کاهش واردات وصادرات همدان آغاز شد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 2 بهمن 1397 - شماره 3395
 
امروز : چهارشنبه ، 3 بهمن 1397

Today : Tue, January 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه شیراز97
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84389 تاریخ انتشار:  1397-03-08 - 05:45 تعداد بازدید:  100
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل گمرک استان همدان:
کاهش واردات وصادرات همدان آغاز شد

اقتصادی

 با وجود صادرات 16 میلیون دلاری کالا از همدان در 2 ماه ابتدايي سال اما میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته31 درصد کاهش داشته است، در بخش واردات نيز در همين بازه زماني با کاهش 78 درصدي از نظر دلاري واجه بوده‌ايم.
مدیرکل گمرک استان همدان در اين باره توضيح داد: در دو ماهه ابتدای امسال، 16 میلیون و 34 هزار و 955 دلار انواع کالاها از گمرک همدان به سایر استان‌ها صادر شده و میزان صادرات کالا در مدت مشابه سال گذشته 23 میلیون و 204 هزار و 531 دلار بوده که بررسی‌ها نشان می‌دهد صادرات از گمرک همدان در سالجاري تا پايان ارديبهشت با کاهش 31 درصدي مواجه بوده است.
جمال خشوعی افزود: در دو ماهه امسال 2 میلیون 665 هزار و 748 دلار کالا از کشورهای چین، هند، ترکیه، آلمان، لهستان، هلند، اتریش، ایتالیا و عمان از طریق گمرک استان وارد شده است.
وی با اعلام اینکه میزان واردات در مدت مشابه سال گذشته 12 میلیون و 23 هزار و 997 دلار بوده است، گفت: میزان واردات کالا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 78 درصد از نظر دلاری و 83 درصد از نظر وزنی کاهش داشته است.
وی بیان کرد: اوایل سال بخشنامه صادره از سوی دولت مبنی بر برگشت ارز حاصل از صادرات برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ابهامات و نوعی سردرگمی برای صادرکنندگان ایجاد کرده است.
مدیرکل گمرک استان همدان افزود: بیشتر صادرکنندگان استان همدان با پول ایرانی کالای خود را معاوضه و صادر می‌کنند که بخشنامه دولت تاکید دارد باید ارز به بانک مرکزی تحویل شود.
به گفته وي، این روند سبب شده است تا صادرکنندگان میزان صادرات خود را کاهش داده و منتظر تغییر نظر دولت در این زمینه باشند که به همین دلیل میزان صادرات کالا از گمرک استان در دو ماهه نخست امسال از نظر ارزشی 31 درصد کاهش داشته است.
خشوعی عنوان کرد: این در حالی است که تمام زیرساخت‌ها برای روان‌سازی و تسهیل صادرات در این گمرک انجام شده و چندین سال گذشته رضایتمندی تجار و صادرکنندگان از گمرک همدان مشهود بوده است.
وی اظهار کرد: امیدواریم موضوع برگشت ارز حاصل از صادرات شامل صادرکنندگان عمده کشور شود و صادرکنندگان جزئی که حدود 30 درصد صادرات کشور هستند را از این بخشنامه مستثنی کنند.
مدیرکل گمرک استان همدان عنوان کرد: نوسانات نرخ ارز نیز سبب شده تولیدکنندگان ارز مورد نیاز را به سختی تهیه کرده و نسبت به واردات مواد اولیه اقدام کنند، از این رو کاهش واردات نیز خود را نشان داده است.
خشوعی با بیان اینکه جذب حداکثری صادرکنندگان برای انجام صادرات از گمرک همدان یکی از اولویت‌های تعیین شده گمرک استان همدان است، افزود: توصیه می‌کنیم آن دسته از صادرکنندگان بزرگ استان که در گذشته از سایر گمرکات امور صادراتی خود را پیگیری می‌کردند؛ برای انجام صادرات از گمرک همدان اقدام کنند.
وی افزایش تعداد صادرکنندگان، درآمدهای گمرکی و ارزش کالاهای صادراتی را از موفقیت‌های گمرک همدان برشمرد و گفت: روند تسهیل امور گمرکی به شدت ادامه داشته و در تلاش هستیم تا به صادرات حداکثری از گمرک همدان دست پیدا کنیم.
مدیرکل گمرک استان همدان با اعلام اینکه گمرک ملایر نیز روند رو به رشدی را نسبت به سال‌های قبل در پیش گرفته است، به فارس گفت: خوشبختانه زیرساخت‌های انجام صادرات از گمرک ملایر به شکلی فراهم شده است تا صادرکنندگان کشمش و سایر اقلام دیگر حضوری در همدان نداشته باشند.
وی بیان کرد: همدان ظرفیت‌های بالایی در زمینه صادرات کالا دارد که باید تلاش شود با تقویت صادرکنندگان و تامین زیرساخت‌های صادراتی این ظرفیت بالقوه را بالفعل کرد.
خشوعی بيان کرد: مسیر صادرات کالا برای تجار و صادرکنندگان می‌تواند هموارتر از وضعیت فعلی باشد ولی برای رسیدن به این وضعیت نیاز است تا دستگاه‌های موثر و ذینفع ورود پیدا کنند در غیر این صورت نمی‌توان انتظار رفع مشکلات و بهبود وضعیت صادرات همدان را داشت.
وی عنوان کرد: گمرک استان همدان تمام تلاش خود را بر این داشته تا صادرکنندگان بدون دغدغه صادرات خود را انجام دهند و برای رضایت تجار اقداماتی از جمله راه‌اندازی پنجره واحد گمرکی، اعزام کارشناس به محل دپوی کالا و کاهش زمان ترخیص کالاهای وارداتی انجام داده است.
مدیرکل گمرک استان همدان گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌هایی همچون امور مالیاتی، تامین اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و بانک‌ها به گونه‌ای عمل کنند تا تجار و صادرکنندگان بیشتری میل و رغبت برای صادرات کالا از گمرک همدان داشته باشند.
خشوعي گفت: از سوی دیگر انتظار می‌رود تجار و صادرکنندگان استان همدان نیز تنها به بازار برخی کشورهای همسایه تکیه نکرده و نسبت به شناسایی و کشف بازارهای جدید و بکر اقدام کنند چراکه مابقی استان‌های ایران در تجارت با کشورهای همسایه گوی سبقت را از همدان ربوده‌اند و نیاز است بازارهای جدید صادراتی برای همدان ایجاد کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com