1399-04-041399-04-14bool(false) نمره 70 از 100 به رونق تولید در همدان! همدان پیام
 
 
شنبه - 14 تير 1399 - شماره 3792
 
امروز : شنبه ، 14 تير 1399

Today : Sat, July 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96609 تاریخ انتشار:  1398-05-02 - 08:25 تعداد بازدید:  83
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آیا ادارات و بانکها در این نمره سهم دارند؟
نمره 70 از 100 به رونق تولید در همدان!

اقتصادی

چهار ماه از سال رونق تولید در حالی گذشت که رفتارهای مسئولان استان برای روشن نگه داشتن چراغ های به سوسو افتاده صنایع همدان بازخوردهای متفاوتی داشت، برخی نام ژست سیاسی بر آن نهادند، برخی همت بلند و برخی هم ...
تقاضاهای ملتمسانه کارخانه‌دار خوش‌نامی که بانک تمام اموالش را به دلیل بدحسابی مصادره کرده، سرمایه‌گذاری که خط و نشان می‌کشد اگر حمایت نشود سرمایه‌اش را از همدان خارج می‌کند، تولیدکننده‌ای که آلاینده محیط‌زیست معرفی شده و خواستار تعدیل قوانین و مقرراتی می‌شد که کارخانه اش را پلمب کرده، مردی که با پای گچ گرفته متقاضی وام برای کارخانه‌اش است که مدتهاست برای تأمین مواد اولیه می لنگد و یا زن کارآفرینی که مدت ها برای توسعه کسب و کارش مجوز می‌خواهند و نمی‌دهند.
 حذف واژه‌های ضد تولید
به گزارش ايرنا، اینها نمونه‌هایی از ۱۳۲ واحد صنعتی هستتند که در چهارماهی که از سال رونق تولید گذشت، از همه جا رانده و مانده به استاندار همدان پناه آوردند تا گره از مشکلشان بگشاید.
این گرفتاری‌های اهالی صنعت در «کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» به ریاست شخص استاندار به صورت تخصصی بحث و بررسی می‌شود. اعضای این کارگروه به گواه آمار و اطلاعات موجود در سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان در چهار ماه گذشته ۲۳ بار جلسه تشکیل داده‌اند.
در این جلسه‌ها گاه مدیر یک اداره به خاطر کم‌کاری در حق صاحبان صنایع توبیخ شد، گاه کوتاهی رئیس بانک در حمایت از تولیدکننده به مافوقش گزارش شد، گاهی هم کاری از مسئولان استانی برای درمان این دردمندان برنیامد و دست به دامن وزیر و وزرا شدند، گاهی هم پای نمایندگان مجلس به میان می‌آمد تا قانونی را کم و زیاد کنند بلکه تولیدکننده‌ها بیش از این ضرر و زیان نکنند، گاهی هم حامیان تولید تشویق شدند. اما همیشه صدای استاندار بر سر آن ها که حامی و همراه تولید نبودند، بلند بود و مدام از تریبون‌های مختلف از مدیران و رؤسای دستگاه‌های اجرایی می‌خواست که در ادبیات رونق تولید واژه‌های «نمی‌شود» و «نمی توانیم» را خط بزنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان این سختگیری‌ها را نشانه دلسوزی استاندار می‌داند، حتیوی هم از تیر و ترکش انتقاد و گلایه‌های شاهرخی بی نصیب نمانده و تأکید می‌کند، تمام هم و غم مسئولان استان هُل دادن چرخ صنایع و کارخانه بوده و هست تا مبادا «رونق تولید» تنها در حد یک شعار بماند.
  دست نوازش دولت
بر سر برادران تولید
به گفته حمیدرضا متین، دست کم در ۱۳۲ واحد یاد شده یک هزار نفر مشغول به کار هستند. جلوگیری از بیکاری این کارگران و سرپا ماندن این صنایع از نان شب هم برای ما واجب تر است و طبق تذکرهای مستمر استاندار، مدیران استان کاری مهمتر از رسیدگی به اوضاع و احوال تولیدکننده‌ها ندارند.
متین که او را پدر صنعت همدان می‌دانند، مدعی است که برای فراهم ساختن کم و کسری صاحبان صنایع در چارچوب قانون خودمان را به آب و آتش می زنیم اما نه برای همه، برای آن ها که امتحانشان را در زمینه تولید و صادرات پس داده و برادری خود را برای پیشرفت این آب و خاک اثبات کرده‌اند.
این نه تنها گفته او، بلکه سفارش شاهرخی به مدیران زیرمجموعه اش است که صلاحیت و اهلیت صاحبان صنایع باید سنجش و پایش شده و کسانی زیر چتر حمایتی دولت قرار بگیرند که دغدغه همیشگی رونق تولید و اشتغال داشته باشند و بس.
صنایعی مانند شرکت «شوکت» که در تولید بخاری‌های هرمتیک در کشور پیشتاز است، کارخانه «پارت شیمی» که با تولید کربن اکتیو (ماده‌ای کلیدی که در صنعت تصفیه آب کاربرد دارد) و بخشی از نیاز وارداتی کشور را تأمین می‌کند و «پتروشیمی هگمتانه» که تحول بزرگی در اقتصاد و اشتغال این خطه به حساب می‌آید و یا «بتون صنعت بریس» که بخشی از زیرساخت‌های شبکه ریلی کشور را تولید می‌کند.
نمونه‌های مثال زدنی از صنایع صاحب‌ نام و نشان ملی و بین‌المللی بسیار است، اما مهم برطرف کردن مشکلات و هموار کردن مسیر این فعالان اقتصادی است نه سنگ‌اندازی.
  بانک‌ها
 بزرگترین عامل رکود تولید
به گواه داده‌های آماری ثبت شده در سامانه دبیرخانه «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید»، از مجموع ۱۳۲ کارخانه نیمه کاره و از کارافتاده که بررسی شده‌اند، ۹۱ واحد با بانک‌های استان دست به گریبان بودند، هفت واحد درگیر مسائل مالیاتی و تأمین اجتماعی بودند و ۴۴ واحد نیز مشکلات زیرساختی و زیربنایی در شهرک‌های صنعتی استان داشتند. در این میان ۱۲ واحد هم خواسته‌های جور واجوری داشتند که در مجموع استاندار، ۱۵۴ دستور برای برچیدن سنگ و کلوخ‌های پیش‌پای تولیدکنندگان صادر کرد. دستورالعمل‌هایی که شاهرخی قاطعانه سرپیچی و بهانه‌گیری مدیران دستگاه‌های اجرایی در عمل به این دستورها را تخلف اعلام کرد و خاطیان را محکوم به برکناری.
  ژست‌های سیاسی
 یا دلسوزی واقعی
هرچند برخی این گونه حرف و سخنرانی‌ها را ادا و اطوار و نمایش‌های سیاسی می‌دانند و این جلسه‌ها و دور هم نشینی ها را آب در هاون کوفتن می دانند.
به هر حال رونق تولید در همدان بازخوردهای متفاوتی دارد و کنش و واکنش‌های مسئولان و مردم را باید به دور از تعصب به قضاوت بنشینیم. نمی دانم شاید تحقق رونق تولید را در برخاستن دود از دودکش کارخانه‌های تازه جان گرفته، فهمید یا از شمار جوانان بیکاری که دور سفره‌هایمان افزوده و کاسته می‌شوند.
متین که اعتقاد دارد، عملکرد استان در «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» موفقیت‌آمیز بوده و از ۱۰۰ به این کارگروه نمره ۷۰ می‌دهد. شما به رونق تولید نمره چند می‌دهید؟


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com