همدان تعطیل شد! همدان پیام
 
 
سه شنبه - 30 شهريور 1400 - شماره 4133
 
امروز : چهارشنبه ، 31 شهريور 1400

Today : Wed, September 22, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116776 تاریخ انتشار:  1400-01-19 - 08:33 تعداد بازدید:  235
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان تعطیل شد!

اخبار

■ وضعیت قرمز، سوغاتی مسافران نوروزی

 درحال‌حاضر متأسفانه هزار و 162 نفر مبتلا به کرونا در همدان شناسایی شده‌اند که هزار و 588 نفر از آنها قربانی شده‌اند.
از همین‌رو ستاد استانی مقابله با کرونا روز گذشته در نخستین ساعات روز جلسه فوق‌العاده تشکیل داد تا برای همدان قرمزشده چاره‌اندیشی کند، بر همین اساس پس از چند ساعت کرکره‌های بازار پایین کشیده شد و جدولی از فعالیت صنوف مختلف که دسته‌بندی گروهی یک، 2، 3 و ... شده بودند منتشر و در بین مردم دست‌به‌دست این اتفاق یعنی دوباره محدودیت‌ها به همدان بازگشته و سرعت شيوع نوع جهش‌يافته ويروس كرونا، در همين حد از كنترل‌ خارج شده و آنچنان كه رؤساي بيمارستان‌هاي شهر و مسئولان مقابله با كرونا مي‌گويند، با وجود شدت بالای خطر انتقال بيماري، تعداد تخت‌هاي بستري براي مبتلايان جديد هم ناكافي است. وضعیت خطرناکی در انتظار همدان است.
بر همین اساس مقرر شده است در همدان حضور نیمی از کارکنان دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات ضروری نظیر اورژانس و نهادهای خدماتی در محل کار الزامی باشد و حضور کارکنان سایر دستگاه‌ها در محل کار به میزان یک‌سوم و انجام دورکاری دوسوم دیگر کارکنان ضروری اعلام شد.
همچنین تمامی مأموریت‌های اداری غیرضروری، رعایت جلسه در فضای بسته حداکثر با حضور ۱۵ نفر برای مناطق قرمز کرونایی تصویب شد و تنها مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت بوده و کسب‌وکار مشاغل گروه ۲، 3 و 4 باید تعطیل شود.
از طرفی اقدامی که باید در تعطیلات نوروز صورت می‌گرفت تا این موج خفته جان دوباره نگیرد، از سر گرفته شد و ورود خودروهای شخصی با پلاک سایر استان‌ها به حوزه استحفاظی استان همدان ممنوع اعلام شد و همچنین ممنوعیت تردد بین شهرستانی برای خودروهای بومی هم اعمال می‌شود؛ در همین راستا تردد خودروهای شخصی به‌استثنای خودروهای مجاز به تأیید فرمانداری، از ساعت ۲۲ تا 3 صبح در سطح شهر ممنوع بوده و متخلفان جریمه می‌شوند.
باتوجه به آنچه ابلاغ و اعمال شده، تمامی شهرستان‌های همدان در وضعیت قرمز هستند و تنها شهرستان اسدآباد در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفته است که با توجه به روند افزایش شمار بیماران در روزهای آتی وضعیت اسدآباد نیز قرمز پیش‌بینی می شود.
استاندار همدان درباره شرایط پیش‌آمده معتقد است: این موج با ایام نوروز، خریدها و دید‌وبازدید نوروزی متقارن شده و ما را دچار حرکت آسانسوری در جهش ویروس کرونا کرده است، به‌گونه‌ای‌که هر روز شمار مراجعان بستری و سرپایی به اورژانس بیمارستان‌ها درحال افزایش است و باید منتظر فوتی‌های بیشتر در هفته‌های آینده نیز باشیم.
سیدسعید شاهرخی همچنین گفته است: برای مدیریت شرایط کنونی حاکم بر استان نیازمند عزم جدی به‌منظور حفظ سلامت مردم با بهره‌گیری از تجربه یکسال گذشته هستیم؛ زیرا درصورت پیش‌بینی نکردن تدابیر لازم شمار افراد مبتلا به کرونا و آمار بستری‌ها به‌سرعت افزایش می‌یابد.
وی با اعلام فرمان آماده‌باش به همه مسئولان تأکید دارد ستاد استانی و شهرستانی‌ مقابله با ویروس کرونا، باید به‌صورت ۲۴ ساعته فعال شده و به بررسی و پایش روند اجرای پروتکل‌های ابلاغی بپردازد.
شاهرخی با تأکید بر اینکه فرمانداران نباید به گزارش‌های دریافتی از مسئولان زیرمجموعه اکتفا کنند، گفته است: فرمانداران کارهای جاری را تعطیل کنند؛ زیرا هم‌اینک مهم‌ترین کار آنها در کنار کار انتخابات مدیریت اپیدمی ویروس کرونا با پای کار آوردن همه نیروها است.
شاهرخی با بیان اینکه تنها گروه‌های شغلی یک در شهرهای قرمز مجاز به فعالیت هستند، از مسئولان اتحادیه‌های صنفی خواسته تا تیم‌هایی را برای سرکشی در سطح شهر و بازار و همراه کردن صنوف برای تعطیلی محل فعالیت درنظر بگیرند.
این شرایط درحالی است که آمار و اطلاعاتی مبنی‌بر شلوغی مراکز ۱۶ ساعته بهداشتی وجود دارد و استاندار نیز از مدیران اجرایی خواسته تا برای جلوگیری از ازدحام در این مراکز آمادگی برای در اختیار گذاشتن فضای مناسب و بزرگ‌تر وجود دارد.
همچنین در روزهای گذشته تجمع و دورهمی برخی از افراد در مناطق تفریحی و توریستی از جمله گنجنامه و بلوار ارم به‌وفور مشاهده شده بود که بنا به درخواست استاندار تمامی این مراکز تعطیل است و تردد در بلوار ارم و گنجنامه با جریمه 200 هزارتومانی همراه است.

