1402-09-081402-09-18bool(false) 1402-09-081402-09-18bool(false) راهنمایان گردشگری سرمایه های استان در حوزه گردشگری هستند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 18 آذر 1402

Today : Sat, December 9, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134334 تاریخ انتشار:  1402-06-26 - 11:17 تعداد بازدید:  255
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون امور اقتصادی استاندارهمدان:
راهنمایان گردشگری سرمایه های استان در حوزه گردشگری هستند

نویسنده : مریم مقدم

اخبار


نماینده راهنمایان گردشگری استان: سهم دولتی بیمه راهنمایان گردشگری دوباره قطع شده است

 سهم دولتی بیمه راهنمایان گردشگری دوباره قطع شده است . این سهم میتوانست روزنه امیدی برای راهنمایانی باشد که از مبلغ 1 میلیون و هفتصد هزار تومان سهم بیمه اشان تنها 400 هزار تومان آن را پرداخت کنند . اما حالا خبری از این سهم دولتی نیست . روز گذشته نشست صمیمی بین راهنمایان با معاون امور اقتصادی استاندار همدان برگزار شد  که یکی از موارد جدی مطرح شده از سوی راهنمایان گردشگری همدان  این موضوع بود.

 معاون امور اقتصادی استانداردر حاشیه این نشست با اطمینان به آنها برای پیگیری مطالباتشان گفت : راهنمایان گردشگری از جمله سرمایه های استان در حوزه گردشگری هستند و آنها صرفا راهنمای تور نیستند،بلکه در شناخت و آگاهی بخشی به گردشگران و توسعه روابط و همکاری‌های فرهنگی و گردشگری و دیپلماسی عمومی می‌توانند نقش آفرین باشند.

سید مجتبی حسینی افزود :  در مطالعات گردشگری راهنمایان به عنوان یکی از عناصر پایداری فرهنگی در نظر گرفته شده اند. راهنمایان از جمله عاملان برای معرفی و بهتر شناساندن محیط و مقصد محسوب می گردند. نقش راهنمایان به عنوان ارائه کننده اطلاعات، تسهیل کننده روابط اجتماعی، میان فرهنگی، انگیزاننده حفظ ارزش ها، مفسر محیط طبیعی و فرهنگی، وتسهیل در روابط بینافرهنگی وتعاملات انسانی نقش واهمیت انان را دوچندان می نماید.ودر کنار ان  می توان به سایر نقش های ،راهنمای گردشگری از جمله: آموزش، نماینده سازمان، ایجاد کننده امنیت، روابط عمومی، حل کننده مشکل، مشاور و معتمد اشاره نمود.

وی افزود : یک راهنمای گردشگری بیش از اینکه مفسر و تشریح کننده ویژگی های محیطی مقصد گردشگری باشد، یک شخص قابل اعتماد برای ایجاد انگیزه، باور، اعتقاد، امید، کسب تجربه و نگرش افراد از سفر و گردشگری است. راهنمای گردشگری بیش از آنکه حضور فیزیکی دارد، دارای نقش ذهنی و فرهنگی بسیار با ارزش است. راهنمای گردشگری در حقیقت فردی است که می تواند در تجربه اندوزی گردشگران نقش بسزایی ایفا نماید.

 حق بیمه دولتی راهنمایان گردشگری قطع شد

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری استان همدان به چالش قطع بیمه راهنمایان گردشگری اشاره کرد و در توضیح چگونگی برقراری این بیمه گفت : وقفه در بیمه راهنمایان گردشگری یکبار دیگر آنها را از ادامه فعالیت تخصصی ناامید کرد.  این دومین بار است که بیمه راهنمایان قطع میشود رضایتمندی راهنمایان گردشگری از اقدام وزارت میراث فرهنگی برای رفع مشکلاتشان اما این اقدام و پیگیری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به دل راهنمایان گردشگری خوش نشسته است.

حامد مجتبایی عنوان کرد :  صنفی که با وجود نقش پراهمیت‌شان در صنعت گردشگری به جز یک آیین‌نامه هیات وزیران سهمی در هیچ قانون بالادستی نداشتند، این توجه و حمایت از سوی وزیر و معاونان او به مذاقشان خوش آمده است.

