1400-07-261400-08-06bool(false) 1400-07-261400-08-06bool(false) 1400-07-261400-08-06bool(false) 1400-07-261400-08-06bool(false) ابلاغ تعطیلی نداریم! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 6 آبان 1400 - شماره 4161
 
امروز : پنجشنبه ، 6 آبان 1400

Today : Thu, October 28, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  117245 تاریخ انتشار:  1400-02-07 - 08:33 تعداد بازدید:  188
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرماندار همدان در پاسخ به درخواست تعطیلی بازار:
ابلاغ تعطیلی نداریم!

اخبار

 واکسیناسیون کرونا در استان از بهمن ۱۳۹۹ آغاز و فاز اول آن (واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان) در کشور پایان یافته تا از امروز فاز دوم واکسیناسیون کرونا در همدانآغاز می‌شود و واکسن به افراد ۸۰ سال به بالا تزریق شود.

 ناآگاهی 87 درصد مردم از شیوه واکسیناسیون
براساس یک نظرسنجی رسانه‌ای با اینکه چند روزی است اعلام شده مردم می‌توانند برای تزریق واکسن داوطلب شوند اما در بین عموم جامعه ناآگاهی از این طرح، نوع واکسن، چگونگی ثبت نام و اطلاعاتی این چنینی موج می‌زند. تا جایی که مستند بر یک نظرسنجی مجازی  در همدان پیام مشخص شد تنها 13 درصد مردم اطلاعاتی در این زمینه دارند و 87 درصد مابقی آگاهی چندانی از چگونگی انجام واکسیناسیون و شرایط نام نویسی آن ندارند. در اکثر شهرها و روستاهای ایران، پرونده الکترونیک این افراد در اختیار حوزه بهداشت قرار دارد و بنابراین از طریق تلفن و از مرکز بهداشت با آنها تماس گرفته می‌شود و آنان در روز و ساعت مشخص برای تزریق واکسن فرا خوانده می‌شوند.

 دعوت کارشناسان بهداشتی از افراد داری پرونده سلامت
در اکثر شهرها و روستاهای ایران، پرونده الکترونیک این افراد در اختیار حوزه بهداشت قرار دارد و بنابراین از طریق تلفن و از مرکز بهداشت با آنها تماس گرفته می‌شود و آنان در روز و ساعت مشخص برای تزریق واکسن فرا خوانده می‌شوند.
در خصوص اجرای فاز دوم واکسیناسیون بنا بر اعلام وزارت بهداشت ممکن است  برخی افراد دارای پرونده الکترونیک سلامت نباشند که در این زمینه همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور، شماره تلفنی را از هفته آینده یعنی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام خواهند کرد تا افراد ۸۰ سال به بالا که با آنها تماس گرفته نشده، با آن شماره تلفن تماس بگیرند و اطلاعات آنها برای واکسیناسیون کرونا ثبت شود.
بنابراین هیچ گونه مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسیناسیون افراد ۸۰ سال به بالا به مراکز بهداشتی و درمانی نخواهیم داشت و اطلاعات به صورت تلفنی اخذ و ثبت می‌شود.

 اعلام رسمی سایت ثبت نام واکسیناسیون کرونا
ادامه روند واکسیناسیون نیز به این شکل است که  برای سایر گروه‌های سنی نیز از هفته آینده سایت Salamat.gov.ir معرفی شده و افراد به این سایت مراجعه کرده و اسم آنها ثبت می‌شود و بر اساس ثبت نام انجام شده، برای افراد پیامک ارسال شده و به آنها اطلاع داده می‌شود که در کدام فاز واکسیناسیون قرار گرفته‌اند. سپس از طریق پیامک از افراد برای واکسیناسیون دعوت می‌شود.

 واکسیناسیون کرونا در شبکه بهداشت رایگان است
بنا بر اعلام وزارت بهداشت واکسیناسیون در شبکه بهداشت در سراسر کشور به صورت رایگان انجام می‌شود و هیچ گونه وجهی برای ثبت نام و تزریق واکسن پرداخت نمی‌شود.

