1398-02-201398-02-30bool(false) ساخت راه‌آهن همدان ـ ملاير همدان پیام
 
 
دوشنبه - 30 ارديبهشت 1398 - شماره 3477
 
امروز : دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398

Today : Mon, May 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84616 تاریخ انتشار:  1397-05-13 - 12:52 تعداد بازدید:  213
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با حضور وزير راه‌وشهرسازي در همدان آغاز شد
ساخت راه‌آهن همدان ـ ملاير

اخبار


اين پروژه 75 كيلومتر طول دارد كه علاوه بر كاهش مصرف سوخت و هزينه‌ها، همدان را به عراق متصل مي‌كند. اتصال مركز استان به بندر امام خميني(ره) از طريق مسير ملاير ـ اراك و كاهش 30 كيلومتري مسير ريلي تهران ـ ملاير از مزاياي ديگر طرح است.
طبق اعلام شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل‌ونقل كشور قطعه اول اين پروژه در ايستگاه گل كهريز به طول 5/41 كيلومتر به ارزش حدود 69 ميليارد تومان و قطعه دوم آن در ايستگاه طاسبندي به طول 5/33 كيلومتر است.
 وزير راه‌وشهرسازي عنوان كرد:‌ اين خط آهن فقط براي ملاير و همدان نيست، بلكه تكميل كريدور غرب و شمال و شرق و غرب است و ريل كشور را به شبكه بين‌المللي متصل مي‌كند.
عباس آخوندي تأكيدش بر توسعه حمل‌ونقل ريلي در كشور بود تا علاوه بر صرفه‌جويي كلان در مصرف سوخت و كاهش هزينه حمل بار و مسافر رقم بخورد، سفري ايمن نيز به وجود بيايد.
وي گفت: در حال حاضر حمل‌ونقل داخلي ايران 90 درصد متكي به جاده و تنها 10 درصد متكي به ريل است كه بايد اين عدد را به 35 درصد برسانيم.
آخوندي علاوه بر آن در پاسخ به درخواست خجسته، نماينده همدان در مجلس شوراي اسلامي براي برقي شدن قطار همدان ـ تهران گفت: اين موضوع در حال پيگيري است و اين اقدام نيازمند تأمين مالي بين‌المللي است.
وي اضافه كرد: نياز است كه خطوط ريلي كه به همدان و كرمانشاه آمده را با احداث خطوط فرعي و كوتاه به هم متصل كنيم تا حمل بار پالايشگاه، پتروشيمي و معادن هم از اين خطوط استفاده شود و اين نيازمند كمك مقامات محلي است.
  همچنين مديرعامل شركت ساخت و توسعه راه‌هاي كشور از احداث 919 كيلومتر خط ريلي در كشور خبر داد و گفت: با پايان آن 5 مركز استان به شبكه ريلي متصل مي‌شوند.
خيرا... خادمي ادامه داد: اين تعداد استان مدت زيادي است كه منتظر اتصال به شبكه ريلي هستند كه تا پايان سال 97، اين مقدار ريل به بهره‌برداري مي‌رسد.
وي بيان كرد: براي احداث اين خطوط، 37 كيلومتر تونل، 17 كيلومتر پل و 110 ميليون مترمكعب خاكبرداري شده و تا پايان سال انجام مي‌شود.
خادمي گفت: اتصال مراكز استان‌ها به شبكه ريلي، از همدان شروع شد و در سال 96، 440 كيلومتر از مسير برنامه‌ريزي شده به شبكه ريلي متصل شد و امسال باقي آن به شبكه متصل مي‌شود كه گيلان، آذربايجان غربي و شرقي جزو آن هستند.
 اداره كل راه‌آهن ايجاد شود
نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي هم به چند درخواست مردمي اشاره كرد و خطاب به وزير راه گفت: ما مي‌خواهيم ايستگاه راه‌آهن همانند كشورهاي پيشرفته، در داخل شهر باشد اما پس از اين توقف طولاني انتظار داريم با سرعت بيشتر و طبق زمان‌بندي در احداث آن جلو برويم.
امير خجسته ادامه داد: برقي شدن قطار همدان ـ تهران خواسته‌اي است كه مي‌خواهيم همين امسال عملياتي شود.
وي گفت: استاندار همدان محل اداره كل راه‌آهن در همدان را مشخص كرده و منتظريم كه آقاي وزير دستور احداث آن را بدهد.
استاندار همدان هم خواستار راه‌اندازي اداره كل راه‌آهن در استان همدان شد.
 محمدناصر نيكبخت همچنين گفت: وقفه‌اي در پروژه انتقال ايستگاه همدان به داخل شهر وجود داشت اما اميدواريم حالا كه طرح ايستگاه پس از برگزاري فراخوان انتخاب شده است، وقفه‌اي در كار ايجاد نشود و هرچه سريع‌تر اين اقدام صورت بگيرد.
پروژه راه‌آهن همدان ـ ملاير به طول 75 كيلومتر با هدف گسترش شبكه ريلي در غرب كشور و تسهيل ارتباطات و ترانزيت كالا و مسافر بويژه زائران عتبات عاليات و كاهش ترافيك جاده‌اي به عنوان بخشي از طرح كلي راه‌آهن غرب كشور محسوب شده كه علاوه بر اهداف فوق كاهش مسير ريلي تهران به مرز خسروي را نيز در پي دارد.

 

راه‌آهن همدان ـ ملاير در 2 قطعه احداث خواهد شد كه قطعه يك اين پروژه به طول 5/41 كيلومتر از ايستگاه راه‌آهن همدان آغاز و پس از عبور از ايستگاه‌هاي گل كهريزي، طاسبندي و كهريز به ايستگاه ملاير منتهي مي‌شود. اين مسير در ادامه با عبور از شهرهاي كنگاور، صحنه، كرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، گيلان غرب، قصرشيرين، نهايتاً به مرز خسروي (مرز ايران و عراق) متصل مي‌شود و پس از آن از طريق خانقين، بغداد، موصل، قامشلي، ديرالزور، رقه و حلب به بندر لاذقيه در درياي مديرترانه ختم مي‌شود.
راه‌آهن همدان ـ ملاير به دليل كاهش مسير حدفاصل تهران تا ملاير نسبت به مسير فعلي تهران ‌ـ قم ـ اراك ـ‌ ملاير جايگزيني مناسب براي ترانزيت كالا و مسافر بين تهران و ملاير مي‌باشد.
ايجاد كريدور ريلي جديد تهران ـ غرب كشور با كاهش مسير، اتصال مسير استان همدان به بندر امام خميني(ره) از طريق مسير ملاير ـ اراك، كاهش 30 كيلومتري مسير ريلي تهران ـ ملاير، كاهش زمان سفر و هزينه جابه‌جايي كالا و مسافر، صرفه‌جويي سوخت در سال اول به ميزان 5/3 ميليون ليتر معادل 70 ميليارد ريال، جابه‌جايي كالا در سال اول به ميزان 6/1 ميليون تن و در سال بيستم 3/3 ميليون تن، جابه‌جايي مسافر در سال اول به ميزان 5/1 ميليون نفر و در سال بيستم 3/3 ميليون نفر، كاهش بار ترافيكي گلوگاه راه‌آهن تهران ـ ‌قم ـ ‌اراك، افزايش ظرفيت ترافيك ريلي راه‌آهن غرب كشور و ايجاد پدافند غيرعامل در شبكه ريلي غرب كشور از مزاياي احداث راه‌آهن همدان ـ ملاير به حساب مي‌آيد.
 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com