1400-10-181400-10-28bool(false) 1400-10-181400-10-28bool(false) دست دلال از بازار مرغ کوتاه همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 دي 1400 - شماره 4230
 
امروز : سه شنبه ، 28 دي 1400

Today : Tue, January 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  63575 تاریخ انتشار:  1394-07-07 - 05:45 تعداد بازدید:  1198
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نوسانات قیمت مرغ ادامه دارد
دست دلال از بازار مرغ کوتاه

اقتصادی

دلالانی که تا دیروز در بازار مرغ جولان می‌دادند به واسطه اجرای طرح «شبکه تولید تا توزیع» از بازار کنار گذاشته شده و قیمت مرغ منطقی می‌شود.
بازار مرغ هر از چندگاهی با نوساناتی مواجه شده و قیمت مرغ میل به پرواز و بالا رفتن دارد که این امر مردم را معترض و حق به جانب می‌کند.
در چند سال گذشته، اواخر شهریور و اوایل مهرماه با افزایش قیمت مرغ در بازار همدان مواجه هستیم که نهادهای نظارتی و تنظیم‌کننده بازار دلیل آن را کاهش تولید می‌دانند، ولی تولیدکنندگان این ادعا را رد می‌کنند.
نوسان قیمت مرغ گاهی به سود مصرف‌کننده و گاهی نیز به سود تولیدکننده بوده ولی در این بین می‌توان گفت کسانی هستند که حداقل تلاش را برای تولید مرغ دارند اما بیشترین سود را از آن خود می‌کنند و همیشه از ایجاد تشنج در بازار بیشترین استفاده را داشته‌اند.
البته با افزایش قیمت مرغ سازمان جهاد کشاورزی به عاملیت پشتیبانی امور دام اقدام به توزیع مرغ منجمد می‌کند تا قیمت مرغ گرم را متعادل سازد، ولی به سبب اینکه مردم همدان تمایل چندانی به مصرف مرغ منجمد ندارند این طرح تأثیرگذاری بالایی در کاهش قیمت ندارد.
این روزها که قیمت مرغ در همدان افزایش یافته، تولیدکنندگان معتقدند این تغییر قیمت به معنی افزایش نبوده و قیمت مرغ در حال منطقی شدن است و برای اثبات این ادعا نیز آنالیزهای هزینه‌ای خود را دارند.
در این حین بازار مرغ باید به عنوان یکی از مهمترین کالاهای اساسی سبد خانوار دارای نظام سازمان‌یافته‌ای باشد تا رفتار تعداد اندکی تولید و توزیع‌کننده بر آن تأثیر منفی نداشته و بدون آسیب دیدن به فعالیت خود ادامه دهد.
تلاش برای راه‌اندازی شبکه توزیع تا تولید مرغ توسط نهادهای متولی در این زمینه، مراحل پایانی خود را طی می‌کند که امیدواریم با فعال شدن این شبکه ضمن کوتاه شدن دست دلالان از بازار مرغ، این کالای اساسی قیمت منطقی به خود بگیرد.
 شبکه «توزیع تا تولید مرغ» 8 روز آینده فعال می‌شود
مدیر بازرسی اتاق اصناف همدان در گفت‌وگو با تسنیم گفت: به سبب کاهش دوره‌های جوجه‌ریزی با کاهش تولید مرغ در همدان مواجه هستیم و در حال حاضر نیاز مرغ زنده همدان از استان‌های همجوار تأمین می‌شود.
حمیدرضا بابایی با بیان اینکه در حال حاضر تولیدکننده‌ها ترس از جوجه‌ریزی و تولید دارند، افزود: به سبب اینکه قیمت مرغ واقعی نیست تولیدکنندگان نیز برای جوجه‌ریزی اقدام نمی‌کنند.
به گفته وي، میزان سود مرغ برای عمده‌فروشان سه درصد معادل 200 تومان و خرده‌فروشان 10 درصد معادل 400‌تومان است که البته هیچ‌گاه اعمال نشده است.
