فعلاً برنامه قطعی‌آب در استان نداریم همدان پیام
 
 
شنبه - 15 مرداد 1401 - شماره 4377
 
امروز : دوشنبه ، 17 مرداد 1401

Today : Mon, August 8, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  117891 تاریخ انتشار:  1400-03-10 - 08:50 تعداد بازدید:  273
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون آب و فاضلاب استان:
فعلاً برنامه قطعی‌آب در استان نداریم

اخبار

 چندی پیش مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور در مورد احتمال قطعی آب در ۱۰۱ شهر قرمز خبر داد که همدان جزو یکی از 7 شهر اول بود و طبق برخی گفته‌ها، با روند فعلی مدیریت قطعی آب چندان دور از ذهن نیست.
براساس پیش‌بینی صورت گرفته تعداد شهرهای دارای تنش آبی امسال نسبت به سال گذشته که وضعیت بارش مناسب بود، افزایش یافته و به بیش از ۲۱۰ شهر رسیده است که از این تعداد ۱۰1 شهر در وضعیت قرمز هستند و بیش از ۲۰ درصد کمبود دارند که همین مسأله آژیر خطر تأمین آب را نیز به صدا درآورده است.
گفته می‌شود سدهایی که آب شرب تأمین می‌کنند نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمبود ذخیره دارند، کمبود این مقدار آب در سد اکباتان نیز به تأیید مسئولان آبی استان هم رسیده است؛ با این حال طبق گفته ‌های حمیدرضا نیکداد معاون آب وفاضلاب استان همدان و همینطور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور، قطعی آب جزو سیاست‌های مجموعه نیست. آنطور که عنوان شده حتی شهرهایی که میزان تأمین و مصرف آن باهم برابر نیست قطعی اعمال نمی‌شود اما با توجه به طول شبکه و تعداد زیاد تأسیسات ممکن است مشکلاتی حادث شود.
به گفته حمیدرضا جانباز، از 5 سال گذشته با مدیریت فشار تأمین یکنواخت آب مشترکین فراهم می‌شود و اکنون در دنیا در شبکه توزیع قطع آب و جیره‌بندی از دستور کار خارج شده است. هدف ما نیز این است که مدیریت فشار داشته باشیم مگر در شهرهایی که مجبور شویم و یا حادثه‌ای رخ دهد. ۱۰۱ شهری که اعلام کردیم وضعیت قرمز دارند و احتمالا با مشکل مواجه شوند اما برنامه‌ای برای قطع آب نداریم.
همانطور که معاون توسعه بهره‌برداری از آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان تأکید کرده: در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب کشور هیچ برنامه‌ای برای قطعی آب در استان‌ها ندارد اما در تابستان با افزایش مصارف و کاهش بارندگی‌ها ممکن است اتفاقات تازه‌ای بیفتد.
نیکداد با تأکید بر اینکه فعلاً برنامه قطعی آب برای استان پیش‌بینی نشده است، گفت: فقط ۶۰ درصد حجم سد اکباتان آب دارد بنابراین همکاری مشترکین به منظور مدیریت مصرف آب ضرورت دارد. وی با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال‌جاری مطرح کرد: متأسفانه به علت کاهش شدید بارش‌ها، ذخایر سد اکباتان که در اوایل سال 5/34 میلیون مترمکعب بود، هم اکنون به ۲۱ میلیون مترمکعب رسیده که این موضوع نگران‌کننده است.
نیکداد با اشاره به اینکه متوسط مصرف آب توسط هر ایرانی روزانه چیزی در حدود ۱۹۰ لیتر است که این رقم ۴۰ لیتر بیش از استاندارد جهانی است، تصریح کرد: در راستای مدیریت شرایط فعلی، تهیه و نصب فشارشکن در مکان‌های مورد نیاز، انجام عملیات نشت‌یابی، منع استفاده آب شرب در فضای سبز، شناسایی انشعابات پرمصرف و تعویض کنتورهای معیوب در دستور کار قرار گرفته است.
همدانی‌ها ۶۰ لیتر بیش از سرانه آب مصرف می‌کنند
معاون توسعه بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه در استان همدان سرانه تولید آب ۲۵۰ لیتر برای هر نفر در شبانه‌روز است، خاطرنشان کرد: این رقم اختلاف فاحش ۶۰ لیتری با سرانه مصرف استاندارد دارد که به همین منظور باید تغییر رفتار جدیدی از سوی مصرف کنندگان صورت پذیرد و مدیریت مصرف جدی گرفته شود.
وی با اشاره به برخی راهکارهای مدیریت مصرف آب، گفت: از شهروندان و هم استانی‌های عزیز تقاضا داریم با کاهش زمان استحمام به هشت دقیقه، نصب سردوش‌های کاهنده مصرف، استفاده از فلاش تانک‌های دو زمانه، بستن شیر آب در فواصل شستشوی دست‌ها و یا وضو گرفتن، بهره‌گیری از حداکثر ظرفیت ماشین‌های لباسشویی و ظرف‌شویی همکاران ما را در ارائه مدیریت شرایط بحرانی یاری کنند.
 مشترکین پرمصرف استان درحال احصاء هستند
نیکداد با اشاره به اینکه از روزهای آینده با گرم‌تر شدن هوا استفاده از کولرهای آبی در استان بیشتر خواهد شد، یادآور شد: کولرهای آبی به اندازه یک فرد پرمصرف در شبانه‌روز آب مصرف می‌کنند، بنابراین با استفاده از ایجاد سایه بان برای کولرها، نشت یابی لوله‌های تغذیه کولر و وارسی و سرویس منظم آنها باید در مصرف آب صرفه جویی شود.
معاون توسعه بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان همدان در پایان با تأکید بر اینکه ۷۵ درصد از نیاز آبی شهر همدان از سد اکباتان تأمین می‌شود که کاهش ذخایر آبی این سد نگران کننده است، اظهار کرد: مشترکین پرمصرف استان درحال احصاء هستند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com