بیرون آمدن از مسأله کم آبی امکانپذیر است همدان پیام
 
 
شنبه - 30 تير 1397 - شماره 3244
 
امروز : يكشنبه ، 31 تير 1397

Today : Sun, July 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82278 تاریخ انتشار:  1396-06-15 - 05:45 تعداد بازدید:  70
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بیرون آمدن از مسأله کم آبی امکانپذیر است

اخبار

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه موضوع محدودیت منابع آب موضوع جدی و نگرانی امروز و فردای کشور است خاطر نشان کرد: بیرون آمدن از مسئله کم آبی با تبدیل شدن به موضوعی ملی امکانپذیر است.
اسحاق جهانگیری با تاکید بر اهمیت موضوع آب در کشور اظهار کرد: ما در کشوری هستیم که مسئله آب به عنوان اصلی‌ترین مسئله مطرح است و در میان محدودیت‌های پیش‌روی توسعه پایدار کشور، از همه مهمتر و قابل توجه‌تر است.
وی با تاکید بر اینکه کل کشور با محدودیت منابع آب مواجه هستند خاطر نشان کرد: موضوع کمبود آب موضوعی جدی و نگرانی امروز و آینده است.
به گزارش ایسنا، معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: موضوع محدودیت منابع آب بدان معنا نیست که وارد بحران جدی شده‌ایم و بیرون آمدن از آن ممکن نیست بلکه مسئله ای است که باید آن را به موضوع ملی تبدیل کنیم وبه دنبال راهکارهای مشترک آن باشیم. در این زمینه ملت، دولت و همه ارکان نظام باید برای حل مسئله کم‌آبی بسیج شوند.
جهانگیری با بیان اینکه حل بخشی از مسئله آب برعهده وزارت نیرو است، خاطر نشان کرد: در دولت یازدهم وزارت نیرو به این موضوع توجه کرد و طرحی به نام تعادل بخشی دشت‌ها را برنامه‌ریزی نمود که این طرح باید در دولت دوازدهم نیز پیگیری شود. همچنین در دولت قبل جلسات شورای آب به طور مرتب و منظم تشکیل شد.
وی اظهار کرد: شاید در دولتهای قبل تعداد جلسات آب برگزار شده به دو رقم نرسیده باشد. در دولت یازدهم بیش از 31 جلسه آب با حضور مسئولان مربوطه و به صورت جدی برگزار گردید.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ممکن است نیازمند تامین آب از خارج از مرزها و دریاهای کشور باشیم، تصریح کرد: انتقال آب از دریای عمان و خیلج فارس باید به طور جدی مورد بررسی قرار بگیرد. ایران تاکنون در مقایسه با برخی از کشورها کمترین استفاده از آب دریاها را داشته است.
وی افزود: همچنین باید دراستفاده از آب رودخانه‌های مشترک با کشورهای همسایه نوعی دیپلماسی برقرار کنیم که حق آبه کشور ایران گرفته شود.
جهانگیری خاطر نشان کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم تنها موردی که با اجازه خاص از صندوق توسعه ملی برداشت شد مربوط به موضوع تامین آب بود. در این زمینه بیش از 8 میلیارد دلار با مجوز رهبری از صندوق توسعه ملی برداشته شد و به پروژه‌های در حال اجرا در غرب کشور تخصیص یافت.
جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در زمینه منابع مصرف آب باید کارهای جدی انجام شود گفت: در بخش مصرف آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزها باید بدانند که نیازمند صرفه جویی هستیم در غیر این صورت حجم بالای مصرف آب کشاورزی برای کشور آسیب زا خواهد بود.
جهانگیری برنامه ریزی برای طراحی الگوی کشت در کشور، آبیاری مدرن و آبخیزداری را از جمله اقدامات مورد نیاز در حوزه کشاورزی عنوان کرد.
وی تامین آب شرب کشور را از جمله مهمترین برنامه‌های دولت عنوان و اظهار کرد: در دولت یازدهم جلسات متعددی برای آب شرب برخی از شهرها تشکیل شد که بنا به دلایلی رسانه‌ای نشد. نتیجه این جلسات آن شد که باید آب شرب اطمینان بخش و با کیفیت برای مردم تامین شود؛ چراکه سلامت مردم مهمترین مسئله کشور است.
جهانگیری با تاکید بر اینکه وظیفه دولت آبرسانی با کیفیت بالا به همه شهرها وروستاها است، خاطر نشان کرد: در سال 95 به همت کارکنان وزارت نیرو به 2950 روستا آبرسانی شد. این درحالی بود که در گذشته به طور متوسط 200 الی 300 بشکه آبرسانی انجام می شد.
وی با بیان اینکه طرح آبرسانی به روستاها و شهرها در سال 96 ادامه خواهد داشت از مردم خواست تا نسبت به مصرف آب شرب دقت و صرفه جویی داشته باشند.
معاون اول رئیس‌جمهور در پایان با تاکید بر لزوم اتمام پروژه های نیمه تمام حوزه‌های آب و برق گفت: پروژه‌های صد هزار میلیارد تومانی نیمه تمامی که در بخش آب و فاضلاب وجود دارد، جز با مشارکت بخش خصوصی تکمیل نخواهند شد. در همین زمینه باید به گونه‌ای عمل کنیم که با ایجاد جذابیت لازم برای بخش خصوصی شاهد حضور این بخش در پروژه های آبی و برقی باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com