1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) پوشش شبکه فاضلاب حاشیه شهر همدان تا پایان سال همدان پیام
 
 
جمعه - 26 بهمن 1397 - شماره 3413
 
امروز : شنبه ، 27 بهمن 1397

Today : Sat, February 16, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84449 تاریخ انتشار:  1397-03-27 - 05:45 تعداد بازدید:  134
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مديرعامل آبفای استان خبر داد
پوشش شبکه فاضلاب حاشیه شهر همدان تا پایان سال

نویسنده : غزل اسلامي

اقتصادی

رودخانه‌هاي همدان در حال پاكسازي از شبكه فاضلاب هستند. اين يكي از خواسته‌هاي اولويت‌دار مردم استان است تا بهداشت و سلامتشان تأمين شود. بررسي چگونگي و انجام و زمان به پايان رسيدن شبكه فاضلاب و اصلاح شبكه آب و نحوه مديريت آب رودخانه‌ها و سد اكباتان و بهداشت آب استان عناويني هستند كه محور گفت‌وگوي همدان‌پيام با سيد هادي حسيني‌بيدار، مديرعامل شركت آب‌وفاضلاب استان همدان قرار گرفته كه در ادامه آن را مي‌خوانيد.
 مردم بخاطر آبياري مزارع استان با آب‌هاي فاضلابي در رنج هستند آيا براي جدا كردن شبكه فاضلاب از رودخانه‌ها اقدام جديدي انجام داده‌ايد؟
در سال 96 توانستيم 60 كيلومتر اصلاح و توسعه شبكه آب و نزديك به 60 كيلومتر هم اصلاح و توسعه شبكه فاضلاب انجام بدهيم.
رودخانه كوي رضوان (بين ديزج و كوي وليعصر) را از فاضلاب پاكسازي كرديم.
در حال حاضر در حال جداسازي رودخانه منوچهري (پشت بلوار نجفي) از شبکه فاضلاب هستيم.
يك كيلومتر از رودخانه دره مرادبيگ با اعتبار يك ميليارد تومان از فاضلاب پاكسازي شده و براي بقيه آن هم در حال بستن قراردادها هستيم و زماني كه بودجه در اختيارمان قرار بگيرد، كارش را آغاز مي‌كنيم كه مطمئناً تا پايان سال انجام مي‌شود.
در حال حاضر پيمانكاران در حصار مطهري و خضريان مشغول جمع‌آوري شبكه فاضلاب هستند و در آينده‌اي نزديك باقيمانده شهرك وليعصر را اجرا خواهيم كرد.
صد درصد خطوط انتقال شبكه فاضلاب استان همدان انجام شده و شبكه داخلي شهر هم حدود 54 درصد پيشرفت فيزيكي دارد که باقيمانده آن اعتبار بالغ بر 130 ميليارد تومان نياز دارد.
 36 درصد از شبكه آب فرسودگي دارد، براي اصلاح آن چه اقداماتي انجام داده‌ايد؟
فرسودگي شبكه آب 28 درصد است كه اصلاح آن 130 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد. در اين بخش مدام در حال كار هستيم و نسبت به بودجه‌اي كه در اختيارمان قرار مي‌گيرد، كارمان را پيش مي‌بريم.
 شما از اسفند پارسال در نشست خبري خود تأكيد كرده بوديد كه تابستان 97 قطعي آب نخواهيم داشت، چطور با اين اطمينان قول داديد؟ مگر از اين بارش‌ها خبر داشتيد؟
ما تمهيداتي داشتيم و اقداماتي را انجام داده بوديم كه اجازه ندهيم مشتركان همداني تابستان بي‌آبي بگذرانند كه خدا كمك كرد و باران هم باريد و نياز به استفاده از اغلب آنها نشد. من اعتقاد دارم كه اگر كارمان را درست انجام بدهيم و اميدمان هم به خدا باشد، حتماً خداوند ياريمان مي‌كند.