مدیر بازرسی اتاق اصناف همدان با اعلام اینکه قیمت مرغ زنده در همدان پایین‌تر از میانگین کشوری است، افزود: قیمت مرغ زنده بر اساس میانگین کشوری پنج هزار و 350 تومان بوده ولی این رقم در استان همدان چهار هزار و 850 تومان است.
بابایی با تأکید بر اینکه قیمت مرغ هیچگاه واقعی نبوده و همین امر سبب شده تا تولیدکننده تمایلی برای تولید نداشته باشد، بيان کرد: تولیدکنندگان مرغ در همدان چهار دوره جوجه‌ریزی انجام می‌دهند ولی امسال به سه دوره کاهش یافته که همین امر در افزایش قیمت مرغ تأثیرگذار بوده است.
وی با اعلام اینکه در ماه‌های شهریور و اسفند با افزایش قیمت مرغ مواجه هستیم، گفت: تا 15 مهرماه مرغ تولید استان وارد بازار شده و قیمت کاهش می‌یابد ولی در ایام پایانی سال دوباره با افزایش قیمت به سبب کاهش تولید مواجه می‌شویم.
مدیر بازرسی اتاق اصناف همدان بیان کرد: تنها اقدامی که می‌توان برای جلوگیری از نوسان قیمت مرغ انجام داد ساماندهی و ایجاد شبکه تولید تا توزیع مرغ است که این اقدامات در استان همدان آغاز شده است.
وی افزود: در حال حاضر به دنبال ثبت سه شرکت هستیم تا تمامی کشتارگاه‌های مرغ همدان هیأت مدیره این شرکت‌ها را تشکیل داده و با تولیدکنندگان مرغ همدان قراردادی یکساله منعقد کنند و خرید تولید یک سال آنها را تضمین کنند. بابایی با اشاره به اینکه این اقدام به تولیدکنندگان اطمینان می‌دهد که با آسودگی خاطر به تولید و جوجه‌ریزی اقدام کند، گفت: از طرف دیگر این شرکت‌ها با کشتارگاه‌های همدان قرارداد منعقد کرده و مرغ را در آنها کشتار می‌کنند.
وی با تأکید بر اینکه این اقدامات موجب قطع دست واسطه‌ها از بازار مرغ می‌شود، افزود: راه‌اندازی شبکه تولید تا توزیع مصرف سبب می‌شود تا قیمت مرغ به عدد واقعی بازگشته و دست واسطه‌ها و دلالان نیز کوتاه شود.
مدیر بازرسی اتاق اصناف همدان با اعلام اینکه تا هفته‌های آینده خبرهای خوبی از بازار مرغ شنیده می‌شود، بیان‌کرد: اگر کشتارگاهی خارج از این شبکه کشتار کند به عنوان عرضه خارج از شبکه به تعزیرات حکومتی معرفی می‌شود.
 صادرات مرغ موجب افزایش قیمت مرغ شده
رئیس اداره نظارت و بازرسی همدان هم نیاز روزانه شهر همدان به مرغ را 80 تن اعلام کرد و گفت: صادرات مرغ سبب افزایش قیمت شده است.
علیرضا شجاعی بیان کرد: در مرحله توزیع مرغ مشکلی وجود ندارد، زیرا قیمت‌گذاری رسمی توسط اتاق اصناف و اتحادیه مرغداران انجام می‌شود؛ ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که بازار به دنبال بالاترین قیمت و سود است. وی با اشاره به اینکه ساماندهی دلالان مرغ از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: چندین سال دنبال ساماندهی دلالان مرغ بودیم ولی موفق نشده‌ایم، در حال حاضر این امر مراحل پایانی خود را دنبال می‌کند که در صورت اجرایی شدن، با دلالان خارج از این شبکه برخورد قضایی و قانونی صورت گرفته و بازار مرغ نیز ثبات بیشتری پیدا می‌کند.
