بیشترین بارش‌های امسال 731 میلی‌متر در نهاوند ثبت شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 26 خرداد 1403

Today : Sat, June 15, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137791 تاریخ انتشار:  1403-02-20 - 09:30 تعداد بازدید:  628
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بیشترین بارش‌های امسال 731 میلی‌متر در نهاوند ثبت شد

اخبار


در استان همدان بیشترین افزایش بارش در شهرستان‌های نهاوند، همدان، ملایر و تویسرکان به ثبت رسیده است.

مدیرکل هواشناسی استان همدان اعلام کرد: در زمینه رخداد بارش‌های مؤثر در 4ماه اخیر در استان همدان اظهار کرد: بیشتر شهرهای استان همدان دارای آب و هوایی سرد و نیمه‌خشک، با تابستانی معتدل و زمستانی سرد و دارای فصول کوتاه در بهار و پاییز است و از نظر بارش به دو فصل خشک و تر تقسیم می‌شود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان، حسین عابد افزود: به طور میانگین بارش‌های ایستگاه هواشناسی فرودگاهی همدان از نیمه آبان آغاز شده و تا نیمه اردیبهشت ادامه می‌یابد؛ به عبارتی می‌توان گفت که در 5ماهه خرداد تا مهر حدود ۸درصد و در 7ماهه آبان تا اردیبهشت ۹۲درصد بارش را دریافت می‌کند.

عابد مطرح کرد: میانگین بارش بلندمدت سال زارعی (ابتدای مهر تا ۳۱شهریور) استان همدان برابر با ۳۴۰میلیمتر و برای ایستگاه هواشناسی فرودگاهی همدان این عدد برابر با ۳۱۲میلیمتر است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال زارعی۱۴۰۳-۱۴۰۲ تاکنون مقدار بارش استان به مقدار ۳۳۵میلیمتر رسید که ۲۳میلیمتر بیشتر از بلندمدت و ۱۱۷میلیمتر بیشتر از سال زارعی قبل ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی استان همدان ادامه داد: این شرایط برای شهرستان همدان ۶۶میلیمتر بیشتر از بلندمدت و ۱۵۸میلیمتر مشاهده شده که ۲۸میلیمتر از افزایش بارش در بازه زمانی مربوط به ۵۰روز اخیر بوده است.

وی بیان کرد: در بین شهرستان‌های استان همدان بیشترین افزایش بارش در شهرستان‌های نهاوند، همدان، ملایر و تویسرکان به ثبت رسیده است، هر چند شهرستان‌های رزن، درگزین و اسدآباد هنوز به بارش نرمال نرسیده‌اند.

عابد خاطرنشان کرد: نکته بسیار با اهمیت مربوط به موج‌های بارشی است که از اواخر دی‌ماه سال۱۴۰۲ تا نیمه اردیبهشت استان همدان را تحت تأثیر قرار دادند؛ برای نمونه در ۲۸ و ۲۹اسفند میانگین بارش استان ۴۰میلیمتر، میانگین بارش‌های منتهی به ۶فروردین ۲۴میلیمتر و بارش ۴۸ساعته منتهی به ۲۳ فروردین به ۲۵میلیمتر و میانگین بارش استان منتهی به ۱۵اردیبهشت ۳۰میلیمتر ثبت شده است.

وی یادآور شد: در 4موج مذکور، تمامی بارش‌ها، فراتر از بارش مؤثر در استان بوده است. این بارش‌ها برای محصولات باغی و رزاعی و به ویژه دیم‌زارها به شدت مفید بوده است.

عابد گفت: از ابتدای سال زارعی تاکنون بیشترین بارش ایستگاهی در ایستگاه‌های پایش هواشناسی استان از ایستگاه باران‌سنجی تاریکدره نهاوند با ۷۳۱میلیمتر و کمترین آن در قهورد شهرستان کبودرآهنگ ثبت شده است.

 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com