1401-02-171401-02-27bool(false) آغاز جیره بندی آب همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : سه شنبه ، 27 ارديبهشت 1401

Today : Tue, May 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120228 تاریخ انتشار:  1400-08-04 - 09:23 تعداد بازدید:  152
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

محدودیت های جدید و روزانه قطع آب همدان اعلام شد
آغاز جیره بندی آب

نویسنده : غزل اسلامی

اخبار

بر اساس اعلام قبلی متولیان تامین آب در استان با پایان منابع ساعات قطع آب افزایش می یابد.

ذخایر آب سد اکباتان تا پایان آبان‌ماه به پایان می‌رسد بر این اساس برنامه اعمال مدیریت فشار در شهر همدان از شب به روز منتقل می‌شود.
معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان با ابراز ناخرسندی از شرایط موجود گفت: متأسفانه با وجود خشکسالی‌های اخیر ذخایر آبی سد اکباتان روزهای پایانی خود را سپری می‌کند و به‌زودی این منبع را از دست می‌دهیم.
حمیدرضا نیکداد افزود: ذخیره سد اکباتان احتمالاً تنها تا اواخر آبان‌ماه پاسخگو است و بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی در آبان‌ماه میزان بارش زیر حد نرمال و در آذرماه در حد نرمال پیش‌بینی شده است، اما طبق تجربه ممکن است تغییراتی در این پیش‌‌‌‌‌بینی‌ها به‌وجود بیاید.
وی بیان کرد: بر همین اساس برنامه شرکت آب و فاضلاب استان انتقال برنامه مدیریت مصرف از شب به روز خواهد بود که مطابق آن شهر به 2 منطقه تقسیم می‌شود.
نیکداد افزود: بر اساس این برنامه هر منطقه بیش از 3 ساعت افت فشار نخواهد داشت که در این خصوص برخی مناطق از ساعت ۹ صبح تا ۱۲و مناطق دیگر از ساعت ۱۵تا ۱۸ افت فشار آب خواهند داشت.
معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آبفا بیان کرد: این برنامه از امروز 4 آبان‌ماه به مدت 2 هفته اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه مردم باید در این نوع مدیریت کمک‌حال ما باشند، گفت: از شهروندان عزیز خواستاریم به منظور حفظ منابع آبی موجود، آب ذخیره نکنند و مدیریت صحیحی در این زمینه داشته باشند چراکه در غیر این‌صورت بخشی از ذخایر به این‌صورت هدر می‌رود.
نیکداد در ادامه با بیان اینکه سال آبی گذشته برای کشور، استان و شهر همدان سال خوبی نبود، بیان کرد: متأسفانه در این شرایط شاهد ۴۲ درصد کاهش نزولات جوی بودیم و با ادامه این روند چشمه‌ها و برخی قنوات استان وارد بحران جدی خشکی و بی‌آبی می‌شوند.
وی با بیان اینکه شهرستان‌های همدان، اسدآباد، کبودراهنگ و فامنین تحت تنش قرارگرفتند، گفت: البته با مدیریت شرایط توانستیم مشکل مابقی شهرستان‌ها را مرتفع کنیم، اما بحران کم‌آبی در شهر همدان جدی‌تر بود.
معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اشاره به آب‌رسانی سیار به۸۴ روستا در 6 ماهه نخست سالجاری بیان کرد: در این شرایط مشکل اساسی در شهر همدان احساس شد چراکه بیش از ۷۰ درصد تأمین آب در این شهر از محل سد اکباتان بود.
وی افزود: در چنین شرایطی چنانچه سد اکباتان از دسترس خارج شود وضعیت بسیار شکننده و بحرانی خواهد بود و بر همین اساس از سال 1399 جلسات مدیریتی برگزار و از اردیبهشت‌ماه سالجاری تصمیماتی مبنی بر مدیریت فشار آب در شهر اعمال شد.
نیکداد بیان کرد: بر اساس شرایط مذکور تصمیماتی مبنی بر ایجاد منابع ذخیره جایگزین اتخاذ شد که از جمله این موارد می‌توان به بهره‌گیری از خط اضطراری تأمین آب برای همدان و اجاره چاه‌های کشاورزی اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب توزیع‌کننده آب در استان است، گفت: استان همدان با بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت، دارای یک میلیون و ۱۰۰هزار نفر جمعیت شهری است که بر همین اساس در حال‌حاضر۱۰۰درصد جمعیت شهری و ۸۳ درصد روستاها تحت‌پوشش آبفای استان است.
وی با بیان اینکه استان همدان دارای ۳۲ شهر و هزار و ۶۲روستا می‌باشد، بیان‌کرد: از مجموع روستاهای مذکور ۸۰۳ روستا تحت‌پوشش خدمت آبفای استان و مابقی غیر تحت‌پوشش هستند.
نیکداد با بیان اینکه در حال‌حاضر ۵۲۲ روستای استان تحت‌پوشش ۶۳ مجتمع آبرسانی روستایی قرار دارند، گفت: منابع تأمین آب در روستاها شامل ۸۸۰ حلقه چاه، ۲۲۹چشمه، ۶۲حلقه قنات و ۹۶۶ مخزن ذخیره آب است ضمن اینکه در شهرها نیز منابع تولیدی شامل ۱۸۳حلقه چاه،۳ چشمه،۴ قنات و ۷۹ مخزن ذخیره می‌باشد.
معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آبفا در پایان افزود: شهروندان اگر در این زمینه با مشکلاتی مواجه شدند با شماره 122 تماس بگیرند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com