مرم تاوان بی‌تدبیری می‌دهند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116830 تاریخ انتشار:  1400-01-22 - 08:20 تعداد بازدید:  124
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مسئولان در مدیریت کرونا جدی نیستند
مرم تاوان بی‌تدبیری می‌دهند

اخبار

 بار دیگر موج کرونا در استان بیداد می‌کند، با این‌حال هنوز انگشت اتهام به‌سوی مردم نشانه می‌رود و بازهم ستاد استانی کرونا در برابر تعطیلی کامل استان مقاومت می‌کند و عملکرد خود را به دستورات کشوری مربوط می‌داند.
از طرفی در یک سال گذشته جملاتی از جمله اینکه «عملکرد استان در مقابله با ویروس کرونا افتخارآفرین است»، «استان همدان در کنترل شیوع بیماری مدیریت خوبی را انجام داده» بارها از زبان مسئولان استان شنیده شده است تا پرونده کرونای همدان بسته شود؛ اما این اتفاق شاید در بهمن‌ماه سال گذشته که شدت موارد ابتلا و نرخ مرگ‌های کرونایی استان نزولی شده بود می‌توانست تا حدودی قابل قبول باشد.
اما آنچه تکرار تلخ تجربه فروردین 1400 بر سر استان آورد اعتماد مردم به سیاست‌های اتخاذشده در ستاد استانی کرونا را تاحدود زیادی تحت‌تأثیر قرار داد تا آنجا که روز گذشته استاندار همدان از کاهش حساسیت مردم نسبت به شیوع ویروس کرونا و به‌دنبال آن بی‌اعتنایی به شیوه‌نامه‌های بهداشتی عامل شیوع کووید-۱۹ در همدان ابراز گلایه کرد و گفت: تاکنون سابقه سرایت‌پذیری 62/1 را استان تجربه نکرده بود، زیرا سرعت انتشار بالا رفته و آمار مبتلایان، مراجعان سرپایی و فوتی‌ها افزایش یافته است.
این شرایط درحالی است که ستاد مقابله با کرونا می‌توانست از تعطیلات نوروز، بیشترین بهره را برای اعمال قرنطینه بدون آسیب زدن به مشاغل و کسب‌وکارها ببرد، اما حالا با افزایش شهرستان‌های قرمز، مجبور به اعمال محدودیت در فعالیت کسب‌وکارها شده است اما حتی این محدودیت‌ها نیز کاری را از پیش نمی‌برد؛ زیرا درحال‌حاضر اعتماد میان مردم و تصمیمات ستاد کرونا به کمترین میزان خود در چندماه گذشته رسیده که بی‌ارتباط با تناقض‌گویی مسئولان و عملکرد آنها درباره مدیر کرونا، حمایت از قشر آسیب‌پذیر و کسبه در اعمال محدودیت‌ها نیست.
مردم معتقدند در روزهایی که دنیا واکسن کرونا را برای مردمان‌شان تزریق می‌کند، تجویز مسئولان ما برای مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است، درحالی‌که ما در مرحله اولیه و اولویت‌بندی واکسیناسیون آن هم واکسنی که تولید داخلی خودمان است گیر کرده‌ایم.
در این میان برخی از جریان‌های سیاسی هم با نزدیک شدن به انتخابات از این شرایط سوءاستفاده کرده و می‌خواهند از این جریان بیشترین بهره‌برداری را کنند، در این میان تنها مردم و واکنش‌های رفتاری آنها است که دیوار کوتاهی است تا آنچه کرونا بر سر استان آورده را بتوان بر روی آن آوار کرد؛ اما به‌راستی چنین است؟
استاندار همدان در ستاد کرونا از اعضای کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا خواسته است تا کارهای نو و ابتکاری بیشتری برای افزایش حساسیت مردم به‌کار بگیرند و در این راستا گفت‌وگو با افراد مؤثر و شاخص، بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی و کانال‌های پُر مخاطب و تهیه گزارش مردمی را پیشنهاد داده است اما گویا فراموش کرده است که مردم و رفتارهایشان تنها 50 درصد این اتفاق هستند و 50 درصد باقیمانده تصمیمات و تدابیر مسئولان در ستاد کرونا است.
بنابر گفته‌های وی، حضور ۵۰۰ نفر در عروسی و حضور پُرتعداد مردم در طبیعت به‌مناسبت ۱۳ فروردین را از نشانه‌های کاهش حساسیت مردم نسبت به این ویروس دانست و گفت: نتیجه عادی انگاری این ویروس شکل‌گیری موجی وسیع و بزرگ در استان و کشور بوده است؛ بنابراین باید حساسیت‌ها نسبت به کووید-۱۹ را بالا برد.
استاندار همدان معتقد است جدیت مسئولان برای مقابله با کرونا نباید کمرنگ شود بلکه نظارت جدی بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی، تشدید بازرسی‌ها، شناسایی افراد متخلف و معرفی آن به مرجع قضایی مورد تأکید است.
شاهرخی از اینکه عده‌ای همچنان خطر شیوع کرونا را باور نداشته و جسورانه به دستورالعمل‌های بهداشتی بی‌اعتنایی می‌کنند را خطرناک دانسته و معتقد است این افراد باید شناسایی و به‌عنوان تهدیدکنندگان سلامت جامعه به دستگاه قضایی معرفی شوند.
استاندار همدان منشأ ابتلای ۴۲ درصد بیماران به ویروس کرونا را شرکت در اجتماعات و ۵۶ درصد را حضور در دورهمی خانوادگی دانسته و خواستار جلوگیری از تشکیل اجتماعات شده است.
وی همچنین مدعی است، دستگاه‌هایی که کار اضطراری، امدادی و خدماتی انجام نمی‌دهند باید با یک‌سوم نیرو در محل کار حاضر شوند و در این میان کادر اداری شهرداری نیز مشمول یک‌سوم است و نظارت بر آنان باجدیت باید اعمال شود.
 ۹۷۱ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های همدان بستری هستند
در این میان بنابر گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان هم‌‌‌اینک ۹۷۱ بیمار مثبت مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های این استان بستری هستند و ۷۷۷ بیمار سرپایی مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شدند.
رشید حیدری‌مقدم با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۴ بیمار در بیمارستان‌های این استان بستری شدند، گفت: حداکثر بیماران سرپایی مبتلا به ویروس کرونا در موج سوم حداکثر به ۳۰۰ نفر رسیده بود اما در موج چهارم این رقم 5/2 برابر افزایش داشته و احتمال رسیدن به یک هزار نفر در روز متصور است.
وی بر این باور است، عامل ابتلای ۹۸ درصد افراد به کرونا حضور در تجمع‌ها است؛ یعنی ۴۲ درصد موارد بستری در بیمارستان‌ها به‌دلیل شرکت در عروسی و عزا و ۶۲ درصد به علت تماس‌های درون‌خانگی بوده است
حیدری‌مقدم همچنین خواستار تعطیلی روزبازارها و جلوگیری از تجمع خودرو در شهر خودرو شد زیرا با وجود بسته بودن شهر خودرو تجمع رانندگان برای خریدوفروش وسیله نقلیه در این محل زیاد است.
وی ادامه داد: دستگاه اجرایی نسبت به رعایت مصوبه ستاد کرونا و طرح هوشمندی مدیریت کرونا درباره نحوه حضور کارکنان در شرایط قرمز و نارنجی کرونایی در محل کار، اقدام لازم را انجام دهند.

 ۷۸۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد
بنابر اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با شناسایی ۷۸۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری و سرپایی به ۳۹ هزار و ۹۵ نفر رسید.
محمد طاهری مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تاکنون را ۱۱ هزار و ۴۷۹ نفر و بیماران سرپایی را ۲۷ هزار و ۶۱۶ مورد اعلام کرده است.
در میان این آمار متأسفانه متوفیان قطعی ابتلا به کرونا در استان از ابتدای اپیدمی این ویروس تاکنون به یک هزار و ۶۰۸ نفر رسیده است و تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۶۷ مورد گزارش شده است که ۲۰۸ نفر از مراجعان به بیمارستان‌ها در بخش عادی بستری شدند.
در عین‌حال هم‌اینک ۱۹ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۴۰ بیمار وخیم گزارش شده است.
شوربختانه براساس آمار رسمی علوم پزشکی همدان، شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۴۱۱، بهار ۶۵۹، تویسرکان ۷۵۲، رزن ۵۰۰، درگزین ۲۰۸، فامنین ۲۰۳ و کبودراهنگ ۷۲۱ نفر است.
همچنین تاکنون ۲ هزار و ۸۸ نفر در ملایر، یک هزار و ۳۷۲ نفر در نهاوند و 4 هزار و ۲۶۵ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده‌اند و درحال‌حاضر ۹ شهرستان استان همدان در وضعیت قرمز و شهرستان اسدآباد نیز در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد که با توجه به روند افزایش شمار بیماران در روزهای آتی وضعیت اسدآباد نیز قرمز می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com