ایفای نقش دانشگاه صنعتی همدان در توسعه هوش مصنوعی و صنایع معدنی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 8 خرداد 1403

Today : Tue, May 28, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135359 تاریخ انتشار:  1402-08-23 - 09:51 تعداد بازدید:  112
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایفای نقش دانشگاه صنعتی همدان در توسعه هوش مصنوعی و صنایع معدنی

نویسنده : نیر احمدی

اخبار دانشگاه صنعتی همدان؛ بازوی مشورتی و اجرایی استان در حوزه‌های هوش مصنوعی و صنایع‌ معدنی

رئیس دانشگاه صنعتی همدان از ابلاغ دو ماموریت از سوی استاندار همدان به دانشگاه صنعتی خبر داد و گفت: این ماموریت‌ها در حوزه‌های هوش مصنوعی و صنایع معدنی است.

به گزارش خبرنگار همدان پیام،  امیر مومنی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی همدان یک دانشگاه ماموریت گراست، اظهار کرد: دانشگاه صنعتی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ماموریت تربیت نیروی متخصص در رشته‌های مهندسی و پژوهش در حوزه‌های مهندسی را دارد.

وی افزود: در سال‌های اخیر با توجه با تاکیدات مقام معظم رهبری، شعار سال‌های اخیر در راستای رفع مشکلات صنعت به وسیله علم دانشگاه‌ها، قانون جهش دانش‌بنیان و همچنین اقتصاد مقاومتی، دانشگاه‌ها مکلفند با استفاده از تجربیات خود چرخ صنعت را بهتر بچرخانند.

مومنی گفت: دانشگاه صنعتی همدان نیز در این راستا احساس تکلیف می‌کند که نقش مؤثرتری را در تعاملات صنعتی و اقتصادی استان داشته باشد و برای تحقق این مسئله با استانداری در تعامل هستیم.

وی تصریح کرد: در روزهای گذشته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان در جلسه شورای دانشگاه صنعتی حضور داشتند و در این بحث ماموریت دانشگاه برای رفع مشکلات صنعت و توسعه صنعتی و اقتصادی استان مطرح شد.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان بیان کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد دانشگاه علاوه بر مسئوليتی که پیش از این استاندار به دانشگاه واگذار کرده در حوزه‌های دیگر علوم مهندسی به عنوان هاب علمی استان و منطقه ایفای نقش کند.

مومنی درباره دو ماموریتی که از سوی استاندار همدان به دانشگاه صنعتی ابلاغ شده است، گفت: این ماموریت‌ها در حوزه‌های هوش مصنوعی و صنایع معدنی است به این صورت که قرار شد دانشگاه در کارگروه‌ها، فعل و انفعالات فن‌آوری و توسعه پژوهش و توسعه دانش بنیان استان نقش ایفا کرده و به بالنده شدن آنها کمک کند.

وی افزود: استان همدان ذخایر معدنی ارزشمندی دارد و دانشگاه صنعتی همدان نیز از رشته مهندسی معدن در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بهره‏‌مند و به دنبال ایجاد مقطع دکترا در این رشته است.

مومنی به ظرفیت دانشگاه در حوزه هیأت علمی اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر با توجه به پتانسیل‌های استان همدان در زمینه صنایع معدنی و کشف معادن جدید لیتیوم پیشنهاد دادیم دانشگاه صنعتی به عنوان بازوی مشورتی و اجرایی استان در حوزه صنایع معدنی به طور عام و در حوزه معادن تازه کشف شده لیتیوم به‌ طور خاص در چرخه فرآوری از اکتشاف و استحصال و فرآوری تا محصول ایفای نقش کند.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان خاطر نشان کرد: علاوه بر رشته مهندسی معدن، بسیاری از رشته‌های دانشگاه صنعتی مانند مهندسی مواد، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی شیمی با این موضوع درگیر خواهند شد.

وی در ادامه به ظرفیت‌های دانشگاه صنعتی در حوزه هوش مصنوعی پرداخت و گفت: امروز هوش مصنوعی به عنوان یکی از عرصه‌های نوپدید تکنولوژی در دنیا مطرح شده و دانشگاه صنعتی نیز از اساتید خوبی در این حوزه بهره‏‌مند است.

مومنی تاکید کرد: گروه مهندسی کامپیوتر، توانمندی زیادی در این زمینه دارد و دانشجویان خوبی با رتبه‌های برتر وارد دانشگاه صنعتی می‌شوند، علاوه بر این ظرفیت‌های فوق باعث شد که ماموریت توسعه هوش مصنوعی در استان به دانشگاه صنعتی واگذار شود.

 رئیس دانشگاه صنعتی همدان در پایان عنوان کرد : اخیرا جلسه‌ای با مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری همدان داشتیم و در خصوص بحث توسعه هوش مصنوعی در مدیریت شهری مذاکره کردیم، در نهایت قرار شد کارگروهی بین دانشگاه صنعتی و سازمان همیاری شهرداری ايجاد و از ظرفیت علمی موجود در دانشگاه صنعتی برای توسعه هوش مصنوعی در مدیریت شهری استفاده شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com