لختگی خون واکسن کرونا احتمال 4 در بین یک میلیون نفر را دارد
در همین راستا استادیار دانشکده پزشکی همدان گفت: واکسن یک فرآورده زیستی است که دربرابر بیماری‌های عفونی نوعی ایمنی فعال ایجاد می‌کند به عبارتی واکسن پادزهری است که از میکروب و ویروس‌های ضعیف شده و آنتی ژنتیک یک بیماری به وجود می‌اید تا بدن را در مقابل آن بیماری ایمن کند.
محمد طاهری در گفت‌و‌گو با همدان پیام در خصوص واکسینه شدن بدن در مقابله با کرونا افزود:در حالت کلی واکسن‌ها سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد که در خصوص کرونا نیز به همین شکل است اما در این بین باید گفت در کنار تمام خوبی‌های واکسن کرونا مانند هر نوع واکسن دیگری عوارضی دارد که البته به مراتب بسیار کمتر از ویروس و بیماری است.
وی در ارتباط با عوارضی از جمله لختگی خون بعد از تزریق واکسن کرونا عنوان کرد: در حل حاضر بنا بر آنچه آمارها می‌گویند از هر 100 نفر مبتلا شده به کرونا 5 نفر قربانی مرگ می‌شوند در حالی که از بین یک میلیون نفر تنها لختگی پس از تزریق در 4 نفر ممکن بروز دهد که آن هم به مراتب سعی می‌شود توسط پزشکان از بروز آن جلوگیری شود به همین دلیل واکسیناسیون اگرچه عوارضی دارد اما بسیار مورد تاکید و توجه برای درمان بیماری است.
وی با بیان اینکه واکسیناسیون کرونا منع سنی ندارد، گفت: در حال حاضر باتوجه به شرایط موجود کشور واکسیناسیون به صورت فازبندی و سهمیه اجرا می‌شود و این به معنا وجود منعی خاص برای گروه‌های سنی مختلف نیست بر همین اساس در فاز نخست پرستاران و کادر درمان واکسینه شدند و در حال حاضر در فاز دوم بیماران خاص و افراد بالای 80 سال هستند که واکسن به آن‌ها تزریق می‌شود.
این متخصص میکروب‌شناسی پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا افراد بعد از تزریق واکسن ناقل بیماری هستند یا خیر؟ نیز عنوان کرد: طبق مطالعاتی که انجام شده است این افراد یا ناقل نیستند و یا با درصد بسیار پایینی ناقل باشند اما موضوع مهم این است که با واکسن می‌توان آنتی‌‌بادی‌های مقابله با بیماری را در بدن افراد تولید کرد و میزان مرگ و میر‌های کرونایی را تا حد بسیار بالایی کاهش داد به همین علت با واکسیناسیون در کنار اینکه بحران کرونا کنترل می‌شود مدت زمان بستری و شدت بیماری نیز کاهش می‌یابد.
وی همچنین افزود: گاهی سوال می‌شود که اگر ویروس کرونا جهش داشته باشد آیا باز هم واکسن می‌تواند در مقابل ویروس جدید موثر باشد که باید گفت جهش جزو ذات ویروس است که با تکثیر ویروس جهش پیدا می‌کند با این حال در تمام دنیا سعی بر این است تا متخصصان واکسن‌ها را به گونه‌ای طراحی کنند که بتواند در مقابل ضریب بالایی از جهش‌های یک ویروس مقاومت کند.
طاهری با بیان اینکه تنها واکسن نمی‌تواند به کاهش کرونا در استان و یا هر نقطه ای از دنیا کمک کند، عنوان کرد: برای درمان و کاهش موارد ابتلا به بیماری واکسن تنها راهکار موجود نیست بلکه باید تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی از پوشیدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، برخورد با ورود غیربومی‌ها و زدن واکسن در یک پکیج کامل رعایت شود تا بتوان در بحران کرونا مقاومت کرد.
وی همچین در خصوص میزان دز تزریق شده برای هر فرد نیز گفت: در بین افرادی که واکسن تزریق می‌شود سوال می‌شود که تنها یک مرحله و برای یک دز واکسن کفایت می‌کند تا بدن مقاوم در برابر کرونا شود یا نه که باد عنوان کرد به منظور افزایش مطلوب سطح ایمنی بدن بهتر آن است که هر دو دز واکسن برای افراد و گروه‌های مختلف تزریق شود. با اینکه روند واکسیناسیون در همدان به خوبی در حال اجراست اما باید گفت آن سوی ماجرای کرونا شرایطی را نمایش می‌دهد که افسارگسیخته شده و بسیاری از تصمیم‌گیری‌های ستاد استانی کرونا یا مورد توجه مردم قرار نمی‌گیرد و یا تصمیماتی اتخاذ می‌شود که کارایی چندانی ندارد.
در همین راستا باوجود اینکه اعلام شده است اصناف و بازاریان اجازه فعالیت ندارند و دغدغه مالیات و ضررو زیانشان هم با دستور بخشودگی مالیات تا حدودی حل شده است اما اتاق اصناف همدان با برقراری قوانینی از جمله اینکه در یک خیابان دو طرفه مغازه داران سمت راست روزهای زوج و سمت چپ روزهای فرد فعالیت کنند و یا اینکه در یک رشته افراد می‌توانند به صورت شیفتی یک روز در میان باز باشند و... سعی دارد زیرمجموعه خود را همچنان فعال نگهدارد.

