1399-05-061399-05-16bool(false) ثبت جهانی نظام تولید انگور پایان راه نیست همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 16 مرداد 1399 - شماره 3821
 
امروز : پنجشنبه ، 16 مرداد 1399

Today : Thu, August 6, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100372 تاریخ انتشار:  1398-07-21 - 10:58 تعداد بازدید:  95
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ثبت جهانی نظام تولید انگور پایان راه نیست

اخبار


 ملایر -خبرنگار همدان پیام: ثبت نظام تولید انگور دره جوزان پایان راه نیست ،بلکه در واقع آغاز یک راه است که اگر به درستی پیموده شودآینده بهتری را برای کشاورزان رقم می زند.
رئیس پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر در گفتگو با همدان پیام گفت: اقداماتی برای تداوم ثبت این میراث وجود دارد که رعایت آن ها تضمین کننده حضور نظام تولید انگور در فهرست جیاس می باشد.
مجید رستمی گفت: یکی از مهم ترین مواردی که مورد نظر جیاس است افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با اهمیت و منافع ثبت نظام تولیدی منطقه است. اگر بهره برداران محلی از اهمیت و منافع ثبت نظام تولیدی منطقه آگاه شوند به صورت خودکار به حفظ و پایداری آن کمک خواهند کرد.
وی افزود: پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر در این راستا با برگزاری کارگاه های دوره ای در روستای جوزان که محل اصلی ثبت جیاس است اقدامات اولیه را در راستای آگاهی بخشی به بهره برداران انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه همه ارگان ها و سازمان های مربوطه در شهرستان ملایر به ثبت این مهم کمک کردند افزود: کمک این ادارات و نهادها برای تداوم ثبت باید ادامه داشته باشد.
وی هم چنین از برگزاری جشن انگور در نهم آبان ماه با حضور مسئولان کشوری و استانی خبر داد و گفت:برگزاری این جشن فرصت مناسبی بر شناساندن شهر جهانی انگور در سطح ملی است.
انعقاد تفاهم نامه همکاری پژوهشکده انگور دانشگاه ملایربا پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد
رستمی با تاکید بر این نکته که پژوهشکده انگور و کشمش رویکرد ملی دارد گفت: هدف پژوهشکده رفع موانع موجود در مسیر تولید انگور و کشمش و سایر منابع وابسته می باشد، استفاده از تجربیات همکاران دانشگاهی در پژوهشکده ی علوم گیاهی فردوسی مشهد می تواند بسیار مفید باشد.
وی هم چنین به تلاش برای حل مشکلات تولید کنندگان انگور و کشمش منطقه اشاره کرد و گفت:این مشکلات صرفا به تاکستان ها محدود نمی شود بلکه بخش قابل توجهی از آن می تواند به قبل یا بعد فرآیند تولید مربوط باشد.
وی گفت: هرچند تولید محصول با کیفیت و  عملکرد مناسب شرط لازم برای بهبود وضعیت اقتصادی کشاورزان است ولی کافی نیست زیرا، دربسیاری از موارد شاهد این بوده ایم که به دلیل عدم بازاریابی مناسب کشاورزان به سود قابل توجهی نرسیده اند که این مشکل هم باید با آموزش برطرف شود.
وی در پایان اظهار کرد: گردشگری کشاورزی، صنایع دستی ، تولید فرآورده های جانبی انگور نیز مورد غفلت قرار گرفته است، در حالی که در بسیاری از مناطق دنیا توجه به این نکات حتی بیشتر از تولید محصول اصلی در اقتصاد محلی تاثیر داشته است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com