خاک سد حاصل‌خیزی بالایی دارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 29 اسفند 1401

Today : Mon, March 20, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126067 تاریخ انتشار:  1401-06-02 - 11:41 تعداد بازدید:  163
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

لایروبی سد همدان در انتظار ورود بخش خصوصی
خاک سد حاصل‌خیزی بالایی دارد

اخبار


 به دلیل کمبود بارش‌ها سد اکباتان که مهم‌ترین منبع تامین آب آشامیدنی در همدان به شمار می‌رود کمتر از چند روز دیگر خشک می‌شود.

به گزارش تسنیم از همدان، کل‌حجم مخزن این سد 36 میلیون متر مکعب است که متأسفانه این روزها در بدترین شرایط ممکن قرار دارد و از مدار خارج می‌شود.

اگرچه این یک تهدید بزرگ برای تامین آب در استان به شمار می‌رود اما فرصت مناسبی را ایجاد می کند تا با لایروبی علاوه بر ایجاد حجم بیشتر برای ذخیره آب در این سد از آبرفت و رسوبات آن برای بخش کشاورزی استفاده شود.

به گفته کارشناسان و متخصصان علمی در حوزه آب، افزایش مهار فرسایش خاک، افزایش کنترل فرسایش خاک، افزایش بارگذاری آب، مهار سیلاب، زیباسازی بستر و حریم سد، کاهش رشد علف‌های هرز و افزایش اکسیژن بخشی از فواید لایروبی سدها است.

پیش از این هم در سال78 با افزایش ارتفاع سد اکباتان همدان، لایروبی این سد به حجم یک‌میلیون مترمکعب برای آخرین‌بار انجام شد. بر همین اساس است که بسیاری از کارشناسان محیط‌زیست و کشاورزی معتقدند حالا که بخش اعظمی از مخزن این سد خالی است، فرصت کم‌نظیری برای لایروبی مجدد آن وجود دارد.

متقاضیان بخش خصوصی از هفته آینده برنامه های خود را به آب منطقه ای ارائه کنند  

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: از متقاضیان بخش خصوصی برای انجام لایروبی دعوت می‌کنیم از هفته آینده طرح های پیشنهادی خود را برای بررسی به آب منطقه ای ارسال کنند.

محمد ضروری اظهار داشت: سد اکباتان در حال حاضر از نظر ذخیره آب شرایط خوبی ندارد اما بستر آن دارای ظرفیت خوبی است که می توان با لایروبی از آن بهره برد.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل ورود نکردن خود شرکت برای انجام لایروبی چیست افزود: این طرح هزینه بر است و در حال حاضر شرایط مالی اجازه این کار را به ما نمی‌دهد. اگر لایروبی از سد اتفاق بیفتد چیزی نزدیک به چند 10 هزار متر مکعب به ظرفیت ذخیره سد اضافه می‌شود.

 خاک سد حاصلخیزی بالایی دارد  

رئیس خانه کشاورز همدان نیز در گفت و گو با تسنیم اظهارداشت: اگر خاک برداری از کف سد انجام شود چون رسوبات کوه است برای کشاورزی قابلیت بالایی دارد از طرفی روی این خاک ماسه بادی است که کارخانه سیمان می تواند از آن به خوبی بهره برداری کند.

سوزنچی افزود: چندین سال است که از سد اکباتان لایروبی نشده و با اینکه سال گذشته تعدادی متقاضی لایروبی از سد به آب منطقه ای مراجعه کردند اما با بی توجهی مسئولان مواجه شدند و اتفاقی در این زمینه نیفتاد.

وی با انتقاد از حذف جلسات اختصاصی حوزه آب، یادآور شد: ماهی یک بار شورای حفظت از آب در فرمانداری همدان برگزار می شد که مشخص نیست به کدام دلیل نامعلومی حذف شده است.

رئیس خانه کشاورز با گلایه‌مندی از عملکرد مسئولیتم در مدیریت مصرف آب استان همدان، گفت: متاسفانه مدیران با اساتید دانشگاهی ای حوزه بیگانه اند و بیشتر به دنبال حفظ شرایط برای جایگاه مدیریتی خود هستند که نتیجه آن می شود روزی دو سه ساعت آب داشتن در شهری که به هزارچشمه معروف است.

وی ابراز امیدواری کرد که از فرصت ایجاد شده سد بتوان با لایروبی استفاده بهینه کرد و ادامه داد: امیدوارم اینبار اگر متقاضی برای انجام لایروبی به مسئولان مراجعه کرد با اما و اگرهای بی اساس دلزده نشود و بتوانیم از تهدید ایجاد شده بهترین فرصت را جهت ارتقا استان فراهم کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com