وقوع بی‌سابقه‌ترین خشکسالی در استان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 18 بهمن 1401

Today : Tue, February 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  127541 تاریخ انتشار:  1401-08-07 - 17:37 تعداد بازدید:  161
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

وقوع بی‌سابقه‌ترین خشکسالی در استان

اخبار


 استان همدان در نیم قرن اخیر، بی‌سابقه‌ترین خشکسالی را تجربه کرده است.

مدیر کل هواشناسی استان در خصوص سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ گفت: در سال زراعی گذشته به طور متوسط ۲۱۲ میلی‏متر بارش داشته که این مقدار بارش نسبت به سال زراعی قبل از آن ۱۰ درصد و نسبت به بلند‏مدت ۳۸ درصد کاهش را ثبت کرده است.

حسین عابد با بیان اینکه در سال زراعی گذشته یعنی از ابتدای مهر ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ به طور متوسط ۲۱۲ میلی‏متر بارش به ثبت رسیده است،گفت: این مقدار بارش نسبت به سال زراعی قبل از آن ۱۰ درصد و نسبت به بلند‏مدت ۳۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

عابد در ادامه افزود: بر اساس گزارش‌های ثبت شده، استان همدان بی‏‌سابقه‌ترین خشکسالی را در کمتر از نیم قرن اخیر تجربه کرده است و، چون در این مدت افزایش دمای به طور متوسط یک درجه سلسیوس را نیز داشته‏، عملاَ باعث تبخیر بیش از حد نرمال آب شده و تأثیر منفی بر روی خشکسالی استان گذاشته است و به عبارتی درجات خشکسالی را سخت‌تر و شرایط کمبود آب را نیز پر رنگ‌تر کرده است.

به گفته مدیر کل هواشناسی استان همدان؛ به طور کلی استان همدان در سال زراعی گذشته از ۱۰۰ درصد بارش نرمال بلند مدت خود تنها ۶۲ درصد آن را دریافت کرده است. از نقطه نظر تغییرات دمایی نیز از ابتدای مهر ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ میانگین دمای استان همدان ۲/۱۳ درجه سلسیوس بوده که نسبت به میانگین بلند مدت آن (۱/۱۲) به مقدار ۱/۱ درجه سلسیوس افزایش دما داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،عابد گفت: بر اساس محاسبه شاخص خشکسالی به روش SPEI 24 ماهه گذشته تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ در کل استان خشکسالی با درجات متوسط، شدید و بسیار شدید رخ داده است و نقطه قابل تأمل این که در کل استان خشکسالی بسیار شدید رخ داده است و فقط در قسمت‌هایی با مساحت کم خشکسالی شدید و متوسط رخ داده است.

مدیر کل هواشناسی استان همدان گفت: کاهش بی‌سابقه بارش در بلند مدت اتفاق افتاده است به طوری‌که در ۱۸ ماه گذشته میزان بارش دریافتی در ایستگاه هواشناسی فرودگاهی همدان ۱۹۹ میلی‏‌متر بوده است در صورتی که در سالیان گذشته در بازه زمانی ۱۸ ماهه، متوسط بارش دریافتی استان حدود ۴۲۰ میلی‌متر و حتی در سال‌های پربارش این مقدار به ۷۰۸ میلی‏‌متر نیز رسیده است و حتی در خشک‌ترین سال این رقم بارش دریافتی کمتر از ۲۵۵ میلی‏‌متر نبوده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com