نقشه راه تولیدات کشاورزی همدان رونمایی می‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Tue, March 5, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130497 تاریخ انتشار:  1401-12-04 - 10:49 تعداد بازدید:  439
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نقشه راه تولیدات کشاورزی همدان رونمایی می‌شود

اخبار

 
ریل‌گذاری و نقشه راه تولیدات کشاورزی استان تهیه شده و براساس آن کارها انجام می‌شود و سلیقه‌ای نخواهد بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان از رونمایی نقشه راه تولیدات کشاورزی استان خبر داد و گفت: برای نخستین بار در کشور نقشه راه تولیدات کشاورزی در همدان به زودی رونمایی خواهد شد.

رضا بهراملو از ساخت ۲۲۰ هکتار گلخانه در سالجاری خبر داد و اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ در استان همدان به اندازه ۲۰ سال گذشته گلخانه ایجاد شده‌است.

وی در ادامه گفت: در هرزمینی با ساخت گلخانه موافقت می‌کنیم و هیچ پرونده‌ای درباره گلخانه‌ها معطل نمی‌ماند زیرا گلخانه‌ها اشتغال پایدار به همراه دارد به طوریکه به ازای هرهکتار گلخانه ۱۱ شغل ایجاد می‌شود.

بهراملو با اشاره به اینکه استان همدان یک‌میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۸۲۲ هزار هکتار آن منابع طبیعی و یک میلیون هکتار آن زراعی و باغی است، بیان کرد: از یک میلیون هکتار اراضی استان ۳۰۰ هزار هکتار آیش و ۷۰۰ هزار هکتار زیرکشت می‌رود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی استان آبی و ۴۴۰ هزار هکتار دیم است، ادامه داد: ۸۵ هزار هکتار از اراضی آبی استان باغی و مابقی زراعی است.

وی با تأکید بر اینکه استان همدان با دارا بودن 2/1 درصد از مساحت کشور، 4درصد از تولیدات کشاورزی را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: سالانه 8/4 میلیون تن محصول کشاورزی در استان همدان تولید می‌شود.

بهراملو با اشاره به اینکه یک‌سوم اراضی استان همدان آبی است، یادآور شد: ۸۷ درصد از تولیدات کشاورزی استان در اراضی آبی است که نشان می‌دهد کشاورزی همدان وابسته به آب است.

وی با تأکید بر اینکه اگر به دنبال امنیت‌غذایی هستیم باید بهره‌وری آب را افزایش دهیم، ادامه داد: بهره‌وری آب در دنیا 5/2 کیلوگرم به ازای هر هکتار است اما در کشور ما 2/1 و در همدان 4/1 کیلوگرم به ازای هر هکتار است.

بهراملو اصلاح الگوی کشت را در افزایش بهره‌وری آب مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰ سال است که درباره الگوی کشت صحبت می‌شود اما تاکنون عملیاتی نشده زیرا بیش از ۹۰ درصد کشاورزی خصوصی است و نمی‌توانیم به بخش خصوصی دستور دهیم چه محصولاتی کشت کند، بلکه با تعامل می‌توان عملیاتی کرد.

وی با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت یک موضوع فراقوه‌ای است، تصریح کرد: الگوی کشت به عنوان یک طرح فراقوه‌ای مطرح شده زیرا جهادکشاورزی به تنهایی نمی‌تواند این طرح را عملیاتی کند. خوشبختانه در همدان به عنوان نخستین استان از اصلاح الگوی کشت رونمایی شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه همدان پایلوت اجرای الگوی کشت است، بیان کرد: با اجرای طرح اصلاح الگوی کشت بیش از ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی خواهد شد.


بهراملو در ادامه با تأکید بر اینکه اولویت فعلی استان موضوع تنظیم بازار است، خاطرنشان کرد: از لحاظ موجودی کالاهای اساسی هیچ مشکلی در استان نداریم.


وی بیان کرد: در دی ماه بیش از 4 میلیون جوجه‌ریزی انجام شده که ۸ هزارتن مرغ آماده کشتار است ضمن اینکه ۲۲۰۰ تن مرغ منجمد در انبار پشتیبانی امور دام وجود دارد یعنی حتی اگر جوجه‌ریزی هم نشود به حد کافی مرغ وجود دارد.

وی تصریح کرد: روزانه ۲۰۰ تن تولید مرغ در استان وجود دارد که مصرف آن در استان ۱۲۰ تا ۱۳۰ تن است که نشان می‌دهد مازاد بر نیاز هم داریم.

بهراملو با بیان اینکه روزانه ۵۰ تن گوشت قرمز در استان مصرف می‌شود، گفت: روزانه ۱۰ تن گوشت قرمز منجمد در استان توزیع می‌شود که اگر نیاز باشد بیشتر هم توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۱۷۰۰ تن مرغ منجمد و ۸۱۲ تن گوشت قرمز توزیع شده‌است، گفت: از ابتدای سال ۹ هزارتن برنج توزیع شده و در حال حاضر ۱۲۰۰ تن برنج در حال توزیع است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه در استان همدان ۱۲۳۴ پلاک مشمول رفع تداخلات هستند، یادآور شد: تاکنون ۳۵۰ پلاک مشمول رفع تداخل شده که بر ۱۷۵ پلاک رفع تداخل اعمال شده‌است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com