مجلس دوازدهم به نیازهای محیط‌بانان توجه کند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 26 تير 1403

Today : Tue, July 16, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137991 تاریخ انتشار:  1403-02-31 - 10:41 تعداد بازدید:  161
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مجلس دوازدهم به نیازهای محیط‌بانان توجه کند

اخبار

 

محیط‌بانان این حفاظان و مرزبانان طبیعت و مجاهدان بی سنگر که برای حفظ گنج حیات جان خود را تقدیم می‌کنند نیاز به توجه نمایندگان مجلس دوزادهم برای تصویب قوانین راهگشا و به‌روز برای رفع مشکلات و دغدغه‌ها هستند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست همدان با تبریک میلاد باسعادت امام هشتم حضرت امام رضا(ع) و فرا رسیدن روز ملی محیط‌بان  اظهار کرد: صبوری و سرسختی در برابر سرما و گرمای طبیعت برای حفظ گونه های حیات‌وحش از گزند شکارچیان، جلوگیری از تخریب و تصرف و آلوده کردن طبیعت زیبا تنها بخشی از ویژگی های و تکالیف حافظان طبیعت است.

سیده مریم محمدی در برابر مهر ورزی به حیات‌وحش  و طبیعت زیبای خداوند، این قشر با دغدغه‌های و مشقت‌هایی همراه هستند که رفع این گره‌ها نیاز به همت و تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب قوانین جدید و به‌روز دارد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست همدان ادامه داد: هر چند دغدغه‌های شغلی، معیشتی، نبود امنیت شغلی و سایر چالش‌ها و دغدغه‌ها، محیط‌بانان را به زانو درنیاورده و آنها همچنین برابر متعرضان به محیط زیست و شکارچیان سینه سپر کردند.

محمدی بیان کرد: سرما و گرمای استخوان‌سوز و طاقت فرسای طبیعت، کیلومترها پیاده‌روی بر روی تپه‌ها، صخره‌ها و سنگ‌ها برای حراست از طبیعت و گونه‌های حیات‌وحش‌، کار روزمره محیط‌بان ان است که تداوم این شرایط سخت موجب فرسایش جسم این عزیزان سبز پوش در دهه دوم کاری و پیش از رسیدن موعد بازنشستگی شده است.

به گزارش خبرنگار ما، وی گفت: با این اوصاف شغل محیط‌بان ی در زمره مشاغل سخت و زیان آور قرار نگرفته در حالی که حافظان سبز پوش طبیعت علاوه بر تلاش برای دفاع از گونه‌های حیات‌وحش در برابر شکارچیان، از حمله و گزند حیوانات وحشی نیز مصون نیستند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست همدان افزود: هر چند ناملایمات طبیعت و سختی ها برای حراست از تنوع زیستی و حیات‌وحش  جزو جدایی‌ناپذیر شغل محیط‌بانی است اما می‌طلبد نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره قراردادن این حرفه در جرگه مشاغل سخت و زیان‌آور طرح و برنامه ارائه داده و به دفاع از این عزیزان در صحن علنی مجلس و کمیسیون‌ها بپردازند.

محمدی افزود: حافظان طبیعت براساس تکلیف سازمانی باید برای حراست از این نعمت خدادادی به مثابه سایر نیروهای مسلح، تفنگ در دست بگیرند اما همانند دیگر نیروهای نظامی مشمول قانون به کارگیری سلاح نشده و تنها در3 مکان و موقعیت مجاز به استفاده از سلاح هستند.

وی اضافه کرد: این در حالی‌است که نیاز است مجلس شورای اسلامی با اصلاح قانون به کارگیری سلاح، اجازه استفاده از سلاح را به مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست، مثل نیروهای مسلح در همه موقعیت‌ها برای دفاع و دفع خطر بدهد تا شکارچیان از خلأ موجود در این باره به نفع خودشان استفاده نکنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان ادامه داد: نیروهای یگان حفاظت دستگاه‌ها از جمله محیط‌بان ان سازمان حفاظت محیط‌زیست با وجود اینکه همانند نیروهای نظامی اسلحه در دست دارند اما از مزایای پیش‌بینی شده برای نیروهای مسلح محروم هستند که در این باره نیز باید مجلس شورای اسلامی چاره‌اندیشی کند.

محمدی افزود: امروزه یکی از مهم‌ترین شیوه‌ها برای حراست، پایش و نظارت بر عرصه‌های طبیعی و زیستگاه‌های حیات‌وحش بهره‌گیری از تجهیزات و تکنولوژی نوین و هوشمند است که این مطالبه در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات به کندی پیش می‌رود بنابراین در این باره نیازمند پیش‌بینی ردیف‌های اعتباری در مجلس شورای‌اسلامی و تأمین منابع مالی مورد نیاز خرید این تجهیزات هستیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 3درصد از وسعت استان همدان را مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهند، در حالی‌که متوسط کشوری آن 11درصد است که باید نسبت به ارتقای مناطق شکار ممنوع به حفاظت شده بیش از گذشته تلاش شود، در این راستا به‌تازگی ارتقای منطقه شکار ممنوع گرین حفاظت شده نهاوند به مسئولان استانی پیشنهاد شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان تأکید کرد: کمبود نیروی انسانی به‌ویژه در عرصه محیط‌بانی به دلیل چارت پیش‌بینی شده برای سازمان حفاظت محیط زیست از چالش‌ها پیش‌روی این موضوع است.

محمدی توضیح داد: در صورت افزایش مناطق تحت مدیریت و حفاظت شده محیط زیست، باید نیروی مورد نیاز برای حراست از آنها نیز در نظر گرفته شود در غیر اینصورت باید از تعداد نیروهای محدود یگان حفاظت محیط‌زیست سایر مناطق حفاظت شده کاسته و به این منطقه هدایت شوند که باید در این باره هم تدبیری در مجلس شورای اسلامی اندیشیده شود.

وی گفت: شکارچیان متخلف همواره از به‌روز ترین تجهیزات و دوربین‌ها برای رسیدن به هدف خود بهره می‌گیرند که برای ناکام گذاشتن آنها در رسیدن به مقصودشان باید یگان حفاظت محیط‌زیست یک گام از شکارچیان و متخلفان جلوتر باشد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست همدان اضافه کرد: باید از بهترین و به‌روزترین تجهیزات برای محیط‌بانان استفاده شود که در این باره سال گذشته از محل مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان همدان، تجهیزات مناسب انفرادی و حفاظتی به‌ویژه دوربین حرارتی تهیه شده است هر چند با این وجود نیازمند توجه ویژه در تخصیص اعتبارات هستیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com