 هنوز با پیشنهاد تعطیلی همدان موافقت نشده است
در همین خصوص فرماندار همدان نیز  با بیان اینکه وضعیت همدان در ارتباط با شیوع کرونا خوب نیست اعلام کرده است  هنوز با پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای همدان موافقت نشده است.
محمدعلی روز گذشته در مصاحبه با فارس در خصوص تعطیلی یک هفته‌ای همدان برای خاموش زبانه آتش کرونا گفته است هنوز با این طرح چه ستاد مقابله با کرونای در استان و چه ستاد ملی موافقت نکرده است.
فرماندار شهرستان همدان با تاکید بر اینکه برخی از مردم هنوز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند بیان کرد: وضعیت همدان همچنان قرمز است و روزهای خوبی را سپری نمی‌کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت بیمارستان‌های همدان تکمیل است گفت: آمادگی در اختیار گذاشتن مراکز قرنطینه را داریم اما هنوز اعلام نیاز نشده است.
برهمین اساس باید گفت در شرایط کنونی جامعه که روزانه افراد زیادی در همدان قربانی مرگ می‌شوند و کادر درمان سعی دارد با هشدارهای پزشکی و اجرای طرح‌هایی از جمله واکسیناسیون این موج مرگبار را کنترل کند رفتارهای ضدو نقیض نه تنها آب را در هاونگ می‌کوبد بلکه سبب بی اعتمادی جمعی در بین مردم می‌شود.

 آخرین وضعیت کرونا در همدان
با فوت ۱۴ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته آمار متوفیان استان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به یک هزار و ۸۶۴ فر رسیده است.
تنها در یک روز  ۴۹۸ نفر به کرونا مبتلا شدند که با احتساب این آمار هم اینک شمار بیماران بستری مثبت از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا تاکنون به ۱۴ هزار و ۳۸۱ و بیماران سرپایی مثبت به ۳۵ هزار و ۸۲۵ بیمار افزایش یافته است.
تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۱۶۸ مورد بود که ۲۹۹ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.
در عین حال ۳۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۶۲ بیمار وخیم گزارش شده است.
شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۵۷۵، بهار ۷۹۰، تویسرکان ۸۹۳، رزن ۶۲۹، درگزین ۲۳۳، فامنین ۲۷۱ و کبودراهنگ ۸۹۳ نفر است.
همچنین تاکنون ۲ هزار و ۶۰۰ نفر در ملایر، یک هزار و ۸۹۰ نفر در نهاوند و پنج هزار و ۲۴۷ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com