بسیج نهادها برای سرشماری همدان پیام
 
 
شنبه - 15 مرداد 1401 - شماره 4377
 
امروز : دوشنبه ، 17 مرداد 1401

Today : Mon, August 8, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  73467 تاریخ انتشار:  1395-06-18 - 05:45 تعداد بازدید:  2251
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاندار درنشست هماهنگی سرشماری نفوس و مسکن مهرماه تاکید کرد
بسیج نهادها برای سرشماری

اقتصادی

 از یک ماه دیگر کشور و استان توان و انرژی خود را قرار است در سرشماری نفوس و مسکن سال 95 متمرکز کند.
این سرشماری‌ها که هر 5 سال یک‌بار در کشور برگزار می‌شود قرار است این بار علاوه بر آمارگیری خانه به خانه به شیوه اینترنتی نیز برگزار شود .  در ابتدای این هفته نیز حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در دستوری تمامی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی را مکلف به همراهی و تمرکز توان روی برگزاری سرشماری نفوس و مسکن در مهرماه آینده کرده است.
صبح دیروز در استانداری همدان نشست هماهنگی در این‌باره برگزار شد. محمدناصر نیکبخت با اشاره به اهمیت سرشماری درست و دقیق بیان کرد: با وجود تمام ناامنی‌ها و آشوب‌های موجود در منطقه، کشور ما به علت داشتن اقتدار و آینده‌نگری و با توجه به ضرورت اجرای برنامه ششم، تحقق اقتصاد مقاومتی، طرح توسعه استان‌ها و سایر برنامه‌های سالانه نیاز به اطلاعات دقیق دارد.
 استاندار همدان با تأکید بر اینکه آمار، پایه برنامه‌ریزی است، بیان کرد: برای اینکه برنامه‌ریزی صورت بگیرد، نیاز به آمار دقیق، علمی و پایه‌ای داریم به طوری که هرجا برنامه‌ای به خطا رفته و درست اجرا نشده، پایه اطلاعات آماری آن دقیق نبوده است.
نیکبخت با تأکید بر دقت سرشماری در بازه زمانی کوتاه‌تر گفت: به طور قطع آمار 5 ساله بسیار دقیق‌تر از آمار 10 ساله است اما مشکلات تأمین هزینه مانع از سرشماری در بازه زمانی کوتاه می‌شود.
وی با اشاره به نقش تأثیرگذار برخی از سازمان‌ها در اطلاع‌رسانی بیان کرد: فرمانداران، سازمان جهاد کشاورزی، ائمه‌جماعت و به ویژه صداوسیما و رسانه‌های استان در توسعه، تأکید و اطلاع‌رسانی به مردم نقش بسزایی دارند.
استاندار همدان با تأکید بر ضرورت همکاری اعضای شورای ستاد سرشماری، هماهنگی اعضا با یکدیگر را خواستار شد و گفت: اگر مشکل و یا موردی پیش آمد، با کمال میل با اعضا همکاری می‌کنیم.
 شهروندان اینترنتی اقدام کنند
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان هم در این جلسه افزود: شهروندان برای حضور آسان و دقیق‌تر در طرح سرشماری نفوس و مسکن سال 95 از طریق اینترنت اقدام کنند. اسکندر صیدایی گفت: سرشماری امسال به دو روش مراجعه حضوری مأموران به درب منازل و به روش اینترنتی و توسط خود افراد انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه سرشماری اینترنتی می‌تواند به علت کاهش هزینه‌ها و دقت عمل بالا موثرتر باشد افزود: این ثبت اطلاعات از سوم تا 24 مهرماه از طریق اینترنت انجام می‌شود.
صیدایی بیان کرد: این سرشماری به مدت یک ماه در استان انجام و پیش‌بینی می‌شود که 40 درصد ثبت اطلاعات در این سرشماری به شیوه اینترنتی انجام شود.
وی ادامه داد: با ثبت اطلاعات به صورت اینترنتی کد مشخصی به افراد داده می شود که این افراد می‌توانند در هنگام مراجعه مأموران سرشماری تنها این کد را در اختیار این افراد قرار دهند. صیدایی گفت: همه سؤالات پرسیده شده در این سرشماری محرمانه بوده و جز مرکز آمار ایران کسی از این سوالات استفاده نمی‌کند.
وی بیان کرد: برای این سرشماری نقشه‌های بلوک‌بندی در استان به طور کامل انجام شده است و این سرشماری با توجه به بزرگی جمعیت حساسیت‌های خود را دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان گفت: مأموران سرشماری استان همدان 600 نفر هستند که نام‌نویسی از این افراد هم اکنون از طریق مرکز آمار ایران در حال انجام بوده و تاکنون هزار و 553 نفر از استان برای انجام این فرایند عمومی نام‌نویسی کرده‌اند.
صیدایی بیان کرد: ستاد هماهنگی سرشماری بر اساس جایگاه تبیین شده برای ساماندهی و نظارت بر امر سرشماری نفوس و مسکن ایجاد شده است. وی گفت: سرشماری کامل‌ترین و جامع‌ترین شیوه جمع‌آوری اطلاعات بوده و تابلویی از وضع موجود جامعه برای بررسی کمی و کیفی تحولات است.
صیدایی افزود: همه موضوع‌های آماری از جمله سرشماری دارای جایگاه و اهمیت ویژه است که برای دقیق‌تر بودن آن باید بازنگری شود. وی بیان کرد: در سرشماری نفوس اطلاعات جمعیت‌شناسی مهمی در خصوص افراد به دست می‌آید و با ثبت این خصوصیات می‌توان برنامه‌ریزی مدونی را انجام داد.صیدایی گفت: سن، جنس، تابعیت، وضع سواد، مهاجرت، اشتغال، وضعیت زناشویی، فرزندآوری و وضعیت مسکن در این سرشماری به دست می‌آید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com