1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) مخالفت جدی با تغییر کاربری های کشاورزی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 9 مهر 1402

Today : Sun, October 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


نمایشگاه تهران
عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125552 تاریخ انتشار:  1401-05-18 - 09:48 تعداد بازدید:  132
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس جهاد کشاورزی: حمایت از فعالیت‌های گلخانه‌ای در دستور کار است
مخالفت جدی با تغییر کاربری های کشاورزی

اخبار


 با توجه به محدودیت آب باید سطح گلخانه‌های استان برای افزایش تولید توسعه یابد و به همین منظور از هر نوع فعالیت‌های گلخانه‌ای در سطح استان حمایت می‌ کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: با توسعه کشت‌های گلخانه‌ای میزان تولید محصول در هر هکتار افزایش یافته و توسعه گلخانه‌ها از نقش مؤثری در مصرف بهینه آب و مدیریت مصرف آب برخوردار است.
رضا بهراملو با بیان اینکه از تغییر کاربری ها جلوگیری می‌شود اما تغییر کاربری‌ها در گلخانه‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرد، آورشد: باید به سمتی برویم که برای امنیت غذایی با آب کمتر تولید بیشتر داشته باشیم چرا که امنیت غذایی پایه امنیت ملی است .
بهراملو تأکید کرد: اینکه گمان کنیم در بحث امنیت غذایی تنها برای ماه‌ آینده مشکل نداشته باشیم اشتباه بوده و باید برای ۵۰ سال آینده و برای نسل آینده در این موضوع مهم امنیت غذایی برنامه ریزی داشته باشیم به همین منظور توسعه احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی ،گلخانه‌ها،کارخانجات مختلف چون کارخانه چیپس،سردخانه ‌های صنعتی ...ضرورت دو چندانی خواهد داشت.  

 تولید بیش از ۷۰ هزار تن خشکبار در استان همدان
همچنین رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از تولید بیش از ۷۰ هزار تن خشکبار در این استان در سال گذشته خبر داد. وی با اشاره به اینکه گردو، بادام آبی، بادام دیم، پسته و سنجد از مهمترین تولیدات خشکبار استان همدان به شمار می رود، گفت: در رابطه با تولید گردو به دلیل سرمازدگی و خشکسالی که امسال با آن مواجه شدیم کاهش تولید این محصول در سال جاری محتمل خواهد بود که البته برخی از ارقام جدید گردو که در استان محقق شده و این نوع از ارقام دیر گل هستند محصول بهتری داشته‌اند و موجب آن بود که در سرمازدگی امسال دچار خسارت نشوند.
وی افزود: سطح زیر کشت باغات گردو استان ۱۹ هزار و ۶۰۰  هکتار بوده که در سال گذشته از این میزان سطح  بیش از ۶۱ تن به طور متوسط هر هکتار ۳.۳ تن محصول گردو برداشت شد.
  بهراملو در ادامه تصریح کرد: از سطح باغات ۳ هزار و ۴۰۰  هکتاری بادام آبی استان در سال گذشته ۶۸۰۰ تن،از سطح باغات ۳۹۰۰ هکتاری  بادام دیم ۲۰۰۰ تن ،از سطح باغات ۲۱۰ هکتاری پسته ۴۳ تن و از سطح باغات ۷۲ هکتاری سنجد استان ۵۷ تن محصول در سال گذشته برداشت شد.
وی ادامه داد:انواع خشکبارهای مختلفی نیز چون بادام زمینی در سطح استان همدان کشت می‌شود اما سطح زیر کشت این محصولات چندان قالب و سطح کشت بالایی نیست.

 سطح زیر کشت ۳۰۰ هکتاری امسال باغات پسته استان
بهراملو با بیان اینکه کشت پسته به عنوان کشت‌های جدید استان در چند سال اخیر بوده و موضوع خشکسالی و کم آبی ما را به سمت کشت این محصول کم آب بر سوق داد و گمان آن نبود که این محصول در استان به ثمر برسد، تصریح کرد: در سال جاری سطح زیر کشت پسته استان به ۳۰۰ هکتار افزایش داشته است.
وی با تأکید بر اینکه با توجه به شرایط خشکسالی باید به سمت کشت‌های کم آب بر مختلف  چون گیاهان دارویی، کشت پسته، زعفران ،گلمحمدی و تولید هر گونه محصولاتی که با شرایط خشکسالی سازگار هستند پیش رفت و با شرایط موجود و (راهکار طبیعت محور)  بهره برداران کشاورزی خود را وفق  دهند،ادامه داد: اهمیت ویژه به آب و افزایش تولید از اولویت های مدیریت جدید در سازمان جهاد کشاورزی استان بوده و برنامه‌های مفصلی در این رابطه خواهیم داشت.

 پیش بینی برداشت ۷۰۰ تن زعفران از مزارع استان همدان
این مقام مسئول با اشاره به  سطح زیر کشت ۱۶۰ هکتاری زعفران امسال استان همدان افزود: بر اساس پیش بینی از این میزان سطح زیر کشت در سال جاری زعفران کاران همدانی ۷۰۰ تن زعفران برداشت خواهند کرد.

 نخستین واحد گلخانه پرورش پاپایا و محصولات استوایی و گرمسیری استان
بهراملو با اشاره به نخستین واحد گلخانه پرورش و تولید  پاپایا و  محصولات استوایی و گرمسیری استان همدان در شهرک گلخانه‌ای شهرستان کبودراهنگ اظهار کرد: ظرفیت سالیانه تولید این گلخانه در محصولات استوایی و گرمسیری ۶۰ تن خواهد بود ضمن اینکه پاپایا، بلوبری، رزبری، آناناس و موز از عمده محصولات زیرکشت این گلخانه به شمار می‌رود.
وی تصریح کرد:این گونه محصولات خاص در استان همدان از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار بوده و برای بهره‌برداران استان به دلیل خاص بودن از جذابیت برخوردار است.

 پیش‌بینی برداشت ۴۲۱ تن انگور از تاکستان‌های استان
همچنین معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان از پیش بینی برداشت ۴۲۱ تن انگور از سطح تاکستان‌های این استان در سال جاری خبر داد.
محمد شهرام پرورش اظهارکرد: سطح زیر کشت باغات انگور استان ۲۲ هزار و ۹۹ هکتار بوده که بر اساس پیش‌بینی‌ از این میزان سطح در سال جاری بیش از ۴۲۱ تن محصول برداشت خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از انگور تولید شده سطح استان همدان به انگور کشمشی اختصاص دارد، بیان کرد: انگور استان علاوه بر تازه خوری و یا تبدیل به کشمش به مشتقاتی از جمله شیره انگور، باسلوق، آبغوره، سرکه، رب انگور و شربت انگور نیز تبدیل می‌شود.
وی پرورش تعداد بهره برداران تولید انگور سطح استان همدان را ۲۵ هزار نفر برشمرد و تصریح کرد: استان همدان سالیانه دارای بیش از ۳۵ تا ۴۰ هزار تن تولید کشمش است که این میزان کشمش تولید شده علاوه بر مصرف کشور به سایر کشورهای هدف نیز صادر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه استان از نظر میزان سطح باغات انگور رتبه چهارم و از نظر تولید این محصول رتبه دوم کشور را دارد، خاطر نشان کرد: از ۲۲ هزار و ۹۹ هکتار سطح تاکستان‌های موجود  استان از ابتدا تاکنون در ۲۳۳ هکتار از این باغات طرح فراز اجرا شده که از این میزان سطحی افزون بر ۱۵۰ هکتار به باغات ملایر اختصاص دارد.
پرورش یاد آورشد: از ۲۳۳ هکتار طرح فراز اجرا شده در باغات استان ۲۰۸ هکتار آن در دو یا سه سال گذشته انجام گرفته است.
پرورش در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: افزایش ۲۰ درصدی از نظر کمیت ،افزایش ۵۰درصدی از نظر کیفیت و نیز کاهش ۴۰ درصدی هزینه‌های کارگری را  از جمله مزایای  طرح فراز است که افزایش هزینه‌های کارگری، کاهش عمر اقتصادی، کاهش کیفیت و کمیت محصول به دلیل عدم نفوذ نور کافی در تاج، کاهش کیفیت محصول در صورت وقوع بارندگی های آخر فصل در زمان رسیدگی میوه از معایب عمده تاکستان‌ها به روش سنتی است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com