1401-02-171401-02-27bool(false) هشدار به شیوع موج پنجم کرونا همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : سه شنبه ، 27 ارديبهشت 1401

Today : Tue, May 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  118235 تاریخ انتشار:  1400-03-30 - 08:58 تعداد بازدید:  235
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان به رنگ نارنجی
هشدار به شیوع موج پنجم کرونا

اخبار

 این روزها از شیوع کرونا، فقط یک ماسک بر روی صورت شهروندان باقی مانده و کمتر کسی به آمارهای شیوع این ویروس در کشور توجه دارد، اما همین آمارها می‌گوید که روزانه حدود 100 خانواده در کشور داغدار  و بیش از 10 هزار نفر به این ویروس مبتلا می‌شوند.
این در حالی است که تعداد مبتلایان روزانه بیماری 300  نفر در همدان و میانگین روزی 91 نفر به کروناویروس مبتلا شدند.
از طرفی رنگ‌بندی جدید کرونایی کشور نشان می‌دهد که ۲۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۷۵ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهرستان وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهرستانی در وضعیت آبی نیست.
گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد با توجه به اینکه الگوی قالب پیک چهارم از نوع واریانت انگلیسی بود تا زمانی که نوع‌های جهش یافته کرونا به گونه‌ای خاص عمل نکرده و موجب تغییر الگوی نوع کرونا را به دنبال داشته باشد. پیک پنجم هم به همان جهش ربط پیدا می‌کند و هم اکنون با 2 خطر ویروس آفریقای جنوبی و هندی مواجه هستیم.

  5 شهرستان همدان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند
طبق آخرین ارزیابی و گزارش ارائه شده 5 شهرستان فامنین، کبودراهنگ، رزن، اسدآباد و درگزین در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.
استاندار همدان در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه استان همدان به شکل مطلوب ویروس را کنترل کرده و به سمت زرد و آبی حرکت می‌کند   گفت: این وضعیت همچنان شکننده بوده و برای حرکت به سمتی آبی شدن وضعیت کرونا باید همچنان از حضور در تجمع و دورهمی‌های خانوادگی پرهیز کرد.
 سعید شاهرخی افزود: بیشترین عامل ابتلا به کرونا در استان همدان شرکت در اجتماعات و دورهمی‌های خانوادگی است و در صورت رعایت این ۲ فاکتور، آمار مبتلایان به ویروس کرونا به شکل قابل‌ توجهی کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه همت وزارت بهداشت‌ودرمان در تهیه واکسن مورد نیاز مردم به ویژه تولید واکسن داخلی شایسته قدردانی است گفت: بیش از ۹۵ هزار نفر از مردم این استان علیه ویروس کرونا واکسینه شدند که حدود ۷۵ درصد از آنها افراد پرخطر یعنی ۷۰ سال به بالا هستند.
شاهرخی از همه دست‌اندرکاران به‌ویژه اعضای ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا، مراکز بهداشتی، درمانی، تیم‌های هلال احمر و همکاران که به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رأی نظارت داشتند قدردانی کرد.
استاندار همدان همچنین در گفت‌و‌گو با ایرنا، افزود: براساس دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا و به منظور پیشگیری از شیوع ویروس، برگزاری هرگونه تجمع و گردهمایی از سوی نامزدهای پیروز انتخابات شوراها ممنوع است و فرمانداران بر اجرای این مصوبه نظارت کامل دارند.
وی با بیان اینکه فرمانداران شهرستان‌های تابعه اجازه برگزاری میتینگ و تجمع از سوی نامزدهای پیروز شوراها را با توجه به موضوع همه‌گیری ویروس کرونا نمی‌دهند و هرگونه فعالیت در این زمینه می‌بایست منطبق با پروتکل‌های بهداشتی باشد، گفت: همچنان و براساس مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا برگزاری هرگونه تجمع شامل مجالس عروسی و عزا غیر قانونی است و تالارهای پذیرایی نیز مشروط به اجرای پروتکل‌ها و با ظرفیت محدود مجاز به ارائه خدمت به مشتریان هستند.
استاندار همدان بیان کرد: انتخابات ۲۸ خرداد ماه در سطح استان براساس قانون و منطبق بر رعایت اصلی بی‌طرفی با سلامت کامل و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و مردم استان با مشارکت پرشور و فعال خود بار دیگر حماسه‌ای در دفاع از آرمان‌های انقلاب و حمایت و پشتیبانی از نظام مقدس جمهوری اسلامی خلق کردند.
شاهرخی افزود: براساس گزارش‌های هیأت بازرسی و ناظرین انتخاباتی، اجرای پروتکل‌های بهداشتی شامل فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک با بیش از ۹۵درصد در شعب اخذ رأی رعایت شد.
وی با اشاره به اینکه مصوبات و تدابیر اتخاذ شده ستاد ملی کرونا کمک شایانی به برگزاری پر شور انتخابات و حضور گسترده مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مرتبط کرد، گفت: نتیجه همراهی و همکاری مردم در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بخصوص در ایام فعالیت‌های تبلیغاتی و روز برگزاری انتخاباتی منجر به تداوم روند کاهشی موارد ابتلا به ویروس کرونا در سطح استان همدان شد که از این بابت باید از عموم مردم فهیم استان تقدیر و تشکر کنیم.
نماینده عالی دولت در استان همدان بیان کرد: همچنان برای تداوم این روند کاهشی و بهبود شرایط تا آبی شدن وضعیت تمامی شهرهای استان(به لحاظ شرایط همه‌گیری ویروس) بر رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی از سوی قشرهای مختلف مردم و در حوزه‌های مختلف خدمات‌رسانی بخش‌های عمومی و دولتی تأکید داریم.
شاهرخی افزود: مردم استان با حضور پر شور و گسترده خود همگام با دیگر هموطنان در انتخابات روز گذشته، برگ زرین دیگری را در تاریخ پر افتخار این دیار ثبت و ضبط کردند که امیدواریم این حضور مؤثر و پر شور، سرآغاز حرکتی در راستای اعتلای ارزش‌های اسلامی و رفع مشکلات مردم باشد.

