1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) رزن، شهر چیپس‌ها می‌شود همدان پیام
 
 
دوشنبه - 29 دي 1399 - شماره 3953
 
امروز : دوشنبه ، 29 دي 1399

Today : Mon, January 18, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  73455 تاریخ انتشار:  1395-06-18 - 05:45 تعداد بازدید:  4699
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در همایش آموزش‌محوری کارآفرینی مطرح شد
رزن، شهر چیپس‌ها می‌شود

اقتصادی

 رزن- بهمن هوشمندی- خبرنگار همدان پیام: روز گذشته همایش کارآفرینی رزن با محوریت وفاق فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و سرمایه‌گذاران برگزار شد و از طرفی پایان‌بخش همایش هم افتتاح نخستین فروشگاه با عنوان عرضه محصولات تولیدی استان در حوزه لوازم‌التحریر در این شهرستان بود.
در این همایش، حضور سرمایه‌گذاران کشوری و استانی در کنار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از جمله نکات حایز اهمیت آن به شمار می‌رفت. ارائه مشورت و راهنمایی به جوانان بیکار از سوی اساتید کارآفرینی در حاشیه‌های همایش از دیگر نکات این جلسه بود که پیش از این جای خالی آن در همایش‌های کارآفرینی رزن محسوس بود و رویکرد همایش را با آموزش‌محوری پیش می‌برد.
تبیین و شفاف‌سازی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالقوه شهرستان از دیگر مباحثی بود که در همایش کارآفرینی رزن به آن پرداخته شد.
ظرفیت شهرستان رزن از نظر تولید محصولات کشاورزی از دیگر مباحثی بود که محوریت همایش را به خود اختصاص داد و استفاده از صنایع‌تبدیلی نظیر تولید چیپس از میوه‌ها مورد بررسی حضار و سرمایه‌گذاران قرار گرفت.
ایجاد 400 فروشگاه فروش چیپس و همچنین تبدیل رزن به قطب گردشگری و ویترین تولید چیپس از مهمترین مسائل مطرح شده در این همایش، به شمار می‌رفت.
 اشتغال مبنای تمام بهبودها در حوزه زندگی
فرماندار رزن در این همایش با بیان اینکه اشتغال از دستاوردهای اصلی تعاون است، گفت: اهتمام نداشتن به تعاون منجر به این شده است که در عمل موفقیت کمتری به دنبال داشته باشیم.
فتحعلی حسینی با تأکید بر اینکه کارآفرینان در تحقق شعار امسال نقش عمده‎ای دارند، افزود: کارآفرینان با ایده، فکر، سرمایه و تلاش خود می‎توانند در عرصه اشتغالزایی مفید و مؤثر باشند.
وی با اشاره به اینکه برگزاری این همایش انسجام و تعامل بین بخش خصوصی و دولتی را نشان می‎دهد، بیان کرد: از این پس باید به دنبال نهادینه‎سازی کارآفرینی استان و شهرستان باشیم تا این همایش بی‌فایده نماند.
به گفته فرماندار رزن، اشتغال بحث حساسی است؛ بنابراین به دنبال راهکارهای اجرایی در این حوزه هستیم.
حسینی با بیان اینکه در این همایش همکاری خوبی بین دستگاه‌ها دیده شده است، گفت: باید برای اشتغال تلاش کرد، زیرا اشتغال مبنای تمام بهبودها در حوزه زندگی است.
فرماندار رزن در ادامه از ظرفیت‌های مطلوب رزن برای سرمایه‌گذاری سخن به میان آورد و افزود: نزدیکی رزن به پایتخت و همجواری با 3 استان کشور از جمله ظرفیت‌های بالقوه این شهرستان برای سرمایه‌گذاری است.
حسینی، معافیت مالیاتی و وجود ظرفیت‌های معدنی و کشاورزی را از دیگر قابلیت‌های رزن برشمرد.
وی با بیان اینکه استعداد کشور در توسعه فراهم است، ابراز امیدواری کرد: با تقویت سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور مراقب توسعه سرمایه‌گذاری و تولید باشیم.
تعاون از شاخص‌های عملی شدن اقتصاد مقاومتی
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان هم تعاون را چشمه جوشان اشتغال نامید و گفت: چنانچه برای تعاون خدمت کنیم منجر به دستیابی اشتغال می‌شود.
احمد توصیفیان افزود: اگر تعاونی‌ها در قالب شبکه در کنار هم قرار گیرند، همبستگی به وجود می‌آید و از طریق این سرمایه انسانی به سرمایه اجتماعی دست می‌یابیم که می‌تواند سرمایه اقتصادی را به صورت تصاعدی افزایش دهد.
وی تعاونی‌ها را از شاخص‌های اساسی عملی شدن اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: برای رسیدن به جامعه ایده‌آل باید فرهنگ کار گروهی در بین مردم نهادینه شود.
