ساماندهی میدان امام؛ قـربانی اعتبار و اختلاف همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Thu, September 24, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  69581 تاریخ انتشار:  1394-12-17 - 05:45 تعداد بازدید:  2315
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ساماندهی میدان امام؛ قـربانی اعتبار و اختلاف

اخبار
  ميدان امام خمینی(ره) همدان به عنوان یک بافت تاریخی ارزشمند باید مورد توجه و حساسیت سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد تا بتوان اعتبارات مورد نیاز برای ساماندهی آن را تأمین کرد.
شهردار همدان از نبود تعامل دستگاه‌ها برای احیای بافت تاریخی همدان گلایه کرد و گفت: شهرداری همدان به صورت داوطلبانه ساماندهی میدان امام خمینی(ره) همدان را از سال گذشته آغاز و اعتباراتی را در این زمینه هزینه کرده است. سید مصطفی رسولی در کمیسیون خدمات شهری و حمل‌ونقل ترافیک شورای شهر همدان با اشاره به اینکه میراث‌فرهنگی همدان باید با حمایت‌های لازم شهرداری را در عملیاتی‌کردن پروژه کمک کند، افزود:شهرداری همدان با نداشتن اعتبار اقدام به ساماندهی میدان امام(ره) همدان را آغاز کرده و در ابتدا قرار بود 70 میلیون تومان برای این طرح هزینه شود ولی تاکنون بیش از 200 میلیون تومان برای شهرداری همدان هزینه در برداشته است.
شهردار همدان با تأکید بر اینکه میدان امام خمینی(ره) همدان هویت شهر است و باید به درستی ساماندهی شود، گفت: با توجه به قرار گرفتن بانک ملی در یک جداره از میدان تاریخی امام(ره) مذاکرات لازم برای ساماندهی این بخش صورت گرفته و بانک ملی اعلام آمادگی کرده تا تمامی هزینه‌های آن را تأمین کند.
وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی برای احیای بافت‌های تاریخی شهر همدان همکاری لازم را داشته باشد، اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر تعامل و همکاری مناسبی بین دستگاه‌ها برای ساماندهی میدان‌ امام(ره) همدان و بافت‌های تاریخی وجود ندارد که این روند باید اصلاح شود.
شهردار همدان افزود: هر میزانی که میراث فرهنگی همدان اعتبار برای ساماندهی میدان امام(ره) و بافت‌های تاریخی در بازار تأمین کند، شهرداری نیز بودجه تزریق می‌کند.
 اعتبارات ناکامی میراث فرهنگی
مدیرکل میراث‌فرهنگی همدان با بیان اینکه اعتبارات میراث فرهنگی پاسخگوی احیای بافت تاریخی همدان نیست، گفت: اعتبارات براساس اولویت برای مرمت و بازسازی بافت تاریخی تزریق می‌شود.
علی مالمیر در کمیسیون خدمات شهری و حمل‌ونقل ترافیک شورای شهر همدان اظهار کرد: میدان امام خمینی(ره) همدان در دهه 70 ثبت ملی شده و 20 سالی است که میراث فرهنگی در زمینه مرمت و حفظ این بافت تاریخی مشغول است.
 وی با اشاره به اینکه جای خوشحالی دارد که امروز حفظ بافت تاریخی میدان امام(ه) همدان به دغدغه شهرداری و شورای شهر تبدیل شده است، افزود: هزینه‌های بسیاری برای مرمت و احیای بافت تاریخی نیاز است ولی اعتبارات میراث فرهنگی پاسخگوی نیاز موجود نیست.
به گزارش تسنیم، مالمیر با اشاره به اینکه اینگونه بافت‌های تاریخی دارایی‌های مردم استان و کشور هستند، گفت: تمامی مردم باید در این زمینه سهم داشته و احساس دغدغه داشته باشند چراکه کسی مالک میدان امام(ره) نبوده و همگی باید از ظرفیت‌های این میدان استفاده کنند.  وی با بیان اینکه ساماندهی بازار و میدان تاریخی امام خمینی(ره) همدان نیازمند انجام اقدامات بسیاری است، بیان کرد: مهمترین و اساسی‌ترین نکته در رابطه با میدان تاریخی امام خمینی(ره) همدان حفظ بافت تاریخی آن است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان با اشاره به اینکه متأسفانه در ایام تبلیغات انتخابات به انواع مختلف به بدنه میدان تاریخی امام خمینی(ره) همدان آسیب وارد کرده و بدنه این بافت تخریب شد، گفت: باید تمامی دستگاه‌ها در زمینه حفظ این بافت تاریخی همفکری داشته باشند.
مالمیر با بیان اینکه امسال در زمینه تأمین اعتبارات مرمت و احیاي بافت تاریخی با مشکلات بسیاری مواجه بوده و سازمان این روزها درگیر پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود است، افزود: کار بزرگ نیازمند همکاری جمعی بوده و نیاز است تا همگی دستگاه‌ها تعامل و همکاری مناسبی در این زمینه داشته باشند.
وی اظهار کرد: انتظار می‌رود شهرداری و سایر دستگاه‌ها همکاری و تعامل مناسبی در زمینه تأمین اعتبار موردنیاز برای مرمت و بازسازی بافت تاریخی همدان داشته باشند؛ چراکه سازمان میراث فرهنگی همدان به دنبال حذف اعتبارات ملی در این زمینه است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با اشاره به اینکه تمام توان خود را برای جذب اعتبارات ملی به‌کار می‌گیریم، بیان کرد: تاکنون از سوی سازمان میراث فرهنگی قول رقم و ریال مشخصی داده نشده ولی تلاش لازم برای جذب اعتبار انجام می‌شود.
 شهرداری بافت بازار تشکیل شود
معاون اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان همدان بر تشکیل شهرداری بافت بازار در این شهرستان تأکید کرد و گفت: مرمت و احیای بافت تاریخی نیازمند ایجاد دغدغه عمومی است.
بهرام توتونچی افزود: جای خوشحالی دارد که شهردار و مسئولان شورای شهر دغدغه لازم در زمینه احیا و ساماندهی میدان امام خمینی(ره) همدان را دارند.
 وی با اشاره به اینکه میراث‌فرهنگی مقابل شهرداری نبوده و تعامل لازم برای ساماندهی این بافت تاریخی وجود دارد، گفت: ساماندهی میدان امام خمینی(ره) همدان با ورود تنها یک دستگاه همچون میراث فرهنگی یا شهرداری تعیین‌تکلیف نمی‌شود و نیاز است تا تمامی دستگاه‌ها اقدامات لازم را در این زمینه داشته باشند.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com