1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) زنگ خطر بیماری‌های تنفسی در همدان به صدا درآمد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 9 مهر 1402

Today : Sun, October 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


نمایشگاه تهران
عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  127298 تاریخ انتشار:  1401-07-27 - 02:40 تعداد بازدید:  150
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

زنگ خطر بیماری‌های تنفسی در همدان به صدا درآمد

اخبار


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان از افزایش مراجعه بیماران با علائم تنفسی به مراکز درمانی استان، خبر داد و گفت: زنگ خطر بیماری‌های با علائم عفونت‌ ویرال(ویروسی) دستگاه تنفسی در همدان به صدا درآمده است.

رضا طهماسبی در گفت‌وگو با ایسنا، پیرامون افزایش مراجعه بیماران با علائم گوارشی و تنفسی به مراکز درمانی استان، اظهار کرد: طی دو هفته گذشته تعداد مراجعان بیمارستانی از نظر بیماری‌های ویرال تنفسی در استان همدان افزایش پیدا کرده و در برخی از روزها آمار مراجعه بیماران به مراکز درمانی تا دو برابر نسبت به سه هفته قبل به ویژه در اطفال افزایش پیدا کرده است.

طهماسبی تصریح کرد: زنگ خطر بیماری‌های با علائم عفونت ویرال(ویروسی) سیستم تنفسی به صدا درآمده و سیر مراجعان به بیمارستان‌ها به ویژه در اطفال افزایش پیدا کرده بنابراین باید مردم را آگاه کرد. مدارس به مدت دو سال غیرحضوری بوده و به یکباره دانش‌آموزان به مدارس بازگشتند و سیر بیماری‌های ویروسی همیشه در این فصل وجود داشته است همچنین کودکان مراقبتی مانند بزرگسالان از خود ندارند.

وی با بیان اینکه درصدی از مراجعات برای کروناویروس، آنفلوآنزا و بیماری‌های ویرال تنفسی است، مطرح کرد: لازم است تا هم‌استانی‌ها در این شرایط از ماسک استفاده کنند و اگر کسی علائم تنفسی و علائم همخوان با سرماخوردگی دارد همچنین باردار است یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و نقص سیستم ایمنی است باید به پزشک مراجعه کند چراکه ممکن است به درمان‌های ضدویرال آنفلوآنزا احتیاج داشته باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: مادران باردار و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند لازم است واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. این افراد می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی این واکسن را دریافت کنند.

وی در رابطه با درمان بیماری آنفلوآنزا توضیح داد: در کرونا درمان ثابت شده نداشتیم اما در زمینه آنفلوآنزا متفاوت است و درمان ثابت وجود دارد بنابراین اگر تشخیص قطعی آنفلوآنزا داده شود می‌توانیم با روش‌های درمانی به بهبود کامل برسیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: بیماری‌های ویروسی دیگری در این فصل مانند سرماخوردگی شایع است که درمان علامتی دارد و با تقویت سیستم ایمنی تقویت شود.

وی در رابطه با وضعیت شیوع کرونا در استان گفت: آمارها نشان می‌دهد کرونا هنوز وجود دارد اما شواهدی از همه‌گیری را نمی‌بینیم و از هر ۱۰ بیماری که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، یک نفر اُمیکرون، چهار نفر آنفلوآنزا و مابقی دارای سایر بیماری‌ها هستند.

طهماسبی خاطرنشان کرد: از نظر تعداد پذیرش از ۱۰۰ نفر از بیماران با علائم تنفسی که داشته باشیم، ۵ تا ۱۰ درصد نیاز به بستری و ۱ تا ۳ درصد نیاز به بستری در ICU و مراقبت ویژه دارند.

وی با اشاره به تمایل مراجعه به مراکز درمانی پس از حذف ارز ترجیحی داروها، مطرح کرد: ارز ترجیحی دارو با بیمه درنظر گرفته می‌شود و همین مسئله باعث شده تا افرادی که قبلاً خودشان از داروخانه‌ها دارو تهیه می‌کردند الان به علت گران شدن خرید بدون بیمه‌ دارو، به مراکز درمانی دولتی مراجعه کرده تا بتوانند با قیمت کمتری دارو تهیه کنند.

وی در رابطه با آمادگی مراکز درمانی استان، توضیح داد: همه مراکز درمانی دولتی در استان همدان تلاش می‌کنند تا حد امکان بیماران را پذیرش کنند. در کشور ما امکان جذب نیرو برای موارد خاص و مدت زمان معین وجود ندارد ضمن اینکه در حال حاضر هیچ پزشکی در استان نداریم که تمایل به همکاری با ما داشته اما پشت خط مانده باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایان در رابطه با وضعیت اقلام دارویی در مراکز درمانی، بیان کرد: مراکز درمانی دولتی در بخش بستری کمبودی از نظر تأمین سرم و دارو ندارند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com