آينده همدان در گرو مطالعات کارشناسي طرح جامع همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 6 اسفند 1399 - شماره 3984
 
امروز : شنبه ، 9 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  114515 تاریخ انتشار:  1399-09-30 - 09:55 تعداد بازدید:  95
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اعتراض کارشناسان به مطالعات طرح جامع همدان خطاب به وزير راه
آينده همدان در گرو مطالعات کارشناسي طرح جامع

اقتصادی


 تأخير و ابهام در روند مطالعات و تدوين طرح جامع شهر همدان براي برخي کارشناسان و صاحبنظران حوزه شهري بدبيني ايجاد کرده است.
تنها اطلاعاتي که تاکنون از مطالعات حدودا 3 ساله به‌دست رسيده اظهارنظر برخي مسئولان در حوزه‌اي خاص بوده و يا اينکه در مواردي برخي‌ اطلاعات جسته‌گريخته‌ آن‌هم بدون جزئيات و حتي گاهي پس از تأييد طرح در اختيار خبرنگار همدان‌پيام قرار گرفته، که تاکنون اغلب آنها رسانه‌اي هم شده‌اند.
با اين‌حال به‌تازگی نامه‌اي با 30 امضا نظر بسياري از پيگيرکنندگان مطالعات طرح جامع شهرهمدان را به‌خود جلب کرده است. تعدادي از اساتيد و پژوهشگران حوزه شهرسازي همدان در نامه‌اي اعتراضي به وزير راه‌وشهرسازي نکاتي را در 4 بند يادآوري کرده و بر وجود نفوذهاي سياسي در روند مطالعات و توجه نکردن به نظرهاي کارشناسي اشاره کرده‌اند.
در اينکه برخي نفوذهاي سياسي براي الحاق شهرها و روستاها به شهر همدان و ارائه نکردن مطالعات دقيق در اين‌باره، بزرگ کردن شهر براي افزايش جمعيت آن و توجه نکردن به برخي نظرهاي کارشناسان حاضر در جلسه وجود داشته، نمي‌توان شک زيادي کرد زيرا در مدت مطالعه، منابع معتبري آن را تأييد کرده‌اند.
آنچه از گفت‌وگوهاي برخي مسئولان و سياسيون از برخي مصوبه‌هاي اين مطالعات و اظهارات تعدادي از کارشناسان درباره جلسات و نظرها برمي‌آيد مواردي چون الحاق‌ برخي مناطق به شهر همدان وجود دارد که تحت نفوذهايي به تصويب رسيده است. حتي در مواقعي انتشار فقط عکس‌هايي از جلسات وزارتخانه‌اي با حضور برخي مسئولان]حتي غيرمرتبط[ نشان‌دهنده اعمال نفوذ و دخالت‌هاي غيرکارشناسي بوده است. به‌تازگی برخي تغييرات مديريتي در بخش‌هاي حساس و مرتبط با طرح جامع هم بر اين شائبه‌ها دامن زده است. نرگس نورا...‌زاده رئيس کميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر همدان هم جزو معدود افرادي بوده که پيش از اين بارها به‌صورت علني بر کارشناسي نبودن برخي مطالعات اين طرح تأکيد کرده و به رسانه‌ها گفته که برخي سياسيون بر مطالعات و مصوبات تأثير مي‌گذارند. وي در شهريور سالجاري هم اعلام کرد که طرح جامع پيشنهادي براي تأييد به شوراي شهر ارسال شده بود اما پس از بررسي در چندين جلسه با حضور کارشناسان به اين جمع‌بندي رسيديم که اين طرح قابليت ظرفیت حل همه مشکلات شهر را نداشته و در آن توسعه متوازن و همه‌جانبه درنظر گرفته نشده است. به همين دليل نامه‌های متعددی به استاندار و اداره راه و شهرسازی ارسال و آخرین مرحله ایرادات کلی طرح را اعلام کرده‌ایم، که مدیریت ارشد استان قول داده تا زمانی که طرح به تأیید کارشناسی نرسیده باشد طرح پیشنهادی مصوب نشود.
با اين‌حال روز گذشته معاون امور عمراني استانداري تأکيد کرد که به نظرم مطالعات به‌خوبي پيش‌ رفته و ايراد خاصي ندارد اما تا مطالعات به کمیته فنی کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی ارجاع نشود نمي‌توان نظر نهايي داد. اما موضوعي که مشخص است اين است که به‌هرحال در تمام طرح‌هاي جامع نظر برخي‌ها جلب مي‌شود و برخي‌ها آن را مغاير با منافع خويش يا اداره خود مي‌دانند و اين طبيعي است.
فرهاد فرزانه گفت: تاجايي که من خبر دارم تاکنون تمام مطالعات کارشناسي‌شده بوده و درنهايت اگر ايرادي داشته باشد در کميته فني بررسي مي‌شود.
يکي از کارشناسان همداني حاضر در برخي جلسات هم گفت: طرح درحال بررسي و رفع ايرادات احتمالي است.
مديرکل راه وشهرسازي استان همدان هم پيش از اين به کارشناسي و قانوني بودن همه موارد طرح جامع تأکيد کرد و گفت: به شما قول مي‌دهم که همه سرانه‌ها در طرح، خوب درنظر گرفته شده‌اند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com