اشتغال 3000 نفري از طريق کاريابي‌ها همدان پیام
 
 
سه شنبه - 2 بهمن 1397 - شماره 3395
 
امروز : چهارشنبه ، 3 بهمن 1397

Today : Tue, January 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه شیراز97
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84387 تاریخ انتشار:  1397-03-08 - 05:45 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی مطرح کرد :
اشتغال 3000 نفري از طريق کاريابي‌ها

اقتصادی

 در راستای اهداف برنامه سوم توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی مبنی بر كاهش حجم تصدی‌گر دولت و واگذاری آن به بخش خصوصی مراكز مشاوره شغلی و كاریابی‌های غیردولتی تحت نظارت وزارت كار و امور اجتماعی به عنوان بنگاه‌های اقتصادی و یا بخش خصوصی در عرصه (اشتغال) به عنوان یكی از مهمترین معضلات جامعه شروع به فعالیت نمودند.به موجب ماده واحده (قانون مجازت اشتغال به حرفه كاریابی ومشاوره شغلی بدون داشتن پروانه كار مصوب10/7/80 مجلس شورای اسلامی) اشخاصی می‌توانند به حرفه كاریابی و مشاوره شغلی اشتغال ورزند كه طبق آیین نامه اجرایی این قانون از وزارت كار و امور اجتماعی پروانه كار تحصیل کنند.
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی در جلسه کاریابی‌های استان با اشاره به این نکته که تخصصی شدن مراكز كاریابی غیردولتی می‌تواند به عنوان یك ضرورت در جهت توسعه کیفی این مراکز مطرح شود گفت: تخصصی شدن دفاتر کاریابی منجر به تمرکز فعالیت کاریابی در یک حیطه شغلی خاص و شناخت دقیق تر از بازار کار می شود که این خود افزایش اطلاعات شغلی، ارتباط مناسب با کارفرما،کسب فرصت های شغلی بیشتر و سود بیشتر را برای دفاتر کاریابی غیر دولتی به عنوان یک بخش خصوصی به دنبال دارد. در عین حال کارفرما نیز می داند برای نیروی مورد نیاز خود دقیقا به چه دفاتر کاریابی مراجعه نماید. بنابراین تخصصی شدن دفاتر کاریابی باعث تسریع در مراحل مختلف کاریابی و ارتباط بهتر بین عرضه و تقاضای بازار کار می گردد و کارفرما نیز تمایل بیشتری برای جذب نیرو از دفاتر کاریابی تخصصی دارد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان همدان احمد توصیفیان ضمن تاکید به بحث مشاوره شغلی تخصصی در کاریابی ها اعلام داشت : ما نیازمند بانک اطلاعات شغلی در کشور بودیم که بتوانیم با استفاده از آن اطلاعات و آمار دقیق و  موقع به دست بیاوریم به همین دلیل سامانه هوشمند عملیات کاریابی- سابک (سامانه اطلاع رسانی الکترونیک بازار کار)از طرف وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شده است .
وی ادامه داد: پس از ثبت اطلاعات کارجو در سامانه سابک در کاریابی، عملیات جستجو در سامانه مطابق با شرایط فرد متقاضی و کارفرما آغاز می‌شود که در صورت وجود فرصت شغلی مناسب در همان لحظه، وی به شرط تمایل به کار معرفی خواهد شد یا در غیر اینصورت، متقاضی در صف انتظار جستجوی شغل مورد نظر قرار می‌گیرد تا به محض دریافت موقعیت شغلی متناسب با شرایط کارجو، به وی اعلام ‌شود.
مدیر کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی همدان انتظار خود از کاریابیها را اهتمام ویژه به کسب فرصت های شغلی دانسته و گفت: لزوما اشتغال را فقط در تولید و صنعت نباید دید به نوعی گاهی تکنولوژی در صنایع سبب کاهش اشتغال می شود و برای تحقق این مهم و رسیدن به اشتغال می بایست سهم خدمات در اشتغال مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.
توصیفیان ضمن اعلام تحقق 100 درصدی تعهد اشتغال کاریابی‌ها در سا ل 96 گفت: از طرف وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تعهد اشتغال استان از طریق کاریابی ها 3000 نفر برای سال 97 اعلام شد ه است
وی در پایان با اشاره به این که 22 کاریابی دارای مجوز در استان مشغول به کار است گفت : در سال گذشته 5878 فرصت شغلی در سال 96 توسط  کار فرمایان از کاریابیها درخواست شده است و در  مقابل 7879 متقاضی به این کاریابیها مراجعه کرده‌اند که تعداد 4980 نفر مرد و 2909 نفر آنها زن بوده اند که از این تعداد 3395 نفر به کار گمارده شده‌اند که از این تعداد 2037 نفر مرد و 1358 نفر زن بوده‌اند.
در پایان این جلسه نیز افشاری مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد،بازرسی و امورحقوقی استانداری گفت: سنجش میزان پیشرفت هر کشوری توسط سه شاخص نرخ امید به زندگی، نرخ باسوادی و نرخ رشد اقتصادی سنجیده می شود که بخشی ازاین بحث نرخ رشد اقتصادی مربوط به کاریابی‌ها می‌باشد. افشاری با اشاره وجود جمعیت بیکار دراستان گفت: در سال گذشته با وجود تلاش مدیران استان توانستیم بیش از سهمیه در نظر گرفته شده اشتغال ایجاد کنیم اما هنوز هم انبوه جمعیت جویای کار در استان وجود دارد که با ید با برنامه ریزی دقیق و همکاری بیشتر برای این قشر شغل ایجاد شود .
وی با اشاره به این مطلب که وظیفه ما به عنوان مسئولین استان هموارنمودن بسترکار برای کاریابی‌هاست افزود: البته باید ازصدور بیش از حد مجوزکاریابی نیز پرهیز شود تا واحد های موازی ایجاد نشوند و کاریابی‌ها برای ادامه فعالیت خود در عرصه اشتغال توجیه اقتصادی داشته باشند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com