بزودی ساختمان ایستگاه همدان افتتاح می‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132705 تاریخ انتشار:  1402-03-28 - 09:26 تعداد بازدید:  699
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خبرهای خوش از راه‌آهن
بزودی ساختمان ایستگاه همدان افتتاح می‌شود

نویسنده : غزل اسلامی

اخبار


 ملایر، علیصدر و سنندج به ریل همدان متصل می‌شوند

 قطار 5ستاره را با قطارفعلی جابجا می‌کنیم


 اولویت راه‌آهن استان به ترتیب، تکمیل ایستگاه اصلی قطار در رباط شورین، بهره‌برداری از خط آهن همدان-سنندج و سپس تکمیل خط آهن همدان-ملایر خواهدبود.

طبق گفته‌های مدیرعامل راه‌آهن غرب کشور، ساختمان سالن مسافری ایستگاه اصلی راه‌آهن همدان 95درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مابقی آن بزودی تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود.

سیدسعید ابراهیم‌نژاد ادامه داد: این سالن تا سال 98 که بنده به همدان آمدم نزدیک به 10درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما حالا در تلاش هستیم که هرچه سریع‌تر آن را به مرحله بهره‌برداری برسانیم؛ چون تکریم مسافر در اولویت ما در راه‌آهن قراردارد و از اینکه مسافران در سالنی کوچک در انتظار ساعت حرکت می‌ایستند برای ما ناراحت‌کننده است.

وی با تأکید بر اینکه این ایستگاه سازه بی‌نظیری دارد، ادامه داد: این سالن در مساحتی به ابعاد 2هزار و 500متر ساخته می‌شود که هیچکدام از ایستگاه‌های قطار در سطح کشور در این اندازه نیست. ایستگاه قطار تهران حدود 100متر و ایستگاه مشهد نیز حدود 150متر کوچکتر از ایستگاه همدان هستند.

ابراهیم‌نژاد گفت: ایستگاه همدان به‌خاطر موقعیت جغرافیایی که دارد، پس از تکمیل راه‌آهن سنندج و ملایر‌، شاهراه غرب خواهدشد و برای کشور اهمیت ویژه‌ای خواهدداشت.

 راه دسترسی اصلاح شد

مدیرعامل راه‌آهن غرب کشور درباره اصلاح راه دسترسی همدان به راه‌آهن هم گفت: این وظیفه شرکت زیرساخت‌ است. در چند ماه گذشته این مسیر اصلاح شده ولی حدود 320متر از این راه معارض دارد که باید رفع شود.

ابراهیم‌نژاد بیان اینکه کرد: استاندار و دادستان برای تأمین برق و اصلاح کامل این راه دستور اکید داده‌اند.

 ایستگاه فعلی بهترین موقعیت را دارد

وی درباره ایستگاهی که پیش از این قراربود در داخل شهر ساخته شود و ایستگاه فعلی به ایستگاه باری تبدیل شود، توضیح داد: آقای خرم استاندار سابق همدان جانمایی این ایستگاه را مشخص کرده و به‌درستی این کار را انجام داده است، این ایستگاه پس از بهره‌برداری از راه‌آهن سنندج و ملایر کارآیی بالایی خواهدداشت.

مدیرعامل راه‌آهن غرب کشور با تأکید بر اینکه در داخل شهر پدافند غیرعامل نداشت، گفت: اگر می‌خواستیم ایستگاه را داخل شهر همدان بسازیم نهایتأ 6هزار متر فضا موجود بود اما ایستگاه فعلی بالغ بر 78هزار متر است. ضمن اینکه زیرساختی ایجاد شده بود و ساخت دوباره ایستگاه در داخل شهر هدردادن پول بیت‌المال بود.

 بزودی قطار 5ستاره می‌آوریم

ابراهیم‌نژاد با بیان اینکه تا سال 1398، 4روز درمیان یک سفر رفت و برگشت به مشهد مقدس انجام می‌شد، ادامه داد: در حال حاضر روزانه یک سفر با ظرفیت کامل رفت از همدان به مشهد و سفر برگشت انجام می‌شود.