 ظرفیت تخت‌های بیمارستانی تکمیل می‌شود
در همین زمینه رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان اینکه وضعیت ابتلا به کرونا در هفته سوم فروردین سالجاری بی‌سابقه بوده، گفته است: درحال‌حاضر ۷۸۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های این استان بستری هستند و اگر این روند ادامه یابد تخت‌های بیمارستان‌ها پُر خواهد شد.
رشید حیدری‌مقدم درباره وضعیت بیماری پیش از سال جدید نیز اعلام کرده است: ۲۰۰ بیمار در بیمارستان‌ها بستری بودند که با ورود به سال جدید و در پنجم فروردین امسال شمار بیماران به ۳۰۰ نفر و در دهم فروردین به ۴۰۰ نفر، نیمه این ماه به ۶۰۰ و هم‌اینک به ۷۸۰ نفر رسیده است.
به عقیده وی، همدان هم‌اینک در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و هر فرد علامت‌دار بدون استثنا به کرونا مبتلا شده و نیازی به دریافت تست به‌منظور اطمینان از ابتلا به کرونا نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان خواستار همراهی فرمانداران برای تأمین دستگاه اکسیژن‌ساز شد و از شرکت‌های تولید اکسیژن صنعتی خواست تولید خود را در این شرایط حساس به اکسیژن طبی تغییر دهند.