شجاعی تأکید کرد: نمی‌توان جلوی تخلف را به صورت مطلق گرفت ولی وقتی ساختارمند شود ریسک تخلف افزایش یافته و حاشیه‌های تخلف کوچک می‌شود، این امر سبب می‌شود تا متخلفان غیرحرفه‌ای از عرصه تخلف خارج شوند.
وی گفت: به سبب صادرات مرغ به کشورهای روسیه، عراق و افغانستان و کاهش جوجه‌ریزی و تولید مرغ در ماه‌های گذشته، امروز با افزایش قیمت مرغ در بازار همدان مواجه هستیم ولی این مشکل با توزیع مرغ منجمد در همدان برطرف می‌شود.
رئیس اداره نظارت و بازرسی همدان با بیان اینکه قیمت مرغ در طول سال چندین‌بار نوسان داشته است، افزود: امسال برای نخستین‌بار است که برنامه‌ریزی خوبی در حوزه مرغ صورت گرفته و بازار در اختیار تولید داخل قرار گرفته است.
 جوجه‌ریزی در همدان 17 درصد افزایش یافت
معاون سازمان جهاد کشاورزی همدان هم از افزایش 17 درصدی جوجه‌ریزی در سال 94 خبر داد و گفت: قیمت مرغ در حال منطقی شدن است.
محمد نظرپور با بیان اینکه در شهریورماه جوجه‌ریزی انجام شده و از اواسط مهرماه مرغ تولید همدان وارد بازار می‌شود افزود: تاپایان مرداد‌ماه امسال 9 میلیون و 563 هزار و 230 قطعه جوجه‌ریزی انجام شده که سال گذشته هشت میلیون و 200 هزار قطعه بوده است. وی با اعلام اینکه تولید مرغ نسبت به سال گذشته بیشتر شده و کمبود تولید نداریم، بیان کرد: در حال حاضر یک سالی است که تولید مرغ در همدان را مدیریت کرده و بر اساس سهمیه اعلام شده نسبت به جوجه‌ریزی اقدام می‌شود.
نظرپور با اشاره به اینکه کنترل جوجه‌ریزی به منظور جلوگیری از تولید بیشتر و کاهش قیمت مرغ است، گفت: در یک سال گذشته متأسفانه قیمت مرغ پایین بود و مرغداران نتوانستند مرغ‌های خود را با قیمت منطقی بفروشند. وی با اعلام اینکه افزایش قیمت تنها برای همدان نبوده و در سایر استان‌ها هم رخ داده است، گفت: در حال حاضر با افزایش قیمت مرغ مواجه نیستیم؛ بلکه قیمت مرغ منطقی شده است، اگر تولیدکننده حمایت نشود دیگر تولیدی نخواهیم داشت.
نظرپور با بیان اینکه اگر مردم به صورت مداوم مرغ ارزان مصرف کنند دیگر تولید و تولیدکننده‌ای نداریم، افزود:‌اگر تولیدکنندگان از مدار تولید خارج شوند بازگشت آنها بسیار دشوار است.
معاون سازمان جهاد کشاورزی همدان با اعلام اینکه در حال حاضر بر اساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی توزیع مرغ منجمد در همدان آغاز شده است، گفت: به اندازه کافی ذخیره مرغ منجمد در بازار همدان وجود دارد و جای هیچ نگرانی برای مردم وجود ندارد.
 قیمت مرغ در همدان 7 هزار تومان شد
رئیس اتحادیه مرغ و ماهی همدان هم با اشاره به تغییر قیمت‌های اخیر مرغ اظهار کرد: تغییر قیمت‌های مرغ به دلیل کاهش جوجه‌ریزی‌ها در این ماه بوده است. عاشوری به فارس گفته است: عرضه و تقاضا با هم متناسب نبوده‌اند؛ اما قیمت امروز مرغ در همدان هفت هزار تومان است. وي با بیان اینکه از اوایل هفته آینده قیمت مرغ کاهش خواهد یافت، گفت: آبان‌ماه قیمت مرغ تا پنج هزار و 800 تومان هم کاهش خواهد داشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com