 شهر چيپس‌ها، رونق اقتصادي و اشتغال مي‌آورد
صدقي و رضايي‌عارف که در ادامه مراسم به تشريح ايده تبديل رزن به شهر صنايع تبديلي كشاورزي و تمركز بر توليد انواع چيپس‌ها از سيب‌زميني گرفته تا ميوه‌جات اشاره كردند و با قدرداني از همراهي مسئولان، از عملياتي شدن اين ايده گفتند.
توزيع فرم‌هاي كشف ايده و ابتكار، اهداي جوايز به ايده‌هاي برتر و تشريح نحوه اجراي اين ايده كه تبليغات آن و ايجاد نياز با تابلوهايي از چند كيلومتري شهر موجب ايجاد انگيزه و نياز مسافران براي توقف و خريد مي‌شود، بيشتر توضيح دادند. بنا به بررسي‌هاي اين افراد در طول عرضه محصولات با مجموع طول 5 كيلومتر از سطح عرضه مغازه‌هاي شهر، فرصتي براي ايجاد مشاغل خانگي و كوچك خواهد بود.
در ادامه مراسم زردپي، اين استاد دانشگاه از كارآفريني و شرايط ايجاد فضاي كسب‌وكار گفت و با اشاره به تجربيات كارآفريني خود به عنوان يك الگوي موفق، به نحوه پيشبرد فعاليت‌هاي كارآفريني پرداخت.
 مشاغل کوچک نیاز کشور برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی
سخنران بعدی مراسم رئيس كانون كارآفرينان استان همدان و مدیرمسئول روزنامه‌ همدان‌پیام و چاپخانه پیام رسانه بود که جنس صحبت‌هایش هم كارآفريني است؛ به این دلیل كه مخاطبان خود را كارآفرينان و سرمايه‌گذاراني می‌ديد كه نياز به راهنمايي و هدايت براي هزينه‌كرد سرمايه‌‌هایشان دارند.
نصرت‌‌ا... طاقتي‌احسن، ايجاد كانون كارآفريني را در كشور به عنوان يك سازمان بخش خصوصي، كمك‌حال و مكمل بخش دولتي دانست و اینکه چرا بايد 80 درصد از ثروت كشور در دست دولتی‌ها باشد، اما 20 درصد اشتغالزايي ایجاد كند؛ در حالی که بخش خصوصي 20 درصد ثروت را در اختيار داشته باشد و 80 درصد اشتغالزايي ایجاد مي‌كند، ديده نشود؟
وی در ادامه خودباوری، آگاهی از ظرفیت‌های منطقه و تعاون را از جمله گام‌های پیشرفت و موفقیت نام برد و افزود: چرا با توجه به ظرفیت کشاورزی استان همدان و به تبع آن، شهرستان رزن نباید از این ظرفیت‌ها برای ایجاد تعاونی‌های کشاورزی و به دنبال آن پیشرفت استان، استفاده کرد؟
طاقتي‌احسن در ادامه با تأکید بر اینکه مشاغل کوچک امروزه نیاز کشور برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی است، گفت: مشاغل کوچک و زودبازده از مهمترین و کلیدی‌ترین بحث‌هایی‌است که باید مورد توجه مسئولان و مردم قرار گیرد.
تعاون کلید برون‌رفت از معظل اشتغال
مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رزن در حاشیه همایش با بیان اینکه در یک سال گذشته در شهرستان رزن 19 تعاونی با سرمایه‌ای بالغ بر 14 میلیارد ریال ایجاد شده است، افزود: در مجموع این تعاونی‌ها، 162 فرصت شغلی جدید ایجاد شده است.
پرویز فهیمی ادامه داد: در مدت زمان یکساله 100 مورد مجوز اشتغال خانگی با اشتغالزایی 125 نفر صادر شده است.
به گفته وی، 250 نفر توسط این اداره در سال گذشته تاکنون به کار گرفته شده‌اند که با این اقدام، تلاش شده تا از آمار بیکاران شهرستان کاسته شود.
فهیمی، کسب 3 رتبه برتر استانی توسط شرکت‌های تعاونی شهرستان و رتبه برتر ملی توسط تعاونی تولیدی توزیعی کارکنان سیمان هگمتان را از دستاوردهای بخش تعاون در شهرستان رزن در یک سال گذشته بر شمرد و افزود: 300 پرونده شکایت کارگران و کارفرمایان توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رسیدگی شده است.
وی تعداد بازرسی صورت گرفته از کارگاه‌های کار شهرستان را 689 مورد اعلام کرد و ادامه داد: در بازرسی‌هایی که از کارگاه‌های کار در خصوص به‌کارگیری کارگران بیگانه صورت گرفت، از مجموع 30 مورد بازرسی، 13 کارگر با تابعیت بیگانه شناسایی شد.
فهیمی همچنین از اشتغال مجدد آموزش‌دیدگان بیمه بیکاری به تعداد 30 نفر و همچنین استقرار مسئولان ایمنی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان در 15 کارگاه تولیدی خبر داد و بیان کرد: 2 تعاونی کارکنان کارخانه سیمان و تعاونی دهیاران سردرود در جشنواره تعاونی‌های برتر به عنوان دهیاری برتر شناخته شدند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com