بحران مسکن همه را خانه خراب کرد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 15 تير 1399 - شماره 3793
 
امروز : دوشنبه ، 16 تير 1399

Today : Mon, July 6, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108315 تاریخ انتشار:  1399-02-20 - 08:36 تعداد بازدید:  95
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بحران مسکن همه را خانه خراب کرد

نویسنده : غزل اسلامي

اقتصادی


 «واقعا قصد فروش داري؟ مثل دفعه‌هاي پیش نشه مشتري بيارم بزني زيرش و معامله‌رو بهم بزني!» اين مکالمه‌اي است که بين بسياري از مشتريان و بنگاه‌داران مسکن در همدان رد و بدل مي‌شود. يکي از بنگاه‌داران در فرهنگ مي‌گفت: فايل فروش ما خيلي کوچک شده، اغلب کساني که پیش از عيد فروشنده بودند، پس از عيد ديگر قصد فروش ندارند. خدا مي‌داند چند معامله از اسفند تا امروز پاي معامله بهم خورده، چون فروشنده فکر کرده که قيمت‌ها رو به بالاست و با اين معامله کلاه سرش مي‌رود.
بنگاه‌دار ديگري هم مي‌گفت: پیش از عيد فروشنده زياد بود اما خيلي از آنها قيمتي که براي ملک خود مي‌گذاشتند را هر هفته عوض مي‌کردند و معامله‌ها سرنمي‌گرفتند. طوري شده بود که وقتي به فروشنده مي‌گفتم مگر طلاست که قيمت‌ها را روزبه‌روز بالا مي‌بري؟ مي‌گفت: بله آقا قيمت ملک همزمان با طلا درحال بالا رفتن است.
يکي از بنگاه‌داران حوالي شهرک مدرس هم مي‌گفت: اگر معامله‌اي را همان لحظه جوش ندهيم فروشنده پشيمان مي‌شود، درصورتي‌که قيمت‌ها به اين شکل که مردم فکر مي‌کنند بالا نمي‌رود. فضاي بازار ملک طوري شده که مردم مي‌ترسند بفروشند و نتوانند بخرند. درصورتي‌که در واقع فضا و قيمت‌ها به اين شکل نيست و اين جوي است که فروشنده‌ها ايجاد کرده‌اند.
يکي از خريداراني که در يکي از بنگاه‌ها نشسته بود هم گفت: من از بهمن دنبال يک خانه کلنگي مي‌گردم و هنوز موفق نشده‌ام ملکي بخرم. فروشنده‌ها بي‌رويه قيمت‌ها را بالا مي‌برند و تا پاي معامله چند بار نرخ را عوض مي‌کنند. خب نتيجه‌اش هم اين مي‌شود که کسي ملک آنها را نمي‌خرد و پس از مدتي که به رکود برسيم همچنان ملک آنها روي دستشان مانده و ديگر نمي‌توانند به اين راحتي بفروشند.
مرد جواني هم که به‌دنبال خريد خانه ويلايي است، مي‌گفت: خانه 25 درصد در همدان گران شده اما صاحب ملک‌ها به 25 درصد رضايت نمي‌دهند و در 2 ماه گذشته حداقل 50 درصد قيمت‌ها را بالا برده‌اند.
يکي از خريداران هم مي‌گفت: من آپارتمان 60 متري در کمال‌آباد داشتم. اوايل زمستان آن را متري 5/7 ميليون فروختم و تا امروز نتوانسته‌ام خانه‌اي بخرم. همان آپارتمان خودم را متري 14 ميليون گذاشته ولي پول من همان مانده و ارزشش نصف شده است. براي من هم خانه خريدن آرزو شده است.
خانم ديگري هم که مي‌خواهد خانه کلنگي خود را بفروشد و با مبلغي از آن يک آپارتمان بخرد، مي‌گفت: من از شهريور 98 قصد فروش خانه‌ام را دارم. از همان زمان هم دنبال آپارتمان مناسب گشته‌ام. آن زمان خانه من را يک ميليارد و 600 ميليون مي‌خريدند و آپارتمان در فرهنگ متري 7 تا 8 ميليون تومان بود.
در شهرک بهشتي هم متري 5/3 تا 4 ميليون بيشتر نبود. امروز خانه من 2 ميليارد و 700 ميليون مشتري دارد و همان آپارتمان‌ها در فرهنگ را متري 13 و در شهرک بهشتي متري 8 ميليون تومان مي‌فروشند. خب من از اسفند 98 هر وقت رفتم پاي معامله که اين خانه را بفروشم، بنگاه‌دار ديگري زنگ زد و مشتري با قيمت بالاتر به من معرفي کرد. من در يک ماه 3 بار قصد معامله داشتم؛ يک بار در بنگاه نشسته بودم و منتظر نوشتن قرارداد بودم که بنگاه‌دار ديگري که البته اصلا خبر نداشت من درحال معامله هستم، زنگ زد و 50 ميليون بالاتر پيشنهاد داد و گفت اگر مي‌فروشي سند را بردار و بيا. هربار همين اتفاق افتاد و وقتي من اين شرايط را ديدم 5/1 ماه دست نگه داشتم. هفته گذشته که رفتم بنگاه، ديدم همين خانه‌اي که يک هفته مانده به عيد مشتري 2 ميليارد توماني داشت را 2 ميليارد و 500 ميليون مي‌خرند، هرچند که قيمت آن را نسبت به ملک‌هاي ديگر مقايسه مي‌کنم حدود 2 ميليارد و 900 ميليون مي‌ارزد. معلوم است که با وجود اين شرايط، کسي خانه خود را به اين راحتي نمي‌فروشد. چون ممکن است صاحبخانه‌هاي ديگري که من مي‌خواهم خانه‌شان را بخرم هم بالا رفتن روزبه‌روزي قيمت‌ها را ببينند و ملک‌شان را نفروشند.
شرايطي که از آذرماه سال 98 براي قيمت مسکن پيش آمده و نوسان قيمت‌ها به‌صورت هفتگي يا حتي روزانه رقم خورده، مردم را در خريد و فروش دچار مشکل کرده است. بهم زدن معاملات توسط برخي فروشندگان نتيجه اين نوسان‌ها در ماه‌هاي اخير است. از دي‌ماه سال گذشته قيمت‌گذاري‌ها براساس افزايش قيمت طلا بوده اما اکنون رشد قيمتي در بورس نيز بر قيمت مسکن تأثيرگذار است.
کاهش ارزش پول، نوسانات نرخ ارز و رشد چشمگیر شاخص بورس تأثير زيادي بر افزايش قيمت مسکن گذاشته و ادامه اين روند موجب شده تا کارشناسان در استان و کشور رشد قيمت مسکن را در ماه‌هاي آينده متصور شوند. به‌طوري‌که حبيب رباطي کارشناس و فعال در حوزه مسکن به خبرنگار همدان‌پيام ‌گفت: رکود تورمي که از سال پيش رقم خورده بود از اسفندماه شدت گرفته و انتظار مي‌رود اين روند فعلا ادامه داشته باشد.
 از آنجا که افزايش قيمت مسکن به نسبت تورم پيش‌بيني شده و طبق نظرات اقتصاددان‌ها انتظار مي‌رود امسال با تورم بالاتري نسبت به سال 98 مواجه شويم، بنابراين افزايش قيمت مسکن نيز نسبت به سال 98 بالاتر خواهد بود.
وي گفت: زمان پايان اين صعود قيمت‌ها قابل پيش‌بيني نيست اما بايد در پساکرونا پايداري‌هاي اقتصادي بالايي در کشور به‌وجود بيايد تا شاهد بهبود وضعيت قيمت مسکن باشيم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com