 محدودیت‌های کرونایی بازنگری شود
این شرایط درحالی است که نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان نیز خواستار بازنگری در برخی از مفاد شیوه‌نامه‌های بهداشتی ابلاغی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌ا... شعبانی با تأکید بر اینکه باید از تجربه‌های سال گذشته برای اجرای محدودیت‌ها استفاده کرد، افزود: محدودیت‌های کرونایی در زمانی که تجربه‌ای درباره این ویروس وجود نداشت تدوین‌شده؛ بنابراین هم‌اینک باید در برخی از تصمیم‌های اتخاذشده بازنگری شود.
امام جمعه همدان با تأکید بر اینکه منشأ شیوع ویروس کرونا شناسایی شده ، اظهار داشته است: هیأت‌های دینی و مذهبی بیشترین تبعیت را در عمل از مصوبات ستاد ملی کرونا داشتند و آمار و اطلاعات موجود نیز تصدیق‌کننده این موضوع است.
وی با ذکر این پرسش که باید پس از گذشت یکسال از شیوع کرونا، پروتکل های روز اول رعایت شود؟ گفته است: درحالی‌که باز بودن مساجد تأثیری در شیوع ویروس کرونا نداشته است، بر این اساس توجیه منطقی برای تعطیلی مساجد وجود ندارد.
شعبانی تأکید دارد: با وجود تأکید بر بازگشایی مساجد اما به‌دلیل تراکم جمعیت در نماز جمعه، موافق برگزاری این آئین و مراسم‌های مذهبی پرتجمع و شلوغ از سوی هیأت‌های مذهبی نیست.
 فعالیت بازارهای روز و دستفروشان همدان تا اطلاع بعدی ممنوع
فرماندار همدان نیز با بیان اینکه شهرستان همدان همزمان با بسیاری از نقاط کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت، اعلام کرد: فعالیت بازارهای روز، بساط‌گستران و دستفروشان تا اطلاع بعدی ممنوع است.
محمدعلی محمدی اجرای محدودیت‌ها را به مدت 2 هفته در همدان اعلام کرده است که درصورت مشاهده نشدن تغییر وضعیت استمرار خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه نمازهای جمعه و جماعت، مراسم‌های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در وضعیت قرمز به‌صورت کامل تعطیل هستند، گفته است: ورود به آرامستان باغ بهشت همدان ممنوع است و تنها به تعداد محدودی از همراهان متوفی اجازه ورود داده خواهد شد.

 وضعیت قرمز کرونا مرکز تعویض پلاک همدان را تعطیل کرد
با اعمال محدودیت‌هایی که اتفاق افتاده است رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان نیز اعلام کرده است: با توجه به قرمز شدن وضعیت کرونا در استان همدان مرکز تعویض پلاک این استان از امروز تعطیل است.
علی فکری به ایرنا گفته است: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان و افراد مشکوک به ویروس کرونا، مرکز تعویض پلاک استان همدان به‌منظور پیشگیری از شیوع این ویروس از امروز تعطیل می‌شود؛ همچنین علاوه‌بر تعطیلی مرکز تعویض پلاک، آزمون کتبی و عملی آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی برای دریافت گواهینامه نیز تا اطلاع بعدی و بازگشت به شرایط عادی برگزار نمی‌شود.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان یادآور شده است: پایان سال ۹۸ نیز به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در همدان، مرکز تعویض پلاک این استان تعطیل اما با تغییر رنگ‌بندی دوباره بازگشایی شد ولی خدمات‌رسانی در مراکز تعویض پلاک و شماره‌گذاری به‌صورت اینترنتی صورت گرفت.
فکری همچنین معتقد است: با درپیش گرفتن رویکرد اینترنتی و آنلاین کردن خدمات علاوه‌بر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، در راستای تکریم ارباب رجوع از اتلاف وقت و هزینه خدمات‌گیرندگان از مجموعه انتظامی نیز جلوگیری شد.

 تست رایگان کرونا در همه مراکز خدمات سلامت
مقرر شده است تست سریع کرونا به‌صورت رایگان در همه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی استان همدان انجام می‌شود، گفته است: متأسفانه مردم فقط به مرکز کووید دیباج مراجعه می‌کنند.
انجام تست سریع کرونا در همه مراکز خدمات جامع سلامت انجام می‌شود و بهتر است هر بیمار به نزدیک‌ترین مرکز محل سکونت خود مراجعه کند؛ زیرا وقتی تعداد مراجعان یک مرکز بیش از حد بالا برود، توان و ظرفیت پرسنل پاسخگوی رفع نیاز نیست.
با توجه به اینکه بیش از 70 درصد از تست‌هایی که از بیماران تنفسی مشکوک به کرونا گرفته می‌شود مثبت است، بنا بر گفته مدیرگروه توسعه شبکه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی در همه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی پزشک عمومی حضور دارد تا با توجه به نتیجه تست و علائم بیماران، اقدامات درمانی انجام ‌شود.
مرضیه ارجمندیان با اشاره به اینکه 5 مرکز تخصصی کووید-19 در همدان فعال است، این مراکز را شامل مرکز مدرس در شهرک مدرس، امام حسین(ع) در خضر، شهید مدنی در شهرک مدنی، ولیعصر در کوی کوثر علی‌آباد و دیباج در کمال‌آباد معرفی کرده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com