تشنگی در راه همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 17 آذر 1401 - شماره 4477
 
امروز : شنبه ، 19 آذر 1401

Today : Fri, December 9, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125687 تاریخ انتشار:  1401-05-23 - 09:07 تعداد بازدید:  141
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شمارش معکوس پایان ذخایر آغاز شد
تشنگی در راه همدان

نویسنده : غزل اسلامی

اخبار


■مدیر آبفا: مصرف مردم بیش از اندازه است
■ مردم منتظر قطعی های برنامه ریزی شده نباشند

 

  به‌دلیل افزایش گرمای هوا، مصرف آب افزایش یافته است. در نتیجه افزایش مصرف، حجم خروجی مخزن‌های آب بیشتر از حجم ورودی شده و قطعی‌های بدون برنامه ایجاد کرده است.
یک کارشناس آب که نخواست نامش درج شود، گفت: هوای امسال نسبت به سال‌های قبل گرم‌تر شده و به‌همین دلیل مصرف آب در حمام و برای کولرها به چند برابر رسیده، در نتیجه این اتفاق مخزن‌های آب با سرعت بیشتری خالی می‌شوند و تا پرشدن آن زمان می‌برد؛ به‌همین دلیل ناگزیر در برخی ساعات آب شرب منازل قطع می‌شود.
وی ادامه داد: تا زمانی که سد اکباتان آب دارد قطعی‌های گسترده صورت نمی‌گیرد اما مردم باید منتظر قطع آب تا بیش از 20 ساعت در روز باشند.
پیش از این هم از سوی مسئولان آبی استان اعلام شده است که همدان تا شهریورماه آب دارد. در خبرهای دیگر و همزمان با سفر رئیس جمهوری به همدان هم اعلام شد: تا پایان شهریورماه آب به همدان منتقل می‌شود. این اتفاق مورد تأکید رئیس جمهوری نیز بود.
در چنین شرایطی یک منبع مطلع دیگر به همدان‌پیام گفت: انتقال آب به همدان تا چند ماه آینده به صورت قطعی انجام نمی‌شود چون تمام مراحل آن انجام نشده و ممکن است تا یک سال دیگر هم به طور کامل به نتیجه نرسد زیرا ساخت تصفیه‌خانه احتمالا بیش از یک‌سال زمان می‌برد. اما احتمالا تا 2 ماه آینده برای چند ساعت در روز آب به همدان منتقل می‌شود.

 مصوبه نداریم
معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان در گفت‌وگو با همدان‌پیام گفت: فعلا قطعی برنامه‌ریزی شده آب نداریم، قطع آب نیازمند مصوبه ستاد بحران است.
حمیدرضا نیکداد ادامه داد: حدود 63 درصد از آب همدان از طریق سد اکباتان تأمین می‌شود که در صورت پایان آب در این سد، به همین میزان آب از دست می‌دهیم.
وی گفت: اقداماتی در حال انجام است که در صورت تمام شدن آب سد، بخشی از نیاز آبی همدان از آن طریق تأمین خواهد شد.

 مصرف بالاست
مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان نیز در گفت‌وگویی درباره قطعی‌های اخیر گفت که حجم مخزن‌ها و میزان ورودی و خروجی آنها مشخص است و وقتی مصرف آب به ویژه در روزهای تعطیل و گرم بالا می‌رود، مخزن‌ها خالی می‌شوند چون مصرف بیشتر از تولید است.
فرهاد بختیاری‌فر ادامه داد: وقتی حجم خروجی بیشتر می‌شود، مشکل ایجاد می‌کند و آب به برخی مناطق نمی‌رسد.

  انتقال آب در مراحل پایانی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان هم به ایسنا گفت که تأمین آب از طریق انتقال در دست اجراست و در مراحل پایانی قرار دارد.
محمد ضروری ادامه داد: در سفر رئیس جمهوری به استان همدان نیز این موضوع مورد تأکید بوده و دستور داده شد ظرف 2 ماه آینده به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: با توجه به اینکه ماه‌های آخر تابستان و دومین سال خشکسالی را سپری می‌کنیم منابع آب‌های سطحی که تأمین‌کننده آب شرب همدان بوده به شدت کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه به دلیل اینکه گرمای هوا طولانی شده، مصرف آب به شدت بالا رفته است، افزود: در حال حاضر مصرف 2هزار لیتر در ثانیه را پشت سر گذاشته‌ایم و با توجه به کمبود منابع آبی وضعیت مناسبی نداریم.
ضروری ادامه داد: در اوایل سال سد آبشینه را از دست دادیم و در حال حاضر وضعیت سد اکباتان نیز مناسب نیست که مشکلاتی را برای مدیریت شبکه آب ایجاد می‌کند، بنابراین تأمین منابع جایگزین در دستور کار استان قرار دارد.
وی با اشاره به پروژه انتقال آب از حوضه مجاور یادآوی کرد: مجموعه وزارت نیرو و استان همدان از ماه‌های قبل پیگیر پروژه انتقال آب بودند که امیدواریم تهیه‌کننده تجهیزات به قول‌هایی که داده عمل کند تا این پروژه هرچه زودتر به پایان برسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: در حال حاضر سد اکباتان ۲.۵ میلیون متر مکعب آب دارد که از این میزان کمتر از یک میلیون متر مکعب قابل برداشت است و با کاهش شدید آب در مخازن روبرو هستیم.
وی در پایان با اشاره به کاهش شدید آب در مخزن‌های استان بر استفاده از منابع آب خانگی تأکید کرد و گفت: شهروندان منابع آب خانگی را مدنظر قرار دهند.
کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان همدان هم به همدان‌پیام گفت: میانگین دمای هوا در 20 روز نخست مرداد7/25 درجه بوده است. این درحالی است که در 30 سال اخیر میانگین دمای هوا در مرداد ماه 9/24 درجه بوده است. محمدحسن باقری‌شکیب در پایان گفت: دمای هوای استان همدان در چند روز آینده به اوج خود می‌رسد و گرمای تموز (تابستان) تا پایان هفته در این استان ماندگار است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com