ماسک را از کجا و چند بخریم؟ همدان پیام
 
 
شنبه - 15 آذر 1399 - شماره 3916
 
امروز : يكشنبه ، 16 آذر 1399

Today : Sun, December 6, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110393 تاریخ انتشار:  1399-04-31 - 09:18 تعداد بازدید:  66
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ماسک را از کجا و چند بخریم؟

اقتصادی


 به‌تازگی نرخ مصوب ماسک کارگاهی هزار و ۳۰۰ و صنعتی  هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد، اما گزارش‌های میدانی از بازار نشان می‌دهد که حداقل قیمت ماسک در داروخانه‌ها معمولاً ۲ هزار تومان است و حتی ۲ هزار و ۵۰۰ و ۳ هزار تومان هم فروخته می‌شود. البته نرخ مصوب در ایستگاه‌های مترو عموما رعایت می‌شود و ماسک به نرخ  هزار و ۵۰۰ تومان در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ها هم معمولا ماسک عرضه نمی‌شود. اما طبق گفته رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت قیمت ماسک در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های اینترنتی باید  هزار و ۳۰۰ تومان و در سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها ایستگاه‌های مترو و اتوبوس  هزار و ۵۰۰ تومان باشد.
در این رابطه جمشید گلپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به اینکه تولید ماسک در واحدهای کارگاهی، دستی و کارگرمحور است، قیمت آن  هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت ماسک صنعتی هم  هزار و ۳۰۰ تومان برای مصرف‌کننده تعیین شده است.
وی صریح کرد: پس از الزامی شدن استفاده از ماسک، به‌دلیل پیش‌بینی افزایش تقاضا برای این محصول، فرایند تولید از ابتدا تا انتها شامل تولید مواد اولیه، تولید ماسک و محل عرضه سیستمی شد و همه مراحل باید در سامانه جامع تجارت زیر نظر وزارت صمت ثبت شود.
به گفته رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت، محل عرضه محصول واحدهای کارگاهی با نرخ  هزار و ۵۰۰ تومان سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها ایستگاه‌های مترو و اتوبوس است، اما اولویت نخست توزیع ماسک‌های صنعتی، عرضه روزانه 2 میلیون ماسک به وزارت بهداشت برای توزیع در مراکز درمانی است و مابقی به قیمت  هزار و ۳۰۰ تومان ابتدا در داروخانه‌ها و سپس در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های اینترنتی توزیع می‌شود.
گلپور تصریح کرد: هر کسی که ماسک را بیش از این قیمت عرضه می‌کند، گران‌فروشی کرده است. ممکن است داروخانه هم بگوید که محصول را گران خریده، اما ما می‌گوییم داروخانه هم نباید بالاتر از قیمت مصوب می‌خریده، بلکه باید مرجع گرانفروش را به سازمان‌های نظارتی معرفی می‌کرده تا با آنها برخورد شود.
البته به گفته این مقام مسئول، مرجع رسیدگی به تخلفات داروخانه‌ها وزارت بهداشت است و وزارت صمت و دستگاه‌های ذی‌ربط آن از جمله سازمان حمایت و سازمان‌های صمت حق ورود به گرانفروشی داروخانه‌ها را به لحاظ قانونی ندارند، اما این سازمان‌ها برای کمک به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کرده‌اند؛ زیرا تاکنون گزارش‌های متعددی از گرانفروشی داروخانه‌ها به وزارت صمت رسیده و بهانه آنها هم این است که محصول را گران خریده‌اند.

 سهمیه متخلفان قطع می‌شود
وی افزود: در فرایند سیستمی کردن تولید و توزیع ماسک مسأله دیگر درنظر گرفته شده برای جلوگیری از گرانفروشی این است که اگر تخلف هر یک از شبکه‌های تولید و توزیع احراز شود، سهمیه مواد اولیه آنها قطع می‌شود. برای مثال مشخص شده هر واحدی با دریافت مقدار مشخصی پارچه چه تعداد ماسک باید تحویل دهد و اگر این مقدار به شبکه توزیع داده نشود به‌صورت سیستمی سهمیه آن قطع می‌شود و برای آن واحد پرونده تشکیل می‌شود. این فرایند در توزیع مواد ضدعفونی هم تجربه شده و جواب خوبی از آن گرفتیم.
 ماسک کودکان؛ ضرورت باشد تولید می‌کنیم
رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت در ادامه در پاسخ به اینکه گزارش‌ها حاکی از کمبود ماسک کودکان در بازار است. چه برنامه‌ای در این زمینه تعریف شده است؟ تصریح کرد: این موضوع را نخستین‌بار است که شنیدم و در جلسات هم این موضوع تاکنون مطرح نشده است، اما اگر واقعاً ضرورت آن وجود داشته باشد در جلسات بعدی حتما مطرح می‌شود تا بخش اندکی از ظرفیت به تولید ماسک کودکان اختصاص یابد.

 کیفیت ماسک‌ها با هم تفاوتی ندارند
وی همچنین با تأکید بر اینکه هیچ تفاوتی بین کیفیت ماسک‌ها وجود ندارد، گفت: تمام افرادی که مواد اولیه برای تولید ماسک دریافت می‌کنند دارای تأییدیه وزارت بهداشت هستند.

 ماسک پارچه‌ای را پیش از مصرف استریل کنید
گلپور درباره فروش ماسک از طریق دستفروشان هم گفت: ممکن است عده‌ای به‌صورت زیر پله‌ای ماسک تولید و عرضه کنند که متولی نظارت بر این موضوع وزارت بهداشت است، اما درحال‌حاضر تأکید ما این است که همه افراد از ماسک استفاده کنند و حتی اگر کسی ماسک پارچه‌ای تهیه می‌کند، بهتر است پیش از مصرف آن را بشوید و اتو کند تا استریل شود. البته توزیع ماسک غیرپارچه‌ای خارج از شبکه اصلا قابل قبول نیست.
 گزارش مستند از قاچاق معکوس ماسک نداریم
این مقام مسئول در پایان درباره قاچاق معکوس ماسک گفت: تاکنون فقط گزارش‌های شفاهی در این‌باره شنیده شده که در پی آن صادرات ماسک به‌طور کلی ممنوع شد و هیچ گزارش مستندی به ما نرسیده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com