دعا کنید آسمان ببارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 26 مهر 1397 - شماره 3316
 
امروز : جمعه ، 27 مهر 1397

Today : Fri, October 19, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83475 تاریخ انتشار:  1396-10-24 - 05:45 تعداد بازدید:  122
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آغاز هشدار‌های کم‌آبی و خشکسالی
دعا کنید آسمان ببارد

اخبار

 بوی خشکسالی می‌آید؛ آنهم نه در گرمای سوزان تابستان بلکه در چله زمستان برای منطقه‌ای سردسیر به نام همدان. آسمان پائیزو زمستان همدان امسال خبرهای خوشی ندارد؛ حداقل تا بحال که نگرانی و دلواپسی کشاورزان و زارعانی را در پی داشته که برای باز ماندن سفره‌های خود چشم به ابرها داشته‌اند.
برای مردم شهرنشین هم این نگرانی کما بیش وجود دارد. این نگرانی‌ها را آماری که متولیان امور آب در استان داده‌اند، بیشتر کرده است. خبرها حکایت از کاهش بی‌سابقه بارندگی‌ها در استان دارد به حدی که تا60 درصد افت داشته است. ذخیره سداکباتان به پايين‌تر خط‌های خود رسیده که احتمال خشکسالی تابستان آینده را بیشتر می کند. نقشه‌های و پیش‌بینی‌های نصف‌ونیمه هواشناسی هم چندان آسمان روزهای آینده را امیدوارکننده نشان نمی‌دهد.
به گفته نادر پیرتاج مسئول مرکز پیش‌بینی و هواشناسی استان همدان آمار بارندگی‌ها در شهرستان همدان از ابتدای سال زراعی تا کنون نسبت به آمار بلندمدت ۶۰ درصد کاهش داشته که در دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.
وي گفته: میزان بارندگی‌ها در استان از ابتدای مهرماه تا کنون نسبت به آمار بلند مدت 55 درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: میزان بارش‌ها در شهرستان همدان نیز نسبت به آمار بلندمدت 60 درصد کاهش یافته که این کاهش بارندگی در دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.
چنین شرایطی هشدارهای مسئولان حوزه آب در استان را زودتر از سال‌های قبل به میدان آورده است. روز گذشته مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان از کشاورزان و مردم خواسته که قدر آب و ذخایر موجود را بدانند.
 صرفه‌جویی را جدی بگیرید
مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان با اشاره به کمبود بارندگی‌ها و مشکلاتی که در تأمین آب پایدار و با کیفیت برای مشترکان وجود دارد، گفت: امیدواریم مشترکان آب بتوانند با صرفه‌جویی حافظان و حامیان خوبی برای مایه حیات باشند.
به گزارش فارس سید هادی حسینی‌بیدار در مراسم تجلیل از 250 دانش‌آموز و دانشجوی کارکنان شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان با اشاره به شغل سقایی کارکنان صنعت آب‌وفاضلاب و اهمیت خانواده‌های آنها اظهار کرد: اگر این کار اجر معنوی داشته باشد بی‌شک 60 درصد آن متعلق به خانواده‌هاست و 40 درصد به کارکنان برمی‌گردد.
وی از همکاری و پشتیبانی بسیار خوب همسران و فرزندان کارکنان شاغل در شرکت که در پیشرفت و موفقیت‌های مختلف شرکت آبفا در تمام بخش‌ها نقش اساسی داشتند، تقدیر کرد و گفت: انتخاب نام نیک و تربیت صحیح و تعلیم قرآن در کنار حق تحصیل و علم از جمله حقوق فرزندان بر والدین است که زحمات کارکنان شرکت آبفا برای فرزندان ممتاز خود در کنار مشقاتی در کار آبرسانی وجود دارد، ستودنی است.
مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان در ادامه با اشاره به احساس مسئولیت ایمان و بصیرت و آگاهی به عنوان سه رمز موفقیت دانش‌آموزان یادآور شد: این قشر از جامعه محور حرکت، قلب تپنده و خط مقدم جامعه‌اند.
وی با اشاره به کمبود بارندگی‌ها و مشکلاتی که در تأمین آب پایدار و با کیفیت برای مشترکان وجود دارد از خانواده‌های کارکنان خواست تا قدر آب را بدانند و گفت: امیدواریم مشترکان آب بتوانند حافظان و حامیان خوبی برای این مایه حیاتی باشند تا بتوان به خوبی از این امانت الهی حراست کرد.
حسینی‌بیدار تصریح کرد: با توجه به کاهش بارندگی‌ها کشاورزان نیز باید به سمت کشت محصولات کم‌آب‌بر سوق یابند تا ضربه کمتری به آب‌های زیرزمینی وارد شود.
وی اضافه کرد: امروز صرفه‌جویی در مصرف آب باید سرلوحه همه مشترکان خانگی و کشاورزی قرار گیرد و با مدیریت مصرف مانع از هدررفت آب در بخش‌های غیرضروری شوند.
هرچند که دست خدا ممکن است دعای مردم را مستجاب کرده و باران‌های سدشکنی مانند بهار 95 را روی زمین بباراند. اما فعلاً اوضاع یادآور سال‌های خشکسالی و جیره‌بندی آب در استان است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com