وی افزود : در تیرماه سال 1401 به دلیل برخی اختلافات بین دو سازمان تامین اجتماعی و برنامه و بودجه، حق بیمه دولتی راهنمایان گردشگری قطع شد که این انقطاع اعتراض بسیاری از راهنمایان گردشگری را به دنبال داشت و کارزاری باعنوان «درخواست ادامه بیمه دولتی راهنمایان گردشگری» نیز به راه افتاد.

مجتبایی افزود :  فوریت موضوع شخص وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را پای کار آورد و شخصا برای رفع مشکل وارد مذاکره با مراجع ذیربط شد، مذاکراتی که در کم‌ترین زمان جواب داد و بیمه راهنمایان گردشگری با برطرف شدن وقفه از سر گرفته شد.

وی عنوان کرد : بیمه که به‌عنوان یکی از حقوق اولیه هر صنفی محسوب می‌شود سال‌ها به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های راهنمایان گردشگری و صنوف مربوط به آن‌ها تبدیل شده بود. نهایتا با پیگیری‌های صنوف همچنین از طریق کمیسیون تلفیق، برای نخستین‌بار در بودجه سال ۹۹ دولت مکلف شد تا سقف قانونی دو هزار راهنمای گردشگری را در قالب اقشار خاص تحت حمایت بیمه تأمین اجتماعی قرار دهد.

مجتبایی افزود :  قانونی که نهایتا از خردادماه ۱۴۰۰ عملیاتی و ۲۰ درصد حق بیمه راهنمایان گردشگری توسط دولت پرداخت شد، اما این حمایت دولتی در تیرماه سال جاری قطع و موجب نارضایتی واعتراض ذینفعان شد.

 راهنمایان از کم‌ترین کارهای زیرساختی بی‌بهره بوده‌اند

عضو هیات مدیره جامعه حرفه ای راهنمایان گردشگری استان همدان نیز دراینباره می‌گوید: در گذشته کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف به اختصاص بودجه برای بیمه راهنمایان گردشگری کرده بود، اما در این دوره برای نخستین‌بار این موضوع توسط ضرغامی و از سوی دولت در قالب لایحه ارائه شد.
مجتبی جوادیه بیان کرد: راهنمایان گردشگری با وجود اینکه به‌عنوان پیش‌ران صنعت گردشگری شناخته می‌شوند، اما طی این سال‌ها از کم‌ترین کارهای زیرساختی نیز بی‌بهره بوده‌اند.

جوادیه با تاکید بر اهمیت توجه مسئولان به این قشر، افزود: پس از دو سال بیکاری مطلق به دلیل کرونا موضوع بیمه روزنه امیدی برای راهنمایان گردشگری  شده بود که باز هم قطع شد.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیتی که برای بیمه راهنمایان درنظر گرفته شده ما باید این ظرفیت را در سراسر کشور توزیع کنیم. بنابراین به هر استان، با توجه به جمعیت راهنمایان کارت‌دارِ فعال، سهمیه‌ای اختصاص داده شده است.

مجتبی جوادیه درباره دلایل واگذاری انتخاب راهنمایان مشمول بیمه به ادارات میراث فرهنگی و گردشگری استان‌ها، توضیح داد: مرجع صادرکننده کارت راهنمایان گردشگری این ادارات هستند و متولی امر محسوب می شوند. ما از استان‌ها خواسته‌ایم براساس این شاخص‌ها، راهنمایان در اولویت را شناسایی و معرفی کنند اما در نهایت، این فهرست با نظر تشکل‌ها بررسی ‌شود.

وی  درباره در اولویت بودن راهنمایان بین‌المللی توضیح داد: براساس تعریف موجود راهنمای بین‌المللی شخصی است که با گردشگران خارجی در ایران همراه است، هرچند تعریف بین‌المللی، راهنمایان خروجی کار را هم در برمی‌گیرد، اما اولویت بیمه، دسته اول هستند و در ادامه راهنماهای که تور داخلی اجرا می‌کنند و بعد از آن‌ها اگر ظرفیت وجود داشت، راهنمایی که گردشگران ایرانی را در سفرهای خارجی همراهی می‌کند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com