وی گفت: ریل همدان-مشهد بالاترین ضریب اشغال در شبکه ریلی کشور را دارد.
ابراهیم‌نژاد گفت: علاوه بر این بالابردن کیفیت قطار نیز در دستور کار است و بزودی قطار رجا را با قطار 5ستاره جابجا می‌کنیم.

مدیرعامل راه‌آهن غرب کشور با تأکید بر اینکه مسافران می‌توانند از این قطار برای سفر به تهران نیز استفاده کنند، توضیح داد: پیش از این توقف همدان به تهران در رباط کریم حدود 40دقیقه بود که مسافران تهران را برای استفاده از قطار بی‌رغبت می‌کرد اما در حال حاضر با تغییر در ساعت سفر این توقف به 2دقیقه کاهش یافته و مدت سفر به 4ساعت کاهش یافته است. ضمن اینکه مسافران در ایستگاه قطار تهران و در داخل شهر پیاده می‌شوند.

 جابجایی بار مهمترین وظیفه راه‌آهن است

ابراهیم‌نژاد تأکید کرد: کارِ ما در راه‌آهن فقط جابجایی مسافر نیست بلکه 90درصد از جابجایی‌ها برای حمل بار خواهدبود، اما متأسفانه اغلب همدانی‌ها با راه‌آهن احساس غریبگی می‌کنند و برای حمل بار کمتر از آن استفاده می‌کنند.

وی گفت: در دوره‌هایی که همدان با چالش واردات برخی نهاده‌ها به استان مواجه بود از طریق ریل این نهاده‌ها را از جنوب به همدان منتقل کردیم و هنوز هم ادامه دارد ولی این کار را می‌توانیم برای همه بخش‌ها انجام بدهیم؛ چنانچه برخی کارخانه‌ها بار خود را از این طریق جابجا می‌کنند.

ابراهیم‌نژاد با تأکید بر اینکه حدود یک‌سال این راه‌آهن از اولویت استان خارج شده بود، گفت: اگر همینطور ادامه می‌یافت راه‌آهن  همدان هم شبیه فرودگاه می‌شد، اما حالا با سفرها و جابجایی باری که انجام می‌شود همه می‌دانند که راه‌آهن فعال در همدان داریم.

وی گفت: زمانی که بنده را به همدان مأمور کردند 6ماه راجع‌به این استان تحقیق کردم و متوجه شدم همدان هشتمین استان دارای معادن است و 2/8میلیارد تن معادن پایدار دارد اما به‌خاطر مشکلات جابجایی بار و فرسودگی دستگاه‌های معادن حدوداً با کمتر از 10درصد ظرفیت کار می‌کند.

ابراهیم‌نژاد تأکید کرد: تمرکز همدانی‌ها بر جابجایی مسافر از طریق این قطار بوده اما عمده کار آن جابجایی بار است، و ما می‌توانیم بار را تا اروپا منتقل کنیم و مجموعه استان از نظر اقتصادی متحول شود.

 قطار همدان-بیجار غارعلیصدر را هم پوشش می‌دهد

وی درباره راه‌آهن همدان ملایر و همدان زنجان هم گفت: همدان-زنجان پیشنهاد هرکسی بوده بسیار بجا بوده است، چون این قطار از همدان آغاز می‌شود و در مسیر از غارعلیصدر و بیجار می‌گذرد و سپس به زنجان می‌رسد و این به رونق علیصدر هم کمک می‌کند. این مسیر همدان را از بن‌بست خارج کرده و در بلندمدت توجیه اقتصادی دارد.

ابراهیم‌نژاد گفت: اولویت راه‌آهن استان پس از تکمیل ایستگاه اصلی و بهره‌برداری از راه‌آهن همدان- سنندج، تکمیل راه‌آهن همدان-ملایر است. به گفته مدیرعامل راه‌آهن غرب کشور، راه‌آهن همدان-سنندج نیز بزودی به مرحله بهره‌برداری خواهدرسید.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com