تجاوز به اراضی ملی در همدان رو به افزایش است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 14 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132605 تاریخ انتشار:  1402-03-23 - 09:12 تعداد بازدید:  428
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ساخت و ساز‌های غیرمجاز تخریب شد
تجاوز به اراضی ملی در همدان رو به افزایش است

اخبار


یگان حفاظت امور اراضی استان همدان در حالی از تخریب و قلع و قمع ۹۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در شهرستان‌های مختلف استان همدان ظرف کمتر از یک ماه خبر داد که به نظر می‌رسد تغییرکاربری‌ها و تجاوز به اراضی ملی و کشاورزی در این استان به شدت رو به افزایش رفته است.

۱۸ خرداد امسال تعداد ۳۱ مورد تغییرکاربری‌های غیرمجاز در همدان و از سوی یگان حفاظت امور اراضی این شهرستان تخریب شد.

همچنین در تاریخ ۳۰ فروردین و ۱۰ خرداد امسال هم به ترتیب تعداد ۶ و ۵۵ مورد تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در این استان گزارش شد.

سال گذشته نیز حدود 60هزار متر مربع از اراضی ملی در این استان به ارزش 200 میلیارد تومان خلع ید و رفع تصرف شد.

دوم اردیبهشت نیز سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان همدان از رفع تصرف اراضی دولتی شهرستان همدان به ارزش بیش از 44 میلیارد ریال خبر داد.
ایوب اسداللهی اظهار کرد: ۶۳۰ متر مربع از اراضی دولتی که در منطقه گنج‌نامه به صورت باغ و نهال‌کاری، تصرف شده بود توسط یگان حفاظت از اراضی دولتی این  اداره کل خلع ید و به بیت‌المال بازگردانده شد.

تعداد ۶ مورد از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در اراضی زراعی روستای جهان آباد و شهرستان فامنین به مساحت سه هزار و ۲۴۰ متر مربع شامل بنا، دیوارکشی، فنس کشی، محوطه سازی و احداث راه که مالکان آن‌ها بدون اخذ مجوز از مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز کرده بودند در قالب قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات (تبصره ۲ ماده ۱۰ و حکم ماده ۳) مورد قلع و قمع قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش مساحت کل زمین‌های زراعی در حدود سه هکتار بوده که با دستور مقام قضایی و همکاری عوامل انتظامی، راهداری و همکاران مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فامنین به حالت اولیه بازگردانده شدند.

همچنین برابر اعلام یگان حفاظت امور اراضی کشاورزی تعداد سه مورد از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در اراضی زراعی روستای حسین آباد عاشوری شهرستان بهار به مساحت ۶۸۵ متر شامل بنا و دیوارکشی که مالکین آن‌ها بدون اخذ مجوز از مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز کرده بودند در قالب قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات (تبصره ۲ ماده ۱۰) مورد قلع و قمع قرار گرفتند، که مساحت کل زمین‌های زراعی رفع تصرف شده ۰.۴ هکتار و به ارزش تقریبی ۶ میلیارد تومان بوده که با دستور مقام محترم قضایی و همکاری عوامل انتظامی، شهرداری و همکاران مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بهار به حالت اولیه بازگردانده شدند.

تعداد یک مورد از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در اراضی باغی روستای گل آباد شهرستان تویسرکان به مساحت ۲۶۰ متر شامل دیوارکشی و قطعه بندی زمین که مالک آن بدون اخذ مجوز از مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز کرده بود، مورد قلع و قمع قرار گرفت.

مساحت کل زمین باغی رفع تصرف شده ۰.۸ هکتار و به ارزش ریالی حدود ۴۰ میلیارد ریال بوده که با دستور مقام قضایی و همکاری عوامل انتظامی و همکاران مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان به حالت اولیه بازگردانده شدند.

گفتنی است، در سال ۱۳۷۴ قانون حفظ کاربری زراعی تصویب شد و بر مبنای آن هر گونه تغییرکاربری‌های غیرمجاز و خارج از قانون ممنوع و جرم محسوب می‌شود؛ تشخیص موارد ضروری تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در هر استان به عهده کمیسیونی مرکب از رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر امور اراضی، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آن استان و یک نفر نماینده استاندار است که به ریاست سازمان جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود.

زمین‌خواری و تجاوز به اراضی ملی و دولتی از آن دست موضوعاتی است که طی سالیان گذشته بارها به نقل محافل خبری تبدیل شده است. حضور متجاوزان به عرصه منابع طبیعی در اکثر نقاط باعث شده، بخش وسیعی از جنگل‌ها و کوه‌ها خراب شوند و جایشان را به ساختمان‌های بلندمرتبه و ویلاها واگذارند.

برخی از مردم فریب وعده‌های دلالان را می‌خورند و با صرف هزینه‌های بالا اقدام به خرید باغ‌های تزئینی که به صورت غیرمجاز نیز در آن‌ها ساخت و ساز شده است می‌کنند و همین مساله باعث از دست دادن پول خود و همچنین تخریب اراضی کشاورزی مرغوب و محیط زیست می‌شود.

سال گذشته نیز بار‌ها گزارش‌های متعددی از تجاوز و تغییرکاربری‌های غیرمجاز در سطح اراضی زراعی و باغی این استان و از سوی متولیان اعلام شد و بر اساس این گزارش‌ها بیشترین تغییر کاربری‌های شناسایی شده به ترتیب در همدان با ۶۹۱ مورد، ملایر ۴۴۰ و بهار با ۳۹۴ مورد است و فامنین با ۴۸مورد، کمترین تغییرکاربری شناسایی شده را به خود اختصاص داده است.

سال گذشته نیز بار‌ها گزارش‌های متعددی از تجاوز و تغییرکاربری‌های غیرمجاز در سطح اراضی زراعی و باغی این استان و از سوی متولیان اعلام شد و بر اساس این گزارش‌ها بیشترین تغییر کاربری‌های شناسایی شده به ترتیب در همدان با ۶۹۱ مورد، ملایر ۴۴۰ و بهار با ۳۹۴ مورد است و فامنین با ۴۸مورد، کمترین تغییرکاربری شناسایی شده را به خود اختصاص داده است.

بر اساس ماده ۱۰ تبصره ۲ هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقداماتی که بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب می‌شود.

چنانچه به‌طور غیرمجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره (۱)‌ماده (۱)‌این قانون صورت پذیرد، جرم بوده و مأموران جهاد کشاورزی محل مکلفند نسبت به توقف عملیات اقدام و مراتب را به اداره متبوع جهت انعکاس به مراجع قضایی اعلام کنند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com