1397-08-121397-08-22bool(false) 1397-08-121397-08-22bool(false) پتروشيمي 16 ساله، كامل بلاتكليف شد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 22 آبان 1397 - شماره 3335
 
امروز : سه شنبه ، 22 آبان 1397

Today : Tue, November 13, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83129 تاریخ انتشار:  1396-08-17 - 05:45 تعداد بازدید:  168
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پتروشيمي 16 ساله، كامل بلاتكليف شد

اقتصادی

 كلنگ پتروشيمي هگمتانه در سال 85 زده شد و از آن سال به بعد اين پروژه مهم استان به دلايل مختلف نيمه‌كاره ماند و پس از پيشرفت فيزيكي 95 درصدي، علي‌رغم پيگيري‌ها و تلاش‌هاي فراوان رها شد.
از سال 93 قول مسئولان استاني اين بوده كه 3 ماه ديگر، 6 ماه ديگر، سال بعد و... از اين پروژه بهره‌برداري مي‌شود اما اكنون و پس از نزديك به 2 دهه كار اين پروژه به جايي رسيد كه سرمايه‌گذار بومي آن درگذشت و ديگر به طور كامل بلاتكليف ماند.
يك زماني نظر مسئولان بر اين بود كه مرحوم علاقبنديان ديگر تمايلي به ادامه پروژه و بهره‌برداري از آن را ندارد اما در سال 95 محمدرضا متين، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان اعلام كرد كه «پس از بررسي‌هاي فراوان به اين نتيجه رسيديم كه مقصر در تأخير مسن‌ترين پروژه صنعتي نيمه‌تمام همدان، علاقمنديان سرمايه‌گذار همداني نيست، بلكه در جلسه‌اي با شركت پتروشيمي ايران مشخص شد كه سرمايه‌گذار خارجي همكاري نداشته و بايد خلع شود كه اين امر بايد توسط دادگاه بين‌المللي انجام شود».
حرف استاندار هم اين بود كه «تا بخش خصوصي صداقت، امنيت، استقبال و احترام را مشاهده نكند، سرمايه‌گذاري نمي‌كند. بنابراين از اتاق بازرگاني، خانه صنعت و معدن و ديگر فعالان بخش خصوصي مي‌خواهم كه جمع شوند و با علاقبنديان ديدار كرده و او را دلگرم كنند تا پروژه پتروشيمي را به بهره‌برداري برساند».
وي پيش از اين گفته بود كه «علاقبنديان احساس ناامني مي‌كند اما بايد بداند كه در استان امنيت كامل براي سرمايه‌گذاري وجود دارد و ديگر از تنگ‌نظري‌ها خبري نيست».
وي در همين زمان قول داد كه ديگر مشكلات مالياتي و... مزاحمتي براي سرمايه‌گذاران ايجاد نكند و اگر هم سرمايه‌گذاران بومي اقدام نكنند، سرمايه‌گذاران غيربومي به استان مي‌آورد». از آن تاريخ به بعد مسئولان اقتصادي و مديريت ارشد استان اعلام مي‌كردند كه مرحوم علاقبنديان مقصر خوابيدن پروژه عظيم پتروشيمي هگمتانه که قرار است 2 هزار شغل ايجاد کند، نيست اما گره اين مشكل هم در 2 سال گذشته باز نشد و هيچ پيشرفت فيزيكي حاصل نشد.
اخباري كه منتشر مي‌شد، نشان مي‌داد كه ماشين‌آلات آن مربوط به 10-12 سال گذشته است و عملاً دوره آنها گذشته و اگر ظرف يكي، دو سال آينده از پتروشيمي هگمتانه بهره‌برداري نشود، ماشين‌آلاتي كه در آن نصب شده قديمي مي‌شود و احتمالاً كاربرد خود را از دست مي‌دهد اما با اين حال پروژه همچنان مسكوت و سرمايه ميلياردي آن بلااستفاده ماند. که پيامد آن معضلات اجتماعي و اقتصادي براي استان بود.  پس از پيشرفت فيزيکي حدود 95 درصدي علي‌رغم وعده مسئولان استاني، ‌اين پروژه ديگر پيشرفتي نكرد تا اينكه مهرماه سال 96 بود كه در سايت خانه ملت (مجلس) منتشر شد كه «در جلسه‌اي با وزير نفت و تعدادي از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي در خصوص ادامه فعاليت پتروشيمي هگمتانه، 3 راهكار مورد بررسي قرار گرفت و در جمع‌بندي نهايي مقرر شد تا با تأمين اعتبار بالغ بر 150 ميليارد تومان، اين پروژه در كوتاه‌ترين زمان ممكن به بهره‌برداري برسد». البته اين اتفاق مربوط به زماني بود كه مرحوم علاقبنديان هنوز زنده بود كه حدود 2 هفته پس از آن، اين سرمايه‌گذار توانمند بومي بر اثر سكته قلبي درگذشت. حال با شرايط به وجود آمده و با توجه به اينكه حدود 47 درصد از سهم پتروشيمي مربوط به وارثان مرحوم علاقبنديان است، مشخص نيست چه اتفاقي مي‌افتد، در اين زمينه مسئولان استاني هم به خبرنگار همدان‌پيام پاسخگو نشدند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com