان من کار می‌کند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com