 ۹۵ هزار نفر از مردم استان همدان علیه کرونا واکسینه شدند
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان همدان نیز بیان کرد: ۹۵ هزار نفر از مردم این استان علیه ویروس کرونا واکسینه شدند که حدود ۶۰ هزار نفر از آنها بیش از ۷۰ سال سن دارند.
رشید حیدری‌مقدم بیان کرد: 3 هزار دز از واکسن‌های تزریق شده مربوط به واکسن کرونا نوترکیب است که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران تولید شده است.
وی با بیان اینکه تزریق عمومی واکسن کرونا برکت از اول تیرماه سال‌جاری آغاز می‌شود افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در این استان شناسایی شدند که شامل ۳۰ بیمار بستری مثبت و ۸۶ مورد سرپایی مثبت بودند، همچنین یک بیمار جان باخت.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان همدان گفت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۳۷۲ مورد بود که شماری از مراجعان به بیمارستان‌ها در بخش عادی بستری شدند.
حیدری‌مقدم افزود: هم اینک ۴۰۰ بیمار مثبت و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان همدان بستری هستند، همچنین بررسی طغیان‌های صورت گرفته مؤید این است که ۶۷ درصد افراد به علت حضور در دورهمی‌های خانوادگی و ۳۰ درصد به خاطر شرکت در اجتماعات به کرونا مبتلا شدند.
وی با بیان اینکه شاخص سرایت‌پذیری کرونا در همدان به ۸۷ صدم کاهش داشته است گفت: به دنبال برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی در روستاها نگرانی‌هایی مبنی بر افزایش مبتلایان به کرونا در روستاها به وجود آمد که این وضعیت ۲ هفته آینده آشکار می‌شود.
جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان نیز بیان کرد: ۲۱ گروه بازرسی بر روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظارت داشتند که دستورالعمل‌های تبلیغات رعایت و با هماهنگی فرمانداران از تجمع نیز جلوگیری شد.
مهدی فرجی افزود: شعب پیش‌بینی شده برای برگزاری انتخابات مناسب بود و مشکلی در این زمینه احساس نمی‌شد.
وی بیان کرد: وضعیت تالارهای پذیرایی، برگزاری عروسی و عزا در هتل‌ها باید مشخص و عنوان شود که با چند درصد ظرفیت می‌توانند فعال باشند.

  ۷۹ درصد همدانی‌ها ماسک می‌زنند
همچنین براساس بررسی‌های انجام شده در یک هفته گذشته مشخص شد که ۷۹ درصد مردم این استان برای محافظت خود در برابر ویروس کرونا از ماسک استفاده می‌کنند.
مدیر سلامت محیط و کار معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان همدان گفت: کمترین میزان استفاده از ماسک در مراکز ورزشی با ۲۹ درصد، پایانه‌های مسافربری برون‌شهری با ۶۷ درصد، رستوران‌ها ۷۱درصد و کارگاه‌ها و صنایع کوچک، آرامستان، نانوایی  و جایگاه‌های سوخت با ۷۷ درصد بوده است.
لیدا رفعتی بیان کرد: همچنین میزان رعایت موازین بهداشتی حفاظت فردی در اماکن و صنوف ۸۵ درصد گزارش شده است که مراکز ورزشی با ۷۱ درصد، جایگاه سوخت ۷۷ درصد و پایانه‌های مسافربری برون‌شهری با ۷۸ درصد کمترین میزان توجه به این پروتکل بهداشتی داشتند.
وی گفت: میزان رعایت پروتکل فاصله‌گذاری ۷۹درصد بوده است و مراجعان به پایانه‌های مسافربری برون‌شهری، رستوران‌ها، نانوایی و سوپرمارکت‌ها کمترین توجه به فاصله‌گذاری فیزیکی به عنوان یکی از مؤلفه‌های اثرگذار در کاهش شیوع کرونا را داشته‌اند.
رفعتی با بیان اینکه ۸۱ درصد اماکن و صنوف به تهویه مناسب مجهز بودند بیان کرد: ۵۵۵ مرکز خدماتی، صنایع، اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع موادغذایی به علت بی‌اعتنایی به پروتکل‌های بهداشتی به مرجع قضایی معرفی شدند.
وی گفت: ۱۷ واحد متخلف در یک هفته گذشته پلمب شدند که شامل ۶ سوپرمارکت و خواربارفروشی، ۲نانوایی، یک رستوران و 8 مورد سایر مراکز و اماکن می‌باشد.

 واکسیناسیون جاماندگان دز دوم از امروز
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: اگر کمیته‌ها مجوز استفاده از واکسن کرونای کوو پاستور را بدهند، از هفته دیگر از این واکسن استفاده می‌شود.
علیرضا رئیسی با بیان اینکه از امروز دز دوم واکسیناسیون بالای ۷۰ سال که باقی مانده بود، تکمیل می‌شود، افزود: از این هفته میزان تولید واکسن برکت افزایش پیدا می‌کند و در تیرماه حجم انبوهی از واکسن برکت به دستمان می‌رسد.
وی گفت: اگر کمیته‌ها مجوز استفاده از واکسن کرونای کووپاستور را بدهند، از هفته دیگر از این واکسن استفاده می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com