 درباره اين اقدامات بگوييد.
قبل از عيد چندين جلسه مديريت بحران آب در سازمان و استانداري برگزار كرديم که پس از بررسي‌ها تمهيدات زيادي را سرلوحه كارمان قرار داديم. از جمله اينكه 1- مسير خط انتقال در راستاي خط تالوار را تجهيز كرديم تا در صورت لزوم، آب به همدان منتقل كنيم. 2- قرار شد بيشترين برداشت از رودخانه‌هاي فصلي صورت بگيرند و از آب سد تا حد ممکن کمتر برداشت شود. 3- مديريت فشار در شبكه را سرلوحه كارمان قرار داديم تا بتوانيم آب موجود را عادلانه در اختيار مردم قرار بدهيم. 4- مهندسي تأسيسات انجام داديم و 8 حلقه چاه اجاره كرديم و با اينكه باران مي‌باريد، اما همزمان و حتي زير باران چاه‌ها را تجهيز مي‌كرديم.
 مشكل آب شهرستان‌ها را چگونه حل مي‌كنيد؟
در شهرستان‌ها هم تمهيداتي انديشيده‌ايم و اگر مردم با صرفه‌جويي و مصرف بهينه ما را كمك كنند، مشكلي نخواهيم داشت.
گفته مي‌شود با كاهش باران و يا حتي اين نوع بارش‌ها كه شدت دارد و مدت‌زمان بارش آن كوتاه است، كيفيت آب‌ها را پايين مي‌آورد. آيا اين حقيقت دارد؟
هرچه حجم آب‌هاي زيرزميني پايين بيايد، غلظت آن بالا مي‌رود و براي تصفيه آن بايد اقدامات بيشتري انجام شود اما در نهايت طبق معمول آب شرب سالم به دست مردم مي‌رسانيم.
به هرحال ما در سال‌هاي قبل، از قنات‌ها آب برداشت مي‌كرديم اما اكنون چاه زده‌ايم و از عمق 140 متري آب مي‌كشيم.
 بعضي‌ها به كيفيت آب در برخي نواحي استان ترديد دارند. آيا اين را تأييد مي‌كنيد؟
خير، آبي كه در شبكه‌هاي ما جاري است، هيچگونه مشكل بهداشتي ندارند. من مدام به پرسنل آزمايشگاه آب استان تأكيد مي‌کنم كه با وجدان كاري كامل كار كنند. اين آزمايشگاه 8 سال است كه مورد تأييد محيط زيست كشور است و اعتماد كامل به آن دارند دارد. علاوه بر محيط زيست کشور دانشگاه علوم پزشكي و اداره استاندارد هم روزانه بر بهداشت و كيفيت آن كنترل دارند.
پرسنل با تحصيلات و تجربه بالا در آن مشغول هستند كه روزانه 300 آزمايش بر روي آب‌ها انجام مي‌دهند و همه استانداردهاي 1053 را رعايت مي‌كنند.
 آن حجم رسوباتي كه پس از جوشاندن آب در كتري يا سماور به وجود مي‌آيد، مشكلي براي سلامت انسان ايجاد نمي‌كند؟
آنها مواد معدني و كلسيم هستند كه با نوشيدن آن آب اصلاً دچار سنگ كليه نمي‌شويم.
 صحبتي داريد كه ناگفته مانده باشد؟
هيچ كاري براي مجموعه وزارت نيرو در استان نشدني نيست و به خاطر انسجام خوب و تلاشي كه همكاران در سازمان دارند، موجب شد تا امسال از رودخانه‌هاي عباس‌آباد، خاكو و دره مرادبيگ بيشترين برداشت را داشته باشيم و از سد اكباتان 6 ميليون مترمكعب كمتر نسبت به سال گذشته برداشت كنيم تا آب پشت سد ذخيره بماند و بتوانيم در تابستان قطعي آب نداشته باشيم.
ما از مردم به‌خاطر همراهي و همکاري در صرفه‌جويي و مصرف بهينه آب تشکر مي‌کنيم و قدردان اصحاب رسانه هستيم که در اين مدت کمک حال ما بودند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com