آغاز کشت گیاهان داروئی در اراضی آیش استان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 29 اسفند 1401

Today : Mon, March 20, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  128461 تاریخ انتشار:  1401-09-10 - 16:27 تعداد بازدید:  161
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چراغ کشت قراردادی روشن شد
آغاز کشت گیاهان داروئی در اراضی آیش استان

نویسنده : فاطمه امیری

اخبار


 با عملیاتی شدن کشت گیاهان داروئی به شکل قراردادی،بیش از هزار تن محصولات گیاهان داروئی به تولید استان در سال جدید اضافه خواهد شد.

استان همدان از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های گیاهان داروئی محسوب شده و فعالیت حکیم بوعلی سینا در همدان نیز اعتبار این استان را از حیث گیاهان داروئی به یک برند ارتقاء داده است اما توسعه کشت و فرآوری گیاهان داروئی در این استان علی رغم ظرفیت های بی شمار به دلایل مختلفی از جمله نبود حمایت های اصولی و برنامه محور سیاست‌گذاران مورد غفلت واقع شده بود.

امسال برای نخستین بار با ورود وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت گیاهان داروئی در قالب کشت قراردادی با شرایط مطلوبی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته که از طریق مجری گری اتحادیه تعاون روستائی در حال پیگیری است.  

براساس گزارش مرکز تحقیقات کشاورزی وجود ۳۱۵ گونه داروئی، صنعتی و خوراکی در اراضی ملی استان شناسائی شده و مهمترین گونه‌ گیاهان خوراکی استان شامل آویشن، با بونه، اسپند، رازیانه، پنیرک، گاوزبان، ریواس، کنگر، کلپر، بومادران، خاک شیر، سماق، نسترن وحشی، مریم گلی و گونه های داروئی و معطر نیز شامل سیر، رازیانه، گشنیز، کُلزا و سیاه‌دانه است.

 کشت قراردادی گیاهان داروئی در استان همدان کلید خورد  

مدیرعامل اتحادیه سراسری گیاهان داروئی در این ارتباط گفته است: در راستای اهداف مشخص شده برای سازمان مرکزی تعاون روستائی در نقشه راه اجرائی سازی سند ملی گیاهان داروئی و طب سنتی، اتحادیه ملی گیاهان داروئی ایران با مباشرت اتحادیه تعاونی روستائی استان همدان و تحت نظارت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان کشت قراردادی گیاهان داروئی را آغاز کرده است .

به گفته مجیدی‌زاده؛ محصولات پیش بینی شده در این طرح سیاه‌دانه، خاکشیر،           زیره سبز، بابونه آلمانی ، خارمریم و گل محمدی است که تاکنون بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و رو به افزایش است.


وی ادامه داده است: با عملیاتی شدن این مهم بیش از هزار تن محصولات گیاهان داروئی به تولید استان در سال جدید اضافه خواهد شد که در همین خصوص نیز جلساتی با مجری گیاهان داروئی وزارت جهاد کشاورزی تشیکل شده که در زمان برداشت محصول تمهیدات لازم برای خرید محصولات کشاورزان اندیشیده شود .

 زنجیره ارزش تولید گیاهان داروئی در استان همدان

در طرحی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی با عنوان جهش تولید در دیم‌زارها به استان همدان ابلاغ شده است برای نخستین بار کشت گیاهان داروئی در کنار دیگر محصولات آورده شده است و قرار است کشت گیاهان داروئی در دیم زارها و اراضی آیش برای نخستین بار در همدان اجراء شود.  

در این ارتباط معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان در گفت وگو با همدان پیام از توسعه کشت و تقویت زنجیره ارزش تولید گیاهان داروئی در این استان خبر داده و گفته است: قرار است امسال با ایجاد شرایط مناسبی از اراضی آیش در تناوب با گندم و جو دیم برای کشت گیاهان داروئی استفاده شود.  

شهرام پرورش اضافه کرد: برای توسعه کشت گیاهان داروئی از آب سبز که منظور از آن آب باران است بهره گرفته می شود و برای ترغیب کشاورزان نیز مشوق هایی در نظر گرفته شده است.برای مثال بخش از هزینه بیمه توسط ستاد اجرائی فرمان امام (ره) پرداخت شده و همچنین کشاورز در کشت قراردادی بخشی از هزینه بذر را می پردازد و بخش دیگری از آن در زمان برداشت و فروش محصول دریافت می شود.
 
وی با بیان اینکه سطح پیش بینی شده برای اجرای این طرح 3هزار و 700 هکتار است ، گفت:          تاکنون برای کشت گیاهان داروئی در دیم‌زارها فعالیت حمایتی صورت نگرفته بود و این اولین بار است که با اتخاذ سیاست های حمایتی سعی می شود کشت گیاهان داروئی در استان همدان در اراضی دیم ترویج شود.   

 برای گیاهان داروئی کشت قراردادی بازاریابی شده است  

کشت گیاهان داروئی در استان همدان در حالی به یک اولویت تبدیل شده است که تاکنون برنامه مدون و مشخصی برای بازار گیاهان داروئی در استان وجود نداشته و اغلب گیاهان داروئی کشت شده در  مانند رازیانه رزن و گشنیز نهاوند و موسیر با مشکلات بازاریابی همراه بوده اند اما برای نخستین بار قرار است از تأمین نهاده تا خرید توسط یک تشکل بخش کشاورزی در استان پیگیری شود که این امر نوید توسعه کشت گیاهان داروئی را میدهد.

در این میان بازار یک موضوع اساسی است این موضوع تا اندازه ای اهمیت دارد که بایست پیش از توسعه کشت گیاهان داروئی به آن توجه کرد برای نمونه گیاهان داروئی مهمی در استان کشت می شوند که به دلیل نبود صنایع تبدیلی و فراوری بصورت خام از استان خارج می‌شوند. همچنین مدیرعامل اتحادیه تعاون روستائی استان در این خصوص با بیان اینکه برای بازار گیاهان داروئی کشت شده برنامه‌ریزی شده است گفت: گیاهان داروئی کشت شده شامل خاکشیر، خارمریم، زیره ،گل محمدی و سیاه دانه هستند و در صورت تمایل کشاورزان با قیمت توافقی محصولات آنها خریداری می‌شود.

رضا خزایی یادآور شد: اتحادیه تعاون روستائی استان مسئولیت تأمین نهاده های کشت گیاهان داروئی را بر عهده گرفته و با همکاری دستگاه‌های مرتبط بدنبال تحقق هدف‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی است در این راستا کشاورزان می‌توانند با مراجعه به اتحادیه های تعاون روستائی در شهرستان ها نسبت به دریافت اطلاعات بیشتر اقدام کنند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com