طرح جامع شهری هرچه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 14 آذر 1402

Today : Mon, December 4, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119725 تاریخ انتشار:  1400-06-28 - 08:49 تعداد بازدید:  293
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دادستان همدان در صحن شورا:
طرح جامع شهری هرچه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شود

اخبار

دادستان عمومی و انقلاب مرکز همدان تأکید کرد: به‌منظور اجابت به مطالبات مردمی باید در اسرع‌وقت طرح جامع شهر همدان به‌صورت کارشناسانه از سوی شهرداری، شورای شهر و دیگر ارگان‌های مرتبط تعیین‌تکلیف شود.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ حسن خانجانی‌موقر در جلسه فوق‌العاده صحن شورا، گفت: ایجاد قاعده‌گذاری صحیح، جامع و به‌هنگام و نظارت بر کارکردهای شهرداری و امور شهری بخش‌هایی از وظایف شورای شهر است.
وی با اشاره به اینکه از طرفی به موجب قانون، دادستان نیز بیش از 400 وظیفه متعدد به‌عنوان مدعی‌العموم در حمایت از مردم عهده‌دار است، اظهار کرد: شورای شهر با مردم ارتباط دارد؛ از این‌رو هرچه تعامل بین دستگاه قضا و شورا بیشتر شود، زمینه برای خدمت‌رسانی مطلوب‌تر به مردم فراهم می‌شود.
خانجانی‌موقر با اشاره به عدم مصوب شدن نهایی طرح جامع شهری به‌عنوان مطالبه جدی مردمی؛ افزود: شورای شهر، شهردار و دیگر دستگاه‎های متولی باید هرچه سریع‌تر این مهم را تعیین‌تکلیف کنند.
خانجانی‌موقر عنوان کرد: مطابق با بند 34 ماده 80 قانون شوراها، «بررسی و تأیید طرح‌های هادی و جامع شهرسازی و تفصیلی و حریم و‌ محدوده قانونی شهرها پس از ارائه آن توسط شهرداری و ارسال به مراجع ذی‌ربط قانونی‌برای تصویب» از وظایف شورای شهر است که متأسفانه با وجود گذشت مدت زمان بسیاری، هنوز خبری از مصوب شدن این طرح نیست. خانجانی در ادامه با بیان اینکه طرح های مرتبط با اموری شهری در محله های مختلف باید با رویکرد پیشگیرانه از معضلات اجتماعی و همراه با پیوست‎های فرهنگی برنامه‌ریزی و ارائه شود، گفت: باید به مطالبات مردمی به‌ویژه مناطق حاشیه‌نشین توجه بیشتری داشت و شهرداری در ارائه خدمات به آحاد مردم از تبعیض نسبت به نقاط پایین و بالای شهر خودداری کند.

خواستار توجه به جایگاه شورا در طرح جامع شهر هستیم
رئیس شورای شهر همدان نیز در این جلسه از حمایت‌های دادستان در حوزه حقوق عامه و ارائه طرح همیاران محله قدردانی کرد.
محمود مسگریان با طرح چرایی جایگاه شورای شهر در روند بررسی و تصویب طرح جامع شهر همدان، خواستار توجه به جایگاه شورا در طرح جامع شهر شد و گفت: حدود 4 سال است که این طرح جامع شهری مورد پیگیری جدی قرار دارد و شورای شهر باید نظر خود را طبق قانون نسبت به این طرح اعلام کند.
وی اظهار کرد: در حال حاضر اعلام شد که طرح جامع شهر همدان به‌صورت ضرب‌الاجل و یک هفته‌ای در شورای شهر مورد بررسی قرار گیرد؛ در صورتی که بررسی این طرح نیاز به زمان بیشتری دارد.
به گفته مسگریان؛ پروژه مطالعاتی طرح جامع شهری همدان از سوی تیم غیربومی ارائه شد و ایراداتی دارد؛ هرچند نماینده‌ای از شورای سابق در جلسات مرتبط با این طرح، حضور داشته است؛ اما ما منتظر این هستیم که کارفرما یعنی اداره کل راه‌وشهرسازی استان، مرحله نهایی طرح را همراه با مطالعات مربوطه به شهرداری و شورا ارسال کند تا شورا وظیفه قانونی خود را انجام دهد. البته شورای شهر طی هفته آینده پیرامون این موضوع، جلساتی خواهد داشت.

 اصلاح قوانین شهری  مورد توجه مسئولان باشد
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان هم با اشاره به مشکلات حوزه کنترل و نظارت در شهرداری، گفت: تبعیض در اعمال قانون برای ساخت‌وسازهای غیرمجاز در کاربری فضای سبز یکی از معضلات شهری است که عدم توانایی اداره پيشگيري و رفع تخلفات شهري شهرداري همدان را نشان می‌دهد. البته اصلاح قوانین شهری باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد، زیرا تفسیر این مباحث نیز معضل شهرداری‌هاست.
علی‌اکبر نظری در ادامه با اشاره به انفال کوهستان‌ الوند، اظهار کرد: واگذاری بخش عظیم این کوهستان برای بهره‌برداری منفعت اشخاص، تعرض به عرصه انفال محسوب می‎شود؛ در حالی‌که این مهم به کرات صورت می‌پذیرد  و باید مورد پیگیری قرار گیرد.
نظری همچنین معتقد است: جهاد کشاورزی استان همدان در حوزه ساخت‌وسازهای غیرمجاز در باغ‌ها به وظیفه خود عمل نمی‌کند.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان نیز با اشاره به اینکه دادستان همدان همواره شورا را به‌ویژه در حوزه حقوق عامه و تصویب مصوبات قانونی، همراهی کرده است؛ گفت: متأسفانه نظام مهندسی برای تسریع در روند صدور پروانه ساختمانی پای کار نیامد تا بتوانیم مشکلات این حوزه را مرتفع سازیم.
اکبر کاوسی‌امید با تأکید بر اینکه رفع مشکلات صدور پروانه ساختمانی با پای کار آمدن دیگر دستگاه‌های اجرایی، شدنی است؛ افزود: پیگیری تسریع در روند صدور پروانه ساختمانی اولویت شورای شهر همدان است. وی در ادامه اظهار کرد: طرح جامع شهری همدان دارای ایرادات اساسی است که بررسی آن در مهلت زمان کوتاه، حل‌شدنی نیست و باید به دور از اعمال نظرات سیاسی و به صورت کارشناسی پیش برود تا تمامی شهروندان از این طرح، بهره‌مند شوند.

 تصویب طرح جامع شهر در یک هفته امکان‌پذیر نیست
سرپرست شهرداری همدان هم در پایان گفت: بررسی و تصویب طرح جامع شهری همدان در مدت زمان یک هفته، امکان‌پذیر نیست و باید زمان بیشتری در نظر بگیرند، زیرا آینده شهر همدان به این طرح گره خوده است.
مجید شاکری‌کرم با اشاره به پروژه احداث میدان‌بار جدید همدان، معتقد است: این مشکل اساسی در حوزه مدیریت‎شهری غیرقابل انکار است؛ اما در خصوص پروژه‌ها نباید با معیار احساسات، تصمیم گرفته شود.
وی با تأکید بر اینکه باید کار مطالعاتی در اجرای طرح‌های شهری اولویت صورت بگیرد؛ پیشنهاد داد: بسته‌های سرمایه‌گذاری باید تهیه